şükela:  tümü | bugün
  • ben daha çocukken mandalina daha ucuzdu diye hatırlıyorum, mandalina yemek köylü işi iken portakal biraz daha aristokrat meyvesiydi, hatta öyle kesip kabuklarını soyup dilim dilim yemek yerine diklemesine bir çizik attıktan sonra salam dilimleri gibi kesip yemek sosyetelik göstergesiydi. sonra gençlik yıllarımda ne olduysa oldu, mandalinanın daha user-friendly bir meyve olduğu keşfedildi, fiyatı da ona göre artıp portakalı geçti, portakal biraz ayağa düştü, sıkmalık portakallar filan çıktı ve fileyle kilolar halinde satılmaya başlandı, yani yenilmekten çok sıkılacak bir meyve sınıfına düştü, aşağılandı. şimdilerde ise bakıyorum, fiyatlar aşağı yukarı eşitlenmiş, halkımız her ikisinin de şukela bir meyve olduğunu keşfetmiş, piyasanın görünmez eli de fiyatları ona göre eşitlemiş, her iki meyve de hakları olan itibara kavuşmuşlar. sıkmalık portakallar hala ucuz ama onları da alıp adam gibi yemek daha iyi, sıkmak her koşulda önerilen bir şey değil.
  • mandalina sıradandır. her yerde yenebilir. sokakta yürürken, okulda tenefüste, bahçede oyun arasında... soyması da yemesi de kolaydır. çekirdeği varsa büyük sıkıntı yaratır. portakal o kadar sıradan değildir. bıçak kullanmadan soymak kolay değildir. bu sebeple her ortamda tüketilemeyebilir. soymakla da bitmez. kabuktan sonra portakalın üzerinde kalan beyaz deri de soyulmalıdır portakaldan maksimum performans alabilmek için. bir de bonusu vardır bunun. o da kan portakalı. fakat genel olarak değerlendirmek gerekirse greyfurtun ağır abiliği ve herkesin kolay kolay tav olamayacağı o acımsı tadıyla dağıtacağı versustur.

(bkz: greyfurt)

dağılın.
  • portakal zor kadındır. mandalina hafif meşreptir, kolay soyulur.

aralarındaki en büyük fark budur.
  • usengec insanlarin hic dusunmeden mandalina diyecegi karsilastirma. yillardir portakal yemedim neredeyse. o bicak o kabuk soymasi bir saat, ellerin vic vic portakal olmasi filan. ooy.
  • (bkz: minola)
  • portakalın tadı daha güzeldir ama mandalinayı da yemesi kolaydır. off çok kafam karıştı şu anda nereden buluyorlar böyle soruları yahu!
  • mandalinayı sen soyarsın, portakalı anne, ilk akla gelen farkları budur, ikisi de kış mevsiminin olmazsa olmazıdır.
  • portakal kazanır. lezzet açısından.
  • mandalina. yemesi kolaydır, portalalı soymakla uğraşacağıma mis gibi mandalinamı yerim, ortalığı da batırmam.
  • yemek için mandalinanın, suyunu sıkıp içmek içinse portakalın önde olduğu kapışma. ama benim tercihim mandalina. hem de king mandalina olursa tadından yenmez.