şükela:  tümü | bugün soru sor
 • almak için ankara'ya şahsen başvurmak gereken vizedir. istanbul ve izmirdeki konsolosluklar fahri oldukları için vize vermiyorlar. portekiz'e tur da pek düzenlenmediği için seyahat acentesi veya vizeciler kanalıyla bu işlemi yürütmek de mümkün olmuyor.

  vize için öncelikle yapmanız gereken şey 0312-405-6029 numaralı telefondan bir randevu almak olmalı. yalnız şöyle bir sorun var ki telefonu kimse açmıyor! çünkü telefona bakacak eleman daha işe başlamamış ve ne zaman başlayacağı da belli değil. şu an büyükelçilik binasında vize için iki bayan hizmet veriyor ve telefonlara da boş kaldıkları taktirde bakıyorlar. pazartesi, çarşamba ve cuma günleri vize başvuruları kabul edildiği ve bu arkadaşlar aralıksız çalıştıkları için telefonla randevu almak için salı ve perşembe günlerini denemek yerinde olur. unutulmaması gereken bir diğer nokta da vizeyle ilgili her işlem saat 9.30 - 12-30 ve 15.00 - 16.00 saatleri arasında yapılıyor. bu saatler haricinde telefon ederseniz bekletme müziği dinlemeye hazır olun. henüz telefonla başvuru aşamasındaysanız salı ya da perşembe günü sabah 9.30'dan itibaren aramaya başlayın. kader size güler de telefon açılırsa durumunuzu mutlaka belirtin ve mümkün olan en erken tarihe randevu almaya çalışın. normal uygulamada 2 hafta sonraya randevu verseler de işinizin acele olduğunu bildirirseniz sizi araya sıkıştırabiliyorlar.

  randevu aldıktan sonra sıra belgeleri tamamlama aşamasına geliyor. belgelerin listesini portekiz başkonsolosluğu internet sitesinde bulabilirsiniz ama bazı püf noktaları var. eğer davetiyeyle gidiyorsanız davetiye üstüne kalacağınız yer bilgisini yazdırmanız durumunda otel rezervasyonu yaptırma sıkıntısından kurtulabilirsiniz. davetiye faks, fotokopi ya da yazıcı çıktısı olabilir buna pek takılmıyorlar. gelir kaynağı olarak gösterdiğiniz banka hesapları ve benzeri belgeler sizin adınıza değilse ilgili kişiden sizin adınıza taahhütname almanız gerekiyor. eğer öğrenci vizesi almıyorsanız sadece bir adet vize formu doldurmanız yeterli. internetten kolayca bulabileceğiniz standart shengen formunu kullanıyorsunuz, portekizce olmasına gerek yok. öğrenciyseniz, öğrenci vizesi almasanız bile okulunuzdan öğrenci belgesi alıp ingilizce tercüme ettirmeniz faydalıdır. çalışıyorsanız, bordro'da ücretiniz düşük gösterilmişse maaş yazısı ve sirküler (sigorta bildirgesiyle birlikte) iş görür. uçak biletini ise daha ucuz olduğu için gidiş dönüş istanbul madrid olarak almıştım. buna da hiçbir sıkıntı çıkarmadılar. başvuru sırasında "portekiz sahillerini koruma ve güçlendirme vakfı"na hibe edeceğiniz 112,5 lirayı* da yanınızda mutlaka bulundurun. bu paranın bir bağış olduğunu ve reddedilirseniz geri alamayacağınızı bilin.

  belgeler de tamamlandıktan sonra sırada ankara yolculuğu ve elçiliğe gidiş var. başvuran kişiler mutlaka şahsen gitmeli. gop'ta* kuleli sokakta şirin bir binaya konuşlanmış olan elçiliğin bahçesindeki güvenlik kulubesini görmezseniz farketmeden geçip gidebilirsiniz. fazla kişiye randevu vermediklerinden kapı önünde kuyruklar yok sadece birkaç kişi oluyor. ama sokak tenha olduğundan bu da gözünüze çarpabilir. kuleli sokağa arabayla ya da toplu taşımayla ulaşmak da çok kolay. elçilikteki görevliler oldukça güleryüzlü ve yardımsever. eğer kısa sürede halledilebilecek bir eksiğiniz varsa, halletmeniz için elçilik dışına gidip gelmenizde sıkıntı yaşanmıyor ve sıranızı kaybetmiyorsunuz. fotokopi gibi sıkıntılarınız olursa elçilikten çıkar çıkmaz aşağı giderken ilk sokaktan dönerseniz bir kırtasiye var. ilk randevu için herkesin şahsen başvurması gerekiyor ama pasaportunuzu daha sonra başkasının sizin adınıza alabilmesi için bir yazı bırakabilme imkanınız var. ya da çok muhterem bir insansanız siz de arkadaşlarınız eşiniz dostunuz adına alabilirsiniz.

  (bkz: in progress)
 • an itibariyle 108 ytl olan ispanya vizesinden daha pahalı olan vizeymiş. gecen sene böyle randevulu sistem degildi. herhalde tum schengenci ulkeler aynı anda bu sisteme gectiler.
 • tüm başvuru şartlarını ve gerekli bir takım bilgileri veren http://www.portugal.org.tr/ web sayfası google tarafından nedense bulunamamaktadır, ya da benim guugılım bozuktur. özellikle saklattırdıklarını düşünmek zorunda kalıyorum karşıma çıkarılan saçma sapan engeller nedeniyle.
  bu arada siteden koparan bir detay:
  1-sayfanın bir yerindeki ibare: "seyahat tarihinizden 15 gün önce vize müracaatında bulunmanız gerekmektedir."
  2-sayfanın aşağılarına doğru başka bir ibare: "önemli: müracaatlar 30 gün içinde çıkmaktadır. eksik evrak olmaksızın (!?) koşuluyla"
  http://www.portugal.org.tr/visa.pdf adresinden de şengenbaşvuru formunuzu doldurmayı unutmayım he mi canım..
 • vize basvuru ucreti su an 113 lira, ancak yesil veya gri pasaportunuz varsa ucret odemenize gerek olmayan vize.
 • gerekli evraklari internet sitesinden ogrenebilirsiniz ancak orada yazmadigi halde sizden talep edecekleri belgeler olacaktir. (nufus cuzdani fotokopisi vb) ayrica internet sitesi alanen kotu bir turkce ile hazirlanmistir. 30 gun icinde cikan ogrenci vizesidir, onun da neden o kadar uzun zamanda ciktigini portekiz'e gittiginizde insanlarin tembel, mantiklarinin isleyisinin sizden farkli ve kurumlardaki isleyisin yavas oldugunu gorunce hemen anlayiverirsiniz. bir nemrut bir de guleryuzlu iki hanimefendi belgelerinizi teslim alir (ki arada rolleri degistikleri duyulmustur). belgelerinizi teslim ettikten sonra vize basvurunuzun cevabini beklersiniz, siz onlari aramaktan bikarsiniz, lanet edersiniz ama onlar telefona cevap vermemekten bikmazlar. cevapladiklarinda da yanlis bilgi verebilirler. ornegin, vizeniz ciktigi halde cevap beklediginizi soyleyebilirler. bunlarin disinda burs ile giden erasmus degisim programi ogrencileri pek zorluk cekmez. lakin hibeden nasiplenemiyenlerden istedikleri ek belgeler biraz bas agritici olabilir. sizi ziyarete gelmek isteyen arkadaslariniza "bu kadar uzun nasil kalacaksiniz, dersleriniz yok mu sizin, hocalariniz nasil izin veriyor?" gibi gudik sorular sorabilirler, sasirmayiniz. disaridan bakinca her alanda ulkelerine kabul edebilecekleri en az sayida insana ulasmaya calistiklari gibi bir izlenim edinilir. bunun sebebi de basittir, ekonomisi gucsuz, bir suru gocmeni, evsizi olan bu fakir ulke daha fazla yuk ve de kendisi uzerinden avrupa'ya giris yapacak bir kimsenin bir islere karismasini istememektedir ve bu ihtimalden korkmaktadir. yesil pasaporttan vize isteyen ulkeler listesindedir ve kongreye giden insanlarin vize islemleri diger ulkelerde topluca bilimum firmalar tarafindan yapilabiliyorken portekiz sahsi basvuru ister, sizi gitmeden bir gormeye de bu kadar niyetlidir. butun bunlara ragmen, portekiz diger ulkelere oranla ucuz ve ayni zamanda guzel bir ulke olmasi sebebiyle erasmus icin en uygun ulkelerden biridir.
 • sabır testi yapan vizedir.

  vize başvuruları sadece ankara'daki büyükelçilik binasına yapılmaktadır. istanbul'da bulunun fahri konsolosluk ise çeşitli kokteyllere katılıp, soru sormaya gelenlere kapıyı açmadan megafondan standart bilgiler verip, sözü bitince megafonu kapatmaktadır. ankara'daki büyükelçiliğin vize bölümünden telefonla randevu almak ise başlı başına bir hayat tecrübesidir. çalıştıkları kısıtlı saatler içinde telefonunuza cevap verecek birilerini bulduğunuzda bir ay sonrası için vize randevusu alabilirsiniz. 'bu ne işe yarayacak acaba?' diye topladığınız belgeleri kendini portekiz başbakanı sanan vize görevlisine verirsiniz. 'portekiz'e saldırı düzenleyecek militan' şüphesi altında sorulan soruları cevaplarsınız. bu sırada yanınızda cereyan eden 'ben senin ailenin bu parayı senin için kullanacağını nereden bileceğim. git istanbul'a noterden tastik ettir gel' ya da 'beyefendi yeşil pasaportunuzdan bana ne? bana konuk olacağınız kurumun otel paranızı ödediğine dair belge getirin' gibi konuşmaları duymamaya çalışırsınız. şanslıysanız ve internet sitelerinde yazmayan bazı belgeleri de yanınızda getirmeyi akıl ettiyseniz ne tür pasaportunuz olursa olsun sürpriz bir şekilde karşınıza çıkan vize ücretini ödeme zamanı gelmiştir. endişelenmeyin. internet sitesinde vize ücretine dair bir bilgi bulunmamasının sebebi 'aman canım euro yazıyoruz ama aslında tl alıyoruz karışıklık oluyor' gibi mantıksal temellere dayanmaktadır. vize görüşmesinin ardından pasaportunuzu vize basılmak üzere yaklaşık 30 günlüğüne başkonsoluslukta bırakırsınız. vizenizin çıktığı bilgisi üzerine satın almış olduğunuz uçak biletinizin bir kopyasını konsolosluğa fakslarsınız. dünyanın en zor sınavını başarmışçasına yaşanan sevinçle birlikte pasaportunuzu almak için tekrar ankara'nın yolunu tutarsınız ve bu işlemleri portekize 1000. gidişiniz olsa da şahsen her defasında yaparsınız.

  portekiz vizesi almanın en güzel tarafı ülkeye adım atar atmaz çektiğiniz tüm bu sıkıntıları unutacak olmanızdır. doğrudan portekize gidilmeyecekse kesinlikle bulaşılmaması gereken vizedir.
 • her ne hikmetse alınması yürek hoplatan vize.

  başvuruları sadece ankara'da ve şahsen kabul ettiklerini, zaten pasaportu da ancak sahibine ve elden verdiklerini ilan ediyorlar ve "neden iki kere ankara'ya geliyorum, bu ne eziyet" diye tartıştığınızda ve bu tartışmayı yazılı yaptığınızda, istanbul'dan başvurularınızı almayı kabul ediyorlar. sonra istanbul'daki konsolosluğa gittiğinizde yeşil pasaport başvurularını buradan zaten kabul ettiklerini öğreniyorsunuz. ayrıca yeşil ve gri pasaportlardan vize ücreti almıyorlar. ve ayrıca vizeli pasaportunuzu birlikte seyahat edeceğiniz bir arkadaşınıza verebiliyorlar -eğer sizin el yazınızla bir yetkilendirme yazısı ve nüfus kağıdının fotokopisi varsa elinde.

  sitelerinde hafta içi 9.00'da çalışmaya başladıklarını duyuruyorlar ama 10.00'da çalışmaya başlıyorlar; ve o saatler dışında telefonlarını artık nasıl yapıyorlarsa kullanılmayan numara anonsuna alıyorlar.

  bir de davet mektubu meselesi var ki evlere şenlik! katılacağımız konferansın oturum katılım bildirimi yazısını geçerli saymadılar! konferans programı da onları ilgilendirmiyor; onlar mühürlü imzalı "resmi" yazı istiyorlar. söylediklerine göre başka herşey eksik olabilirmiş ama bu mühürlü davet olmazsa olmazmış. şaka değil, bu kağıt yüzünden 5 günüm gitti; çünkü sadece bu belgeyi değil, ayn zamanda da o belgenin hemen 1 saat içinde fakslanmasını istiyorlar ki portekiz'le saat farkı nedeniyle imkansız. ve o belge olmayınca da diğer belgeleri de almadılar, bu da benim 5 günüme mal oldu. çünkü bunlar bir cuma günü oldu, ankara'dan kalkıp istanbul'a başvuru yapmaya gittim, ama bu iki şehirde de oturmadığım için, zaten perşembeden beri yollarda idim...

  son olarak ama en önemlisi, çalışanları arasında ciddi fark var; ve kiminle muhatap olduğunuza göre gördüğünüz muamele değişiyor. genelde kibar, yardımcı olmaya çalışan, terbiyeli insanlar ama ankara'da bir adam var, ona rastlarsanız vay halinize! o sırada portekiz'in genel tavrı sanmıştım ama şimdi kuvvetle şüpheleniyorum bu davet mektubu olmadan olmaz tavrının ona özel olduğundan. çünkü onun yarım saat önce verdiği "çıkmamış, yarın bi daha arayın!" cevabını umursamayıp tekrar aradığımızda çıkan bir diğer görevli - kesinlikle o değil, bu çok kibar, nazik bir kadındı-, pasaportlarımızın hazır olduğu ve her işgünü öğleden sonra 14.00-15.00 arasında gidip alabileceğimiz bilgisini verdi. ve dikkatinizi çekerim, bu "hazır değil daha!" savuşturması iki ayrı insana yapıldı; yani kişisel değil: ne bileyim ses tonumuzu beğenmemiş, görüşme sırasında bizden hoşlanmamış ve kindar da hatırlıyor... filan değli. adamın genel tavrı bu. belki işten çok sıkılmıştır ve kendini işten attırmaya çalışıyordur; ne de olsa istifa ederse tazminat alamaz!

  tabii ki portekiz tüm sorumluluğu bu görevliye yıkamaz; şimdi nereye kime şikayet etsek diye düşünmekteyiz. bir protesto biçimi arıyoruz. ağzı yanmışlara ve bir gün yanabileceklere duyurulur; her türlü barışçı fikre açığız.
 • yazmayı unutmuşum, sözlük yazarlığına soyunmama vesile olan vize, aynı zamanda.
 • ab turkiye'ye uyguladigi vize rejimini degistirmedikce mavi pasaportlu (ya da kirmizi cipli pasaportlu) turk vatandaslarinin cilesi olmaya devam edecektir.
 • elde etmeniz için ilk aşama olarak randuvu almanız gerekmekte. vize randevunuzu en erken gidiş tarihinizden bir ay önceye alabiliyorsunuz. bu da yaz aylarında yığılmalara sebep oluyor, haziranda randevu isterseniz tarihi temmuzun ortasına verebiliyorlar ancak. bu konuda erken davranmakta yarar var.

  randevu için telefon açtığınızda sizi alto bir bayan cevaplıyor. belli ki vize hakkındaki sorular canından bezdirmiş, ağzından laflar penseyle alınıyor. sakın ola ki bas sesine aldanıp "beyefendi" filan demeyin, sanırsam kendini büyük elçi sanıyor, vizenizi filan vermeyebilir.

  portekiz, yeşil pasaportun bile vizeden muaf tutulmadığı ender avrupa ülkelerinden. internet sitesinden de görebileceğiniz gibi vizeleri turist ve öğrenci olarak ikiye ayırmış durumda. genelde bunun ayrımını elçilik görevlileri kendileri yapar ama portekiz bu konuda da marjinallikte sınır tanımamış yine.

  öğrenci vizesi için istediği belgelerin haddi hesabı yok fakat bir-kaç aylık staj/eğitim için giden öğrenciler turist vizesi alabiliyor. ingilizceye çevrilmiş sağlık raporu, sabıka kaydı, ebeveyneden imzalı noter tasdikli belgeler gibi saçmalıklardan kurtuluyorsunuz böylece. sadece maddi durumunuzu gösteren bir banka cüzdanı fotokopisi+orjinali , öğrenci belgeniz , sağlık sigortanız , ingilizce doldurulmuş vize formunuz , davetiyeniz ve diğer ufak şeylerle gittiğinizde geri çevrilmiyorsunuz.

  konsolosluğun hayatınıza kattığı diğer bir aykırı kural ise vizeniz onaylandıktan sonra ayırtmış olduğunuz uçak biletini satın alıp faksla göndermeniz. değilse vizenizi vermiyorlarmış.

  ulaşımı kızılaydan bineceğiniz 112 numaralı ego otobüsüyle sağlayabilirsiniz, sizi başkonsolosluğun önünde indirir. yaya olarak veya kendi aracınızla gidiyorsanız, filistin caddesi sonlanınca sağa kıvrılan sokağa * girin yüz metre sonra sağınızda kalacak.

  sıra olur endişesiyle erkenden gitmemenizi tavsiye ederim çünkü tam size söylenen saatte içeri alınıyorsunuz. günde 8-9 kişiye randevu veriyorlar sanırsam. içerisi apartman dairesinden bozma emlak bürosu gibi, mutfak, mutfaktaki bulaşıklar filan gözüküyor, ortada bir iran kedisi dolaşıyor, bazen kedinin üstüne basıyorlar. hafif psychedelic bir ortam var.

  sonuç olarak oyunu onların kurallarına göre oynarsanız vizenizi rahatça alır gidersiniz.