• -aldin mi muz likoru ve sut?
    -sut aldim da muz likoru yokmus, portakal likoru aldim.
    -aferin sana.
    -denemis oluruz olm, yap bi karisim icelim.
    (1 dk. sonra)
    -yogurt oldu lan bu essoluessek...kesildi sut, allah belani versin.
    (bkz: kendimden biliyorum)
  • biz hala küçüktük, ankara da büyüktü. protakal likörü de ucuzdu. rahat 2 yılımı gömdüm portakal likörü ve konur'daki üst geçide. sonra biz büyüdük gibi hissettik, ankara gözümde küçüldü zaten fena da zam gelmişti liköre.
  • zevk meselesi olsa da kahveyi bok eden likör. bazen herkesin yaptığını yapmak gerekir. kahve ile nane likörü.
  • tekiladan daha sert olduğunu iddia edebilirim. kesinlikle fiyat performans bazındaki bir değerlendirmede tekilanın eline çatır çutur verir.

bana kayahan dinletiyor o derece.

emrin olur tabi ki :o
  • şutarifi 500 değil de 350 ml olarak uyguladım, sonuç dehşetengiz oldu.

daha evvel portakal likörü içmemiştim, limonçello bile içmedim. ama bunun tadına bayıldım. şimdi sıra geldi bununla bu tariftekimargaritayı yapmaya.
  • birkaç yıl önce yaptığım bir şişeyi buldum dolapta bu sabah. biraz şekerli olmuş ama kokteyllere harika olur. ellerime sağlık.
  • belirli süre gerektirerek evde de yapılabilen, lezzetli likör..
    malzemesi: 6 adet ince kabuklu portakal,300gr toz şeker,300gr su,500gr etil alkol

yapılışı:
    portakalları iyice yıkayıp çeşitli yerlerinden temiz bir yorgan iğnesiyle deliniz. portakalları temiz bir kavanoza koyunuz. üstlerini örtecek kadar alkol ekleyiniz. kavanozun ağzını güzelce kapatarak güneş alan bir yerde, oda sıcaklığında 1.5 ay bekletiniz. bu sürenin sonunda portakalları içtiği alkolü sıkmadan kavanozdan çıkarınız. kavanozda kalan alkolü bir kaba boşaltınız, diğer taraftan su ile şekeri kaynatarak koyulaştırınız. soğuk bir tülbentle süzerek alkolün içine boşaltınız. iyice alkolle şurubu karıştınız. tekrar tülbentten geçirerek koyu renkli şişelere doldurunuz.
  • kolonya.
  • evde yapmak için çeşitli tarifleri incelediğim likör türü.

en çok kafama yatan tarif votka ile yapılanı. özetle şöyle:

büyükçe boy bir kavanoza iyice yıkanmış portakalları kabukları ile birlikte 4 parçaya bölüp koyuyoruz. üzerine istediğimi alkol oranına göre votka koyuyoruz , az alkollü olsun istiyorsak su ilave ederek seyreltiyoruz. isteyen şeker de katabilir. yine damak tadına göre çubuk tarçın ve kuru karanfil koyuyoruz. (bence başka aromalar da katılabilir) kavanozu iyice kapatıp turşusunu kuruyoruz. 15 gün bekletiyoruz ve 2 günde bir çalkalıyoruz kavanozu. güneş almayan bir yerde beklemesi de önemli bir konu. içerisine şeker attıysak şekerin erimesi için 15 gün yeterli olmaya bilir o zaman 20-25 gün bekleyiniz.
    süre dolduktan sonra bir tülbent aracılığı ile likörümüzü süzüp içime hazır hale getiriyoruz.

bu genel bir tarif ben kafama göre bazı eklemeler yaparak kendi damak zevkime göre yapacağım ilk fırsatta, sonuçları sizinle paylaşırım*

evde güzel bir rus votkam var umarım heba etmem.
  • (bkz: triple sec)
hesabın var mı? giriş yap