şükela:  tümü | bugün
 • sakızlı ohannes paşa'nın ekürisidir.. kimi kaynaklarda "portakal mikail paşa" olarak geçse de, ben bu ismini seviyorum, kullanıyorum naçizane..

  mülkiye mektebi'ndeki talebelerinin, en çok hangisinin ismini sevdikleri (sakızlı mı, portakallı mı dilemması) hakkında bilimsel bir araştırma bulunmasa da, benim rahmetli kedilerimden birinin adı sakızlı ohannes paşa idi.. hatta suratında her daim zuhal olcay hüznünü taşıyan bu kedim, varoluşunu ve diğer yarısı portakal'ı bulmak içün yollara düştüydü efendim; lakin adı portakal mikael paşa olan bir kediye hiçbir kaynakta ve izbede rastlayamadığından ötürü bedbaht olarak geri döndüydü.. ah minel, vasiyeti hala bende saklı..

  gelgelelim, bir kediye olmasa da, adında narenciye geçen bir insana, bir söğüt ağacı dibinde mutlaka rastlamışsındır efendim: hani meşhur antikacılarımızdan olan raffi portakal beye yani.. eved, raffi beyin soyu, sopu, ceddidir bu portakallı mikael paşamız..
 • (bkz: portakal) (bkz: şubemiz yoktur)
 • osmanlı imparatorluğu'nda hazine-i hassa nâzırı olarak görev yapmış ermeni devlet adamlarındandır. 1842-1897 yılları arasında yaşamıştır. öğrenimini paris’te bulunan ermenilere ait meşhur murad rafaelyan koleji’nde tamamlamış ve bab-ı âli’de mütercimlik vazifesi üstlenmiştir. ermenice, türkçe, farsça, arapça, fransızca ve ingilizce gibi dillere iyi derecede vâkıftır. ikinci abdülhamid'in yakın çevresinde bulunan elit ermeniler arasındadır.

  (bkz: osmanlı ermenileri)
 • 1885-1886 yilinin mulkiye mektebi'nde maliye dersleri vermis olup mihail portakal pasa diye de bilinir.
 • şaka yaptı. fatih portakal bildiğiniz yörüktür. yani etnik kökenden yıpratmaya çalışmalar boş çıkar. yörüktür . yani kökünü soyunu ne olduğunu bilir demektir.