şükela:  tümü | bugün soru sor
 • positive control network (poscon) projesi sanal havacılık topluluğunda iyi bilinen matt davies tarafından devralınmış bir proje.

  daha önce de birçok ücretli ve ücretsiz yazılımla sanal havacılık dünyasına katkıları olan davies bu kez de vatsim, ivao, pilot edge gibi serverlara poscon adında rakip ve ücretsiz bir projeyle geliyor.

  sanal havacılık için en iyi uçuş ve kontrol online network'ü olacağını söylüyor, tabi bunun da nedenleri var; daha detaylı bakmak isteyenler projenin sitesini inceleyebilir ama altta bazıları diğer serverlarda da olan fakat hepsi birlikte ilk kez poscon'da bulunacak bana göre en kritik özellikler şunlar:

  1. ücretsiz olacak. (örn: pilot edge aylık 20 $)

  2. multiplayer trafik kütüphanesi: etrafınızdaki uçak modelleri ve kaplamalar (livery) dinamik olarak indirilip gösterilecek ve kullanılmayanlar otomatik silinecek böylece yer kaplama tek tek indirme vb. dertler olmayacak.

  3. gerçek havayolu planlarına göre seyreden yapay zeka uçakları olacak ancak hava trafik kontrolörü (atc) olarak bağlananlar isterlerse bu uçakları sesle kontrol edebilecekler, gerçek trafik arttıkça ai sayıları azalacak. böylece hem kontrolörler boş hava sahasını yönetmeyecek hem de pilotlar tek başına uçmamış olacak.

  4. entegre mobil uygulama sayesinde kontrolör olan hava sahasına girildiğinde bildirim alma, mesaj yazma, ağa bağlanma vs. gibi uygulamadan yönetilen seçenekler olacak.

  gelişmeleri takip etmek isteyenler için:
  matt davies fb sayfası
  poscon web sitesi
  poscon fb sayfası
 • beklemedeyiz. buralar değerlenecek.