şükela:  tümü | bugün
 • 2019 sonu hedefli elektrikli araç üretimine başlıyor. (bkz: taycan)

  600 bg, 300 mil (yaklaşık 480 km) menzile sahip olacakmış.

  (bkz: https://www.digitaltrends.com/…car-factory-details/)
 • viagra ilk çıkıp yaygınlaştığında porsche ve ferrari satışlarını düşürmüş. öte yandan yat (yacht) satışlarında aile yani sonraki kuşakğın müşteri sadakatinin sağlanması (sürdürümü) zormuş.
 • müşteri memnuniyetine dair güzel bir örnek;

  -----

  porsche firması, 1983 yılında otomotiv sektöründe yankı uyandıracak teknik donanıma sahip bir otomobille pazara girer.

  müşterilerinden gelen her türlü yorum ve fikirlere açık olan yönetim, aracın piyasaya sürülmesinden 2 ay sonra ilginç bir şikayet mektubuyla karşılaşır. müşterinin şikayeti şudur:

  “adım danny troatman. new jersey’de yaşıyorum. eşim ve çocuklarımla her akşam film seyretmeden önce şehir merkezinde bulunan markete dondurma almaya gidiyorum. bir ay önce aldığım porsche marka arabamla tabii ki…

  fakat ne ilginçtir, ne zaman çikolatalı veya meyveli dondurma alıp arabama dönsem, araç çalışmıyor. oysa vanilyalı aldığım zaman aracım rahatlıkla çalışıyor.

  bunun bir kaç kere denedim ve her seferinde aynı sonucu aldım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler”

  bu olay türkiye’de olsa ne olurdu? muhtemelen mektubunuz ciddiye alınmayıp bir kenara fırlatılırdı.

  ama hayır! porsche firmasındaki yetkililer derhal adı geçen bölgeye bir mühendis gönderiyorlar ve sebebini öğreninceye kadar orada kalmasını sağlıyorlar. ertesi gün mühendis new jersey’e varıyor ve bay troatman’la hemen temasa geçiyor.

  aynı akşamdan başlamak üzere her akşam üstü mühendisimiz ve bay troatman dondurma almak üzere markete gidiyorlar. gerçekten de çikolatalı ve meyveli dondurma alındığı zaman araba çalışmıyor, vanilyalı alındığı zaman ise rahatlıkla çalışıyor.

  mühendis başlangıçta bu olaya şaşkınlıkla bakıyor fakat bilimsellikten uzaklaşmamaya gayret ediyor. aradan yaklaşık bir ay geçiyor. bay troatman ile her gün markete giden mühendis, sonunda olayı çözüyor.

  yeni model porsche arabalarda kullanılan soğutma sistemi, araç durdurulduktan hemen sonra devreye giriyor ve motor belirli bir ısıya düşene kadar motoru kilitliyor. markette en çok satılan dondurma ise vanilyalı.

  bu yüzden vanilyalı dondurma tezgahı önünde sürekli sıra oluyor. bay troatman sıraya girip dondurmasını alana kadar geçen süre,motorun soğuması için yeterli oluyor. fakat çikolatalı veya meyveli dondurma tezgahı önünde sıra olmadığı için dondurmayı hemen alıp aracına geri dönüyor. motor ise kilitli olduğu için araç çalışmıyor.

  mühendis,raporunu yönetime sunuyor. piyasadaki araçlar geri toplanıp, gerekli ayarlamalar yapılıyor ve müşterilere yeni haliyle teslim ediliyor.

  -----

  kaynak
 • yukarıdaki dondurmalı* hikaye bir şehir efsanesidir. aynı türkçe metni paylaşan internet siteleri dışında hiçbir kaynak yoktur. aha dayıya sor. kim lan bu danny troatman? kimse çıksın kardeşim.
 • 911’i dünyanın en cool arabasıdır.
 • porsche dondurma hikayesi aslında pontiac dondurma hikayesidir ve o da hikayedir. olayın aslı için;

  olayın aslı
 • youtube kanalları çok kaliteli , harika görüntüler var özellikle porsche travel experience serisi.
  center of the alps bölümü isviçre'nin muhteşem doğasıyla beni mest etmiştir.
 • hayalim.

  çocukluğumdan beri bu araba markasının hastasıyım. bunda annemin büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. zira ben daha 10 yaşlarındayken kardeşimle bana oyuncak araba aldılar bir gün. kardeşim şeytan kırmızısı ferrariyi seçerken, ben ise beyaz porsche 911’i seçtim. işte ta o zamandan beridir hayalimdir bir porsche sahibi olmak. nasıl olur, ne zaman olur tam olarak kestiremesemde, bu yıl içerisinde punduğuna getirip almayı düşünüyorum kendisini. ha sorsan bana o kadar paran var mı diye, otobüs kartım var derim sana. ama hayat bu değil mi? hayalde mi kurmayalım.
 • porsche'nin yeni yüzü

  bkz