şükela:  tümü | bugün
 • bir porsche modeli.zannimca 911'in bir ust versiyonudur.
 • 997 kasası ile birlikte 3,6 lt 325 hp güç ve 370 nm tork arz eden motorla sunulan, 5,0 sn'de (tiptronic: 5,5 sn) 100 km/s hıza ulaşabilen ve maksimum 285 km/s hızda seyredebilen otomobil. 1395 kg (tiptronic: 1415 kg) ağırlığında olan araçta, 18" jantlar standart sunulmakta... ülkemizdeki baz fiyatı 138.027 €.
 • motor gücü açisindan asia carrera ile süper bir benzerlik yaşiyan araç.

  (bkz: asia carrera)
 • hiç bir modeli asia carrera ile aşık atamayacak porche sınıfı. michael schumacher'e dahi sorsanız cevap aynıdır. asia bir numaradır.
 • 1998-2004 arası üretilen 996 kodu modeli hala çekiciliğinden ve güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. ikinci el fiyatlarının makul seviyelerde olması yeni mezun olacak çulsuz öğrencileri bile bir kaç yıl içinde sahip olma hayalleriyle yaşatabilecek durumdadır. hatta kendisi beni hayata bağlayan tek şey olabilir son zamanlarda.
 • national geographic tarafından "mega fabrikalar" adı ile hazırlanmış, üretiminin en başından en sonuna, tüm aşamalarının anlatıldığı güzel bir belgeseli var.

  yalnız, arabanın güzelliği ayrı, adamların teknolojisi ayrı... çok sıradan olacak ama "adamlar yapmış hacı." arabanın boyasını, astarını atmak için üç yıl eğitim alan bir teknisyen düşünebiliyor musunuz bizim ülkemizde.

  bizim ülkemizde bunun teknolojisi olsa bile, işe koşulması o kadar farklı olur ki...mesela orada adamlar boyayı atarken, her yeri kapalı bir forma giyiyorlar, özel bir sistemle içine temiz hava giriyormuş falan. bizde olsa, "türk'e bir şey olmaz!" mantığı ile boyayı mis gibi soluya soluya yaparlar.
  ya da astar atılmadan önce defalarca toz alıp kontrol ediyorlar arabayı, en ufak bir toz zerresi olmasın diye. bizim arabalarda bir bakıyorsun, kıl yapışmış oraya. bence olur. üstüne de astarı çekilmiş, oh mis.

  yalnız belgeseli izlerken kötü olan şu ki, belki senin ütopyasını kurduğun şey, orada insanlar ve robotlar tarafından tıkır tıkır işleyen bir sistemle var ediliyor. yani bu fabrikalarda, bu arabadan her gün bir sürü üretiliyor, ve bir sürü insan da bunları alıyor. işte bunu düşünmek biraz dengesini bozuyor insanın.

  http://www.youtube.com/watch?v=rm9awe6zdxq

  http://www.youtube.com/…=34didvbhjbs&feature=fvwrel

  http://www.youtube.com/…=hkycb2qwg1g&feature=fvwrel
 • hayatımdaki tek amacım bu modelin 996 kasasından (1997-2005) bir adet alıp haftasonu arabası olarak kullanmaktır. ne ferrari ne lambo ne başkası.

  şimdi fena mı olurdu bu hayale 70-80.000tl bütçe ayırımak.
 • bir otomobil insana ne kadar zevk verebilir sorusunun cevabı için mutlaka kullanılması gereken, motor sporlarına gönül vermiş insanların çoğunluğu tarafından beğenilen, pahalı olduğu gerçeğini yaşattığı tatminle bertaraf etmeyi başaran araç modeli. ayrıca, spor otomobiller arasında günlük kullanıma en uygun modellerden biridir.

  şöyle açıklayalım:

  yakıt tüketimi kullanım şeklinde göre değişkenlik gösteriyor. tatlı tatlı, gezinti amacıyla kullanıldığında insanı üzmez. diğer yandan, bu arabayı kullanırken şeytana uymamak için sağlam irade gerekli. şeytana uyulursa yakıtı tüketmez, içer.

  özellikle yaşadığımız ülkenin yollarını göz önünde bulunduracak olursak, aracın yerden yüksekliği ve sürüş konforu günlük kullanım için oldukça uygun. bu anlattıklarım elbette gaza fazla dokunmadığınız zamanlar için geçerli. "bu arabayla başka ne yapılır?" sorusuna cevap vermek güç. ama 7/24 yarışa hazır vaziyette yollarda dolaşmayacağımızı düşünürsek makul bir sonuç ortaya çıkabilir.

  araç içindeki kullanılan malzeme kalitesi, ses sistemi, motorun dayanıklılığı ve kuvveti, fren sistemi gibi detaylardan bahsetmeye gerek yok. daha önce de bahsettiğim gibi, bu modeli öne çıkaran özellik her duruma uyum sağlayabilmesi*
 • (bkz: porsche 911)