şükela:  tümü | bugün
  • gri ya da gri-yeşil renklerde, bolca yapay kristal mineraller, özellikle kalsiyum ve aliminyum silikatlar, içeren çimento türü. joseph aspdintarafından bulunmuştur. ismini ingilterenin güneybatısındaki portland adasındaki kayaları andırması nedeniyle almıştır. ilk kez 1870de ticari olarak üretilmeye başlanmıştır. türkiyede ilk kez darıcada 1911 yılında kurulan çimento fabrikasında üretilmiştir.
  • mühendislik fakültesi inşaat-jeoloji bölümlerinin malzeme dersi konusu.
  • (bkz: kirec betonu)
  • belli oranlarda karıştırılmış kireç taşı ve kilin pulvarize edilmiş vaziyette pişirilmesi ile elde edilen klinkerin belirli oranda alçı taşı ile karıştırılarak öğütülmesinden elde edilen madde
  • laz müteahhit çimentosu gibi dandik bir malzeme değildir.
  • cok büyük oranda kalsiyum (ca), oksijen (o) ve silisyum'dan (si) olusan malzeme. kalsiyumu kirec tasindan, silisyumu da kil'den alir. kirec tasi cok büyük oranda kalsiyum karbonattan (caco3) olusur.

    yapim asamasinda ilk adim olarak bu 2 ham madde ögütülerek toz haline getirilir. ögütme isleminden sonra döner firinda isleme girer. döner firinda ilk adim olarak ön isitici kisminda toz karisim firindan cikan atik gaza ters yönde ilerler. bu sayede kalsiyum karbonattan karbondioksit (co2) ayrisimi gerceklesir. geriye kalsiyum oksit (cao) kalir. ön isitici kisminda toz karisimi yaklasik 800-900 dereceye kadar isitilmis olur. 700 derece civarinda kalsiyum oksit aciga cikmaya baslar. kalsiyum oksit aciga ciktiktan sonra kil'den gelen silisyumdioksit (sio2) ile tepkimeye girerek dikalsiyum silikat (c2s) olusmaya baslar. ön isiticidan sonra döner firin kismina gelinir. burada isi 1450 dereceye kadar yükselir. 1250 derece civarinda trikalsiyum silikat (c3s) olusmaya baslar. 1450 dereceye kadar isitildiktan sonra sogutma islemi baslar. sogutma islemi c3s'in stabil bir durumda olmamasindan dolayi oldukca hizli gerceklestirilmelidir. sogutma islemi sonunda klinker üretilmis olur. üretilen klinker istenilen büyüklükte ögütülür. ögütme islemi sirasinda klinker'e ek olarak alci veya anhidrit eklenir. alci veya anhidrit'ten gelen kalsiyum sulfat (caso4) ve klinker fazlarindan gelen trikalsiyum aluminat (c3a) ve tetrakalsiyum alüminoferrit (c4af) ile tepkimeye girerek trisulfat olusturur. olusan trisulfat sayesinde klinkerin yüksek reaksiyon hizi bir nebze düsürülür. ögütme isleminden cikan toz karisimina da portland cimentosu adi verilir.
  • en çok tercih edilen çimento çeşididir. her çimento gibi tane büyüklüklerine göre 32,5; 42,5; 52,5 diye ayrılır. siz 32,5 olanı tercih edin. o daha hoş.