şükela:  tümü | bugün
  • nasil yapilacagini anlatmayacagim. kimsenin anasiyla rekabet edecek gucum yok. henuz lezzetini tatmamis, seklini semalini gormemis olanlar icin bir resim cizmek gerekir yine de. kokusunun resmini cizemeyecegim icin, resmi de bir kenara birakalim.
    o zaman neyini anlatacagiz portakal recelinin?
    kavanozda durusunu gozumuzun onune getirelim. dis taraflari rendelenmis, ve anlatmadigimiz tarifiyle recel haline getirilmis portakal kabuklari cam kavanozlar icinde rulo haline gelmisler. raflardan kafalarini uzatip bana bakiyorlar. kavanozun kapagini plop diye aciyorum, catalimi batiriyorum. turuncu renkli turuncgil suyu damliyor rafin altinda oturan kel adamin kafasina. su da dediysem, kivamli bir sivi aslinda. ne cok koyu, ne de cok civik.
    herkes memnun portakal recelinden. aromasini cekiyorum icime, deniz maskemi takiyorum, portakal agacindan denize atliyorum.
    derya turuncu olmus kavanozun icinde. dev karanfil taneleri yolumu kesiyor ki uyaniyorum. bahar sabahi portakal baginda bogum bogum karanfillerin tekrari. portakal recelindeki tekrarsizlik gulum. tekrarin portakalsizligi.
  • yafa portakalın kabuklarını şeritler halinde kesip, ekmeğinden sıyırarak ve sonra rulo edip göbeğinden ipe dizerek hazır ediniz. kabukları 5-6 saat boyunca suda bekletiniz ama suyu saat başı değiştirmeyi ihmal etmedin. sonra da bildiğiniz herhangibir reçel gibi pişiriniz işte. aynısını turunç bulursanız onun kabuğuyla da yapabilirsiniz ki, rayihası beter mis olur.
  • sevgiliden alınacak en güzel hediyedir. tatlı ama burnu havada, güzel kokan ama baymayan, rengi güzel olup çok da iddalı olmayan reçeldir. gül reçeli, çilek reçeli, vişne reçeli nasıl havalı, iddialı ama klişeyse portakal reçeli o kadar az bilinen / sevilen, o kadar ayrıntı bir güzelliktir.
  • sarelle (ve benzerleri) ile en güzel kombinasyonu sağlayan şey..
    akdenizlidir bi de..
  • dokuzuncu nesil çaylak.
  • sadece kabuktan değil, portakalın bütünü halka halka kesilerek de yapılır ki sadece yemesi değil, kavanozda seyretmesi bile güzeldir.

önce portakallar bütün halinde kaynatılır ve kabuklarının acısı çıkarılır. daha sonra halkalar halinde kesilen portakal dilimlerinden reçel yapılır. yani velhasıl şahane bir şey olur.
  • evde yapılan dışında tüm markalarda tırt olan reçel. başka meyvelerin reçelleri gibi hazıra gelmez o.

tarif veriyim de kahvaltıda beni hatırlayın.

malzeme

1 kg portakal
    2 kg toz şeker
    4 su bardağı su
    1 limonun suyu

portakalların bütün olarak kabuklarını kazıyın * ve soğuk su dolu bir kabın için de 4-5 saat bekletin.

2 litre kadar suyu geniş bir tencerede kaynatın. portakalları suya bütün olarak atıp birkaç dakika haşlayın. portakalları çıkarır çıkarmaz hemen soğuk suya daldırın. bu işlemi iki kere daha tekrarlayın ki portakalın tüm acısı gitsin.

üç kez yukardaki işlemi yaptıktan sonra soğumaya bırakın.

bu arada 4 bardak su ve 2 kilo şekeri reçeli hazırlayacağınız tencereye alın. şerbet kıvamına yani su gibilikten biraz katılığa geçene kadar birkaç taşım kaynatın. *

şerbet hazır olduğunda minik parçalar halinde doğradığınız portakalları içine ilave edin.

bilindik reçel kıvamına yakın bir kıvama gelinceye kadar pişirin. limon suyunu ekleyip 3 dakika daha pişirin. bu aşamada dikkatli olun ki portakal kokulu bir ağda elde etmeyin. yani demem o ki evinizdeki reçellerin katılığına gelmeden pişirme işlemini sonlandırın. reçel denen güzide gıda maddemiz soğurken katılaşır. kapiş?

soğuyunca cam kavanozlara aktarıp sıkıca kapatın. oda ısısında veya buzdolabında muhafaza edin.

afiyet olsun.

not: tarçın sevenler pişirme esnasında kabuk tarçın ekleyebilirler. *
  • bir de şu var belki alakalı olabilir (bkz: turunç reçeli)
  • ismini duyduğum anda ağzımın sulanmasına neden olan reçel çeşidi.
  • reçellerin şahı olabilir en azından benim için. anneannemin 4-5 kilo daha alın seneye belki olmam yapamam demesi ise kalbimizi acıtır. portakal reçeli demek anneanne demek benim için. 1. sırada vişne,2.sırada çilek vardı ama portakal çileği yerinden etti.