• bir grup ismi.
 • porcupine tree progressive rock icra eden bir ingiliz grubumuzdur.

  şu anki kadrosu ise şu şekildedir:

  richard barbieri: keyboard, synthesizer

  colin edwin: bass

  steven wilson: vokal, gitar, piano, keyboards, dulcimer, bass

  gavin harrison: bateri

  kadrodan da belli olabileceği gibi ne kadar bir grup olsa da, grubun herşeyi, her enstrümanı çalabilen 5 adama bedel kara murat gibi adam steven wilson'dır.

  zaten grup 1987 yılında wilson'ın bir projesi olarak başlar. ilk iki albümü wilson tek başına yazar, çalar, söyler kaydeder. sonradan grup elemanlarını almaya başlar.

  grup aslında bir hayli stabildir. sadece bir kere bateristleri değişir. o da 2001 yılında olan bir değişiklik olduğu için grup son halini almış diyebiliriz.

  ilk yıllarda delirium diye amatör bir kayıt şirketiyle anlaştıkları için ingiltere dışına seslerini çıkartmaları pek zor olur.

  sonradan plak şirketi değiştirerek warner bros destekli lava records ile çalışmaya başlarlar. bu aşamada stupid dream ve lightbulb sun adında iki enfes albüm çıkartarak isimlerini dünya çapında duyururlar.

  bu gruba eski albümlerini tekrar yayınlamak için güç verir ve signify, up the downstair, the sky moves sideways ve voyage 34'u remaster edip tekrar yayınlarlar. bu grubun geniş müzik yelpazesi ve deneyselliğini göstermek için çok faydalı olur.

  delirium yıllarında yaptıkları kayıtlardan seçtikleri şarkıları toplayan grup delerium years adında bir best offsal çalışmaya girer.

  fakat esas patlama gavin harrsion'ın da gruba katılmasıyla yarattıkları in absentia albümüyle gelir.

  bu albüm proressive rock çevresinde çok iyi karşılanır ve büyük ilgi görerek porcupine tree'nin en çok satan albümü olur. bu albüm aynı zamanda pt'yi mainstream'e çıkarmış (en azından rock çevrelerinde) ve birçok insan tarafından tanınmalarını sağlamıştır.

  misal in absentia'dan sonra pt, dream theater ile amerika ve avrupa turuna çıkmış; steven wilson, mike portnoy, kevin moore ve jim matheos'un un yan projesi osi'a konuk vokalist olarak davet edilmiştir.

  aynı zamanda opeth vokalisti mikael akerfeldt birçok ortamda in absentia'nın en sevdiği albüm olduğunu ve müzisyen olarak steven'ı kendisine örnek aldığını dile getirmiştir. sonraları steven opeth'in enfes damnation albümünün de prodüktörlüğünü yaparak, hem mikael'in hem de opeth'in tarzında bazı gelişmeler olmasını sağlamıştır.

  tüm bunlar olurken deadwing adında bir albüm ile in absentia ile yakaladıkları çıkışı devam ettirmişler. durum böyle olunca müzik piyasasındaki daha büyük oyuncuların dikkatini çekip, birçok prog devini desekleyen roadrunner ile anlaşma imzaladılar.

  roadrunner ile ilk albümleri fear of a blank planet, limitsiz bir söz yazarı olarak steven'dan, bir davul dahisi olarak gavin'dan neler çıkarabileceğini gösterir niteliktedir. grup bu albüm kayıtlarında öyle üretken bir dönem geçirir ki albümün uyumunu bozduğunu düşündükleri için son anda albüme koymaktan vazgeçtikleri 4 şarkıyı bulunduran nil recurring ep'sini çıkarırlar.

  porcupine tree yer yer kompleks, yer yer duygusal, her zaman büyüleyici sözleri olan, yer yer metal riffleri bulunduran müziğiyle progressive rock dinleyicilerine kaliteli müziğin nasıl birşey olduğunu göstermeye devam ediyor.
 • opeth'in sitesinde onerdigi* gruplardan bir tanesi.
 • albumleri su sekilde olan guzide ingiliz grup:

  1991 - on the sunday of life...
  1993 - up the downstairs
  1995 - the sky moves sideways
  1996 - signify
  1997- coma divine
  1999 - stupid dream
  2000 - lightbulb sun
  2002 - in absentia

  bunun yaninda bir suru ep ve yukarida gecen albumlerden bazilarinin corba yapilmasi sonucu olusan albumlere sahiptirler.
 • dream theater'ın bir çok turnesinde alt grup olarak yer almıştır.

  grubu altlı üstlü olarak düşünmek yanlıştır, çünkü gideceği her turda headliner olacak kadar iyidir.

  ayrıca grubun solistini office of strategic influence'da konuk sanatçı olarak dinleyebilirsiniz.
 • in absentia adlı muhteşem ötesi bir albüme imza atabilmiş hatta bunu hiç çekinmeden strip the soul adlı şarkılarına klip çekerek yayınlayabilmiş grup.
 • son zamanlarda rock fmde sıklıkla çalınarak beni şaşırtan grup.

  gerçi grubun adını "posüpayn tri" olarak söylemeleri biraz garibime gitti ama yinede radyoda progressive rock dinleyebilyor olmak güzel bir şey.
 • mikael åkerfeldt beyin en sevdigi iki albumden birini yapmi$ grup. bu album in absentia imi$
 • özellikle in absentia albümüyle gerçek bir başyapıt yaratmayı başarmış, steven wilson' un kendine özgü sesi ve şarkı düzenlemelerindeki ustalık ile, gerçekten başarılı ve orijinal, pek çok gruba da ilham kaynağı olmuş bir grup. özellikle steven wilson opeth ile çalışmaya başladıktan sonra çıkan in absaentia albümünde, bazı parçalarda opeth etkisini görmek mümkündür. örneğin blackest eyes parçasındaki distortionlu bölümler, opeth'in blackwater park albümünden çıkmış gibidir.
hesabın var mı? giriş yap