*

şükela:  tümü | bugün
 • espresso makinesinde içine kahve konulan filtre sepetini tutan, adından da anlaşılacagi uzere portatif filtre tutacagi. tek musluklu yada çift musluklu* olarak üretilir. içine konulacak filtre sepeti tekli* ikili* yada üçlü* olabilir. makinenin markasına gore portafilter çapı 58mm ila 49mm arasında değişir, kullanılacak sepet ölçüleri de aynı oranda değişecektir.
 • espresso makinelerinde filtreyi yani basketı tutmak ile görevli bir araçtır. çeşitli türleri vardır.

  ilki pressurized portafilter. bu tarz portafilterlar daha düşük seviye espresso makinelerinde kullanılır. bir nevi beginner seviyesi de diyebiliriz. espresso yapmak genel olarak ustalık gerektiren bir iş olduğu için bu tarz portafiltreler double wall basketlar ile beraber kullanıldığı için gerekli basıncı kendisi ayarlar. temp işlemi yapılmasına gerek yoktur. çok fazla beceriye sahip olmayı gerektirmez. pre-ground yani önceden öğütülmüş kahve kullanımına uygundur. dediğim gibi başlangıç seviye makinelerde karşılaşacağınız, işi kolaylaştıran bir portafilterdır.

  ikincisi commerical portafilter. bu ise profesyönel espresso makinelerinde kullanılan portafilterdir. çapı 54-58 mm arası değişir. peki neden profesyönel? çünkü basketa koyulan kahveye en son temp yapılarak sıkıştırma işlemi yapılmalıdır. bu sıkıştırma işlemi, basıncı ayarlayacaktır. zaten bu detaylar espressoyu espresso yapıyor.

  üçüncüsü bottomless portafilter. aslında bunu commerical içinde değerlendirebiliriz. commerical portafilterlarda alt kısımda 2ye ayrılan bir kanal vardır. botomlessda ise bu ikiye ayrılan kanal yoktur. kahvenin içinden geçen basınçlı su direkt olarak bardağa akar. izlemesi keyif verir *

  dördüncüsü poda uygun portafilter. aslında bunu da pressurized portafilter kategorisi içine dahil edebiliriz. podlar hazır paketlenmiş, öğütülmüş kahvelerdir. çoğu pressurized portafilter pod kullanmaya uygundur. ama uygun olmayanları da olabilir diye düşünerek ayrı bir gruba ayırmak istedim.

  çapı, boyu, takma şekli, basket türü makineden makineye değişiklik gösterir.
 • altsız olanlarının neye yaradığını merak ettiğim espresso makinemde öğüttüğüm kahve taneciklerini içine yerleştirdiğim ve makineden uygun sıcaklık ve basınç ile suyun üzerinden geçirelerek espresso elde edilen zamazingodur.

  altsız olunca ağır çekim espresso yapım videosu orgazmik bir tat kazandıracaktır o bir gerçek yalnız espressonun tat ve kalitesine ne derece etkisi var onu bilemedim, bilen beri gelsin.
hesabın var mı? giriş yap