şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce bir arkadaşım tarafından öğrendiğim şebeke. kendisi de mağdurlardan.

  olayı şöyle anlatıyor.

  dün eve yemek sipariş ettik. kurye geldiğinde ben hariç herkes nakit ödeme yaptı. çok uzun zamandır kullanmadığım bir kredi kartım ile ödeme yaptım. yaklaşık bir buçuk saat sonra hesabımı kontrol ettiğimde sadece 1.35 tl bakiyem kaldığını görmemle ilk şoku yaşadım.

  hemen bankayı arayıp kartımı bloke ettirdim ve çekim yapılan atm'nin yerini ve çekim zamanını öğrenmek istediğimi belirttim. ve yemek sipariş ettiğim yer ile paranın çekildiği atm'nin aynı sokakta olduğunu öğrendim. uzun zamandır kullanmadığım bir kartı kullandıktan bir buçuk saat sonra yemek sipariş ettiğim yere yakın bir yerde kullanılmış olması bir tesadüf mü yoksa gerçekten bir şebekeler mi bilmiyorum. sabahın ilk saatlerinde bankaya gidip itiraz dilekçesini verdim, savcılığa ifade verdikten sonra dava sürecini başlattık.

  ben bu süreci bekleyemeyip, paranın çekildiği atm’yi aradım. atm görüntüsünden kişinin yüzünün gözüküp gözükmediğini sorguladım. kendileri izleyip, paranın çekilmeden 10 dk öncesi ve sonrasının karanlık olduğu ama güvenlik operasyon biriminin bunları görebileceğini belirtti. bu arada adliyede kendim gibi dört beş mağdur ile karşılaştım. eve döndüğümde haberlere baktığımda medyanın bu tarz, uyarı niteliğinde yeterince haber yapmadığını fark ettim.

  ben şahsen bunu okusaydım (-ki bundan sonra pos cihazı kullanmayacağım), nakit para kullanırdım (deneyerek öğrenme yöntemi ya da döverek mi desem bilemedim:)). bilen birileri elbet vardır; bankalar pos cihazı kullanmaya, daha az nakit kullanmaya teşvik etmek için, pos cihazından yapılan her alışveriş için para puan vb. cazip teklifleri devamlı mesajını atar. aynı hassasiyete, bu tarzda tehlikeli deneyimleri yaşamamak namına da önem vermelerini bekliyoruz…

  konuyla ilgili haberler
  link 1

  link 2

  edit: şifreyi pos cihazına yerleştirdikleri mikro kamera ile alıyorlarmış. insan gerçekten hayret ediyor.
 • rezalet gibi rezalet.

  mekan ismi de verilmeli ki ayni pisligi bize de yapmasinlar.
 • siparişi getiren kurye, isim-soyisim, kart geçerlilik tarihi, kart numarası ve cvc'yi ezberler diye 500 tl'lik limiti olan kredi kartı kullanan şahsımı bile tedirgin eden şebekedir.

  demek ki sanal kart dışında artık bir şey kullanmamak gerekiyor memlekette.
 • hemen ifsa edilmesi gerekli olan restourant ve sebeke. olaylar gelistikce mutlaka editlenmesi gerekiyor.
 • 3 milyon tl'lik vurgun ile aynı durum, tekrar ve tekrar aşağıdaki haber ile detayları anlatılan şekilde yaşanmıştır.

  bu durum her an sizin de başınıza gelebilir hatta belki de geldi de haberiniz yok.

  --- spoiler ---

  3 milyon liralık vurgunun ardından 2 arkadaşıyla birlikte yurt dışına kaçan siber çete lideri doğan k., endonezya'da yakalandı.

  istanbul'da, hemen hemen her ay değişik bir yöntemi ortaya çıkartılan kredi kartı dolandırıcılığında polis, bu kez özel yazılım yüklü pos cihazlarıyla kredi kartı kopyalayan bir şebekeyi çökertti. zincir restoranlara işe soktukları motokuryeler vasıtasıyla, alışveriş yapan vatandaşların kredi kartlarını özel yazılımlı pos cihazlarıyla kopyalayıp, ilk tespitlere göre 3 milyon liralık vurgun yapan 20 kişilik bir şebekeyi çökerten istanbul polisi, baş elebaşını endonezya'da yakaladığı şebekenin 5 bin kişinin kart bilgilerini kopyaladığını belirledi.

  istanbul cumhuriyet başsavcılığına geçtiğimiz aylarda başvurarak kredi kartlarının kopyalandığı yönünde suç duyurusunda bulunan yüzlerce vatandaşın şikayetiyle soruşturma başlatan savcılık, konunun aydınlatılması için iem siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü'ne talimat verdi. savcılık talimatıyla harekete geçen siber polis, yaptığı soruşturmada ilginç bir kopyalama yöntemiyle karşılaştı.

  kopyalama programı yüklü pos cihazı

  mağdurların tamamının kredi kartlarının aynı yöntemle kopyalandığını tespit eden polis, kartları kopyalayan ve şebeke halinde hareket eden dolandırıcıların, kopyalama sırasında özel yazılım programı yüklü pos cihazları kullandığını belirledi. kart kopyalama özelliği kazandırılan cihazların şebeke elebaşları tarafından bazı şebeke üyelerine verildiği ve siparişle hizmet veren zincir restoranlara moto kurye olarak işe girişlerinin sağlandığı, ardından da kart kopyalamaların gerçekleştiği tespit edildi.

  zincir restoranlara sokulan motokuryeler

  polisin tespitine göre, özellikle pizza ve fast food yemek servisi yapan şirketlerde işe sokulan mot kuryeler, kartla ödeme yapan müşterilerin kredi kartlarını önce şebeke tarafından verilen özel kopyalama programı yüklü pos makinesinden geçiriyordu. bu işlem sırasında müşterilerin kart bilgileri ve tuşlanan şifreleri kopyalayan kuryeler daha sonara, " bu pos cihazı işlem yapamadı, diğerinden deneyeceğim" diyerek, restorana ait gerçek pos makinesinden kartı geçirerek ikinci bir işlem yapıyordu.

  vurgunda ilk tespit 3 milyon lira

  kopyalanan kart bilgileriyle daha sonra sahte kimliklerle banka kartı ve kredi kartı çıkararak atm'lerden para çekip, alışveriş yapan şebeke üyelerinin bu yöntemle yaklaşık 3 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı belirlendi. 5 bin kişinin hesap bilgilerini ele geçirdiği belirlenen şebekenin, yapılan ilk tespitlerde 3 milyon liralık vurgun yaptığı, fakat kopyalanan kartların tamamının incelenmesiyle bu vurgunun katı katına çıkabileceği polis tarafından belirtiliyor.

  endonezya medyasından yoğun ilgi

  şebekeye yönelik yaptığı çalışmaların ardından, şebeke elebaşlarından orhan k. ve 17 şebeke üyesini geçtiğimiz ay yaptığı operasyonlarla gözaltına alıp tutuklatan iem siber polisi, şebekenin baş elebaşı doğan k.nın ise yurtdışına kaçtığını tespit etti. adreslerinde çok sayıda kopyalanmış kart, kopyalama aparatları, mağdurlara ait bilgilerin kaydedildiği harddisk ve dijital malzemeler ele geçirilen şebekenin baş elebaşı doğan k.'nın endonezya'ya kaçtığını tespit eden siber polisi, peşine düştüğü doğan k.'yı yakalamak için endonezya polisiyle irtibata geçti. yapılan girişimlerin ardından 7 mart'ta endonezya'da 2 şebeke üyesiyle birlikte yakalanan doğan k. ülkeler arası gerçekleştirilen irtibatların ardından hafta başında türkiye'ye getirildi. endonezya medyasının yoğun ilgi gösterdiği olayla ilgili olarak yurda getirilen şebeke elebaşı ve 2 şebeke üyesi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  --- spoiler ---

  kaynak
 • bu kadar detaya gerek yok, elinde pos makinası gezip, kalabalıklarda özellikle arka cepte duran temassız kartlardan 3 5 demeden düdükleyen çete vardı.