• ortalarında bir yerde bir puzzle'ını çözemeyip youtube'dan çözüm videosuna bakmıştım. bir daha oyunun sonuna kadar gerek olmadı ama utanç hanesine işlendi. cezama razıyım.
  • bütün puzzle'ları hiç yardım almadan çözmüştüm de ne oldu? allah hilebaz bahtı versin. *
  • orange box ta yerini alan portal adlı oyunun yapılacağı kesinleşen 2. oyunu. ilgili haber için:

http://www.trgamer.com/haberler.asp?id=13352
  • oyunu yapan insanlar kesin uzaylı. böyle puzzle tasarlamanın başka açıklaması olamaz
  • üçüncü oyunu çıksada oynasak denen aşmış puzzle oyunu.
  • şahsımca açık ara dünya üstünde yapılmış en iyi oyundur.

bulmaca mantığı, ince espriler, hikayelerden tutun da oyun içindeki göndermelere kadar çok zekice.

"ağalar öğle bir oyun yapalım ki oynayan lan bunu nasıl düşündünüz orospu çocukları desin. " diyen bir ekip tarafından yapıldığı çok açık.

oyun dünyasının başyapıtı, şaheser.
  • gerçekten muhteşem bir oyun çağın ötesinde olduğunu düşünüyorum
  • bazı şeyler vardır. düşünürüm, hakkında daha önceden yazılmamış, bilgilendirici güzel bir şey yazmak isterim. o sevdiğim ve hakkında yazmak istediğim şeye karşı bi çeşit sorumluluk hissederim. ama olmaz. o şey o kadar iyidir ki öncesinde hakkında her güzel şey söylenmiştir zaten. yazacağınız sıradan bi olumlamanın hiçbir anlamı yoktur.

bahsettiğim hissiyatı şu an yaşıyorum. keşke bu oyunun yaşattıklarını tarif edebilecek bi ifade yeteneğim olsaydı da ekstra bir şeyler söyleyebilseydim.

tarkovski'den trier'e elimden geldiğince sinema izleyicisi olmaya çalıştım, ama bu oyunun sonunda yaşadığım duyguları hiçbirinden alamadım. bu gerçek bi sanat eseri, bunu yapanlar da gerçek sanatçılardır.

glados insan olsa içip içip arardım. patates gözlüm derdim. bani tease etsin, bana sövsün isterdim. yeter ki güzel sesini duyayım.
  • portal 2 sanırım en sevdiğim oyun. bu oyun hakkında çok şey söyleyebilirim. bu oyunu steamdan bundle olarak ilkiyle beraber aldım. ilk oyunu 7 saat gibi bir sürede bitirdim. ve ikincisine başladım tabi arada bir kaç gün var. neyse oynadım oyunu bitirdim ve şokta kaldım. oynadığım en güzel oyun buydu. muhtelif zamanlarda oyunu yeniden kurup birkaç kere daha bitirdim. ve sonra bir süre sonra portal:mel stories dahil 50 saat(36 saat normal portal 2 ki bunlarda 3 kere hikaye bitti, 14 saat portal: mel stories 1 kere de bunun hikayesi bitti) bu oyunu oynadım. hikaye modu gayet güzel ve devamının gelmesini isterdim. oyun hikayesi hakkında ufak bir bilgi vermek gerekirse:

--- spoiler ---

oyun ilk oyunun sonundan bir süre sonra geçiyor. ana karakterimiz içinde bulunduğu tesisin yıkıntı içerisinde olduğunu görüyor. sonra glados tekrardan canlanıyor ve karakterimiz ona karşı savaşa geçiyor. wheatley isimli bir robot bize yardım ediyor. bizim yardımımızla gladosun yerine kendini kendini geçiriyor ve gladosu patatese hapsediyor ve olaylar gelişiyor.

--- spoiler ---

source oyun motoruyla yapılmış bu oyun gayet güzel bir oynanış sunuyor. gayet kaliteli bir motor olan source motoru diğer valve oyunlarında da kullanıldı.
    konu yönüyle ilk oyunla bağlantısı bulunan bu oyunun ilk oyunu oynanıp oynanması tavsiye edilir.
    oyunun ayrıca bir co-op modu da var ve hikaye olarak ilerlemese de oyundaki iki kişilik bulmacaları çözebiliyorsunuz.
    ayrıca kendi bulmacalarınızı yapıp steam atölyesine koyabiliyorsunuz ve steam atölyesindeki başkalarının yaptığı bulmacaları da oynayabiliyorsunuz.
    ayrıca oyunda değişik yerleri kurcaladığınızda ortaya çıkan easter eggler de mevcut, tabi bunları bulması size kalmış ya da açıp youtube’dan izleyebilirsiniz.
    portal 2 steam'de
  • dün bitirdiğim, hayatım boyunca oynadığım en iyi oyunlardan birisidir. oyunun atmosferinin yanında glados ve weatley'in diyalogları oyuna müthiş bir hava katıyor. başından sonuna kadar müthiş eğlendiğim, bazı bölümleri çözmekte oldukça zorlandığım bir oyun oldu. steam'de portal ve portal 2'nin bulunduğu paket indirim dönemleri 5 lira gibi komik bir rakama satılıyor. kesinlikle oynayın ve oynamayanlara oynatın.
hesabın var mı? giriş yap