şükela:  tümü | bugün
  • kredi kartlarının veya banka kartlarının ödeme işlemi yapabilmesi için kullanılan cihazdır. bankalar, bu cihaz üzerinden ödemeyi alırlar ve satış yapan kuruma iletirler. pos kelimesi aslen "point of sale" kelimesinin baş harflerinden meydana gelir ve satış noktası anlamına gelir. yani başka bir deyişle, satışın gerçekleşmesini sağlayan bir porttur.
  • mobilli versiyonu olan yerlerde "elin birinin aslını bir başkasıyla bir kaç saatliğine değiştirdiği" bir filme hiç denk gelmediğim bir cihazdır.
  • yazlık mekanlarda olmayan hede.
    takım elbiseli yazar : pos var mı?
    herkes: yapiyim abi
    kimsenin önünü kapatma pesinde değilim ama tost yapacaksa yapmasın .
  • yurdum insaninin yarisinin post makinesi dedigi cihaz.
  • şuana kadar kaşılaştığım en sorunlu elektronik cihaz. ulan nasıl beceriyorlar bu kadar sorunlu bir cihaz yapmayı anlamış değilim. her seferinde kesin bi bokluk çıkartıyor.
  • bu cihazın ekranındaki fiyatı doğru düzgün okumadan şifre girmeyin aman diyim.

bu akşam 21,50 tutan alışverişimi bakkal amca 2.105 (iki bin yüz beş) olarak girmiş. limit de müsaitti, şifreyi girsem göte kaçacak uğraşıcaz durduk yere. neyse ki zamanında fark ettim, "abi ocağıma incir ağacı dikiyordun az kalsın, bu ne?" falan dedim, kurtardık.
  • "point of sales terminal” yani türkçe karşılığı ile satış noktaları terminali'dir.

aslında kısaltılmış hali post olması gerekirken neden türkiye'de pos diye girmiş merak ettiğim konu.