şükela:  tümü | bugün soru sor
 • poşetlerin marketlerde 25 krş olarak satılacağı haberlerinden sonra bunun bir de vergisel boyutuna el atan devlet yeni bir beyannameyi hayata sokuyor.meslek mensuplarımızdan alınan bilgiler ışığında durum şundan ibaret;
  poşetler 01/01/2019 tarihinden itibaren ücretli ve asgari 25 krş. (%18 kdv dahil) tan satılacak (açıktan satılan gıdalar için hijyeni sağlamak amacıyla çift kat kalınlığı 15 mikron ve altı olanlar hariç)

  bu kapsamda konuyla ilgili ticaret yapan mükelleflerin yapması gerekenler

  1-yazarkasalarına plastik poşet için departman ayarlatılatmak (kdv 18 dahil)

  2- ocak ayından başlayarak satılan poşetler için ertesi ayın 15 ine kadar beyanname verilecek.

  3- beyan döneminin 2. ayinin son gününe kadar beyan edilen poşet tutarı çevre bak say müd hes yatırılacak (poşet başı 15 krş.)

  4- eldeki barkodsuz poşetler 31/03/2019 tarihine kadar kullanılanilecek bu tarihten sonra kullanmayacak.

  5-ücretsiz poşet satılmayacak

  beyan verilmeyen veya eksik beyan edilen her ay için 14.578,00 tl idari para cezası uygulanacaktır.
  edit: yasanın taslağı paylaşılmıştı.çıkan düzenlemeyle düzeltildi.hayırlı olsun.
 • verilmemesinin cezası 18.037 liradır.
 • yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemi ile suç duyurusunda bulunulacaktır.

  adı şakaya benzeyen beyanname.
 • poşet satışı yapmayan hatta kanunda sayılan poşetlerle alakası olmayan mükellefler boş da olsa beyan vermek zorunda mıdır? yoksa poşet satışı yapanlar mı verecek beyannameyi akıl yürüten varsa yeşillendirsin lütfen

  tanım: hangi şartlarda bu beyannamenin verileceğinin, durumdan anlaşılmadığı bir kanuna dayanan beyannamedir.
 • kalınlığı 15 mikron üstü olan poşetlerin, %18 kdv ile satışını yapan mükelleflerin beyanını vermekte zorunda olduğu beyan çeşidi. ocak ayında yürürlüğe giren uygulamanın ilk beyanı bu ayın 15’ine kadar verilmiş olacak.

  öncelikle sistemin işlemesi için yazar kasaların poşet satışlarına uygun olmak ayarlanması, satışının da birim fiyatı olarak 25 krş. altına düşmemesi gerek. bildiğim kadarıyla mart ayına kadar ücretsiz poşet satışına izin verecekler fakat mart’tan sonrası için katiyen yasak.

  ayrıca ilgili ayda hiç poşet satışı yapmamış mükellefler, o ay boş da olsa beyanda bulunmak zorundalar. burada da b formları ve kdv mantığını örnek aldıklarını görüyoruz.

  bilindiği üzere beyanı vermemenin cezası 18.037 lira. neredeyse asgari ücretin 7 katı. herhangi bir usulsüzlük tespitindeyse 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası var. yani poşet diye geçmemek gerek. durum böyleyken sgk’nın ceza mevzuatı, poşetin yanında halt ediyor.

  işin ciddiyetini bir kenara bırakacak olursam, ilk 2 hafta şaka sandığım beyanname olmuştur kendileri. zira geçici, kurumlar, kdv, muhtasar derken üzerine poşet gelince ciddiye almakta epey zorlandım. keza başlı başına defter beyan ve e-defterle uğraşmak emek istiyorken böyle bir beyanın adını duydukça gülesim geliyor ister istemez. üzerine ba bs’den yeterince dertliyken böyle bir angarya gelince ağlanacak halimize gülmek kaçınılmaz oldu.

  keşke şu beyan yükünü mali müşavir ve muhasebecilere yıkmak yerine türmob’un önerisindeki gibi üreticilere iteleseler, ne güzel olur.
 • daha dün hakkında entari girmemin üzerinden üç saat geçmesinin ardından, hakkında bu aydaki beyanı erteleneceği söylentileri çıkan uygulama.

  yani ocak-şubat dönemlerinin beyanlarının mart dönemi beyanı ile 15 nisan’da verilecek ve ödemesi 30 nisan’da yapılacak deniliyor.

  --- spoiler ---

  geçici madde 1 - 2872 sayılı çevre kanununun ek 11 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 2019 yılının ocak ve şubat ayına ilişkin verilmesi gereken beyannameler 15 nisan 2019 tarihine (bu tarih dahil) kadar verilir ve bu beyanlar üzerinden ödenmesi gereken geri kazanım katılım payları 30/04/2019 mesai bitim saatine kadar ödenir.
  --- spoiler ---

  edit: henüz kesin olarak ertelenme kararı yok zira resmi gazetede yayımlanmadı deniliyor. en iyisi bekleyip görmek..
 • dünyanın gereksiz işleri buralarda zorunlu
  zorunlu olması gerekenler ise ihtiyari
 • öncelikle görünen uzama yok. muhasebeci odaları, bakanlıkla yaptığı görüşmede 15 şubata kadar beyanname verilecek. tahakkuk hemen çıkmıyor. 16 şubatta tekrar sistem üzerinden girip alacaksınız. fakat beyannamede damga vergisi olacak mı muallak.

  http://www.gib.gov.tr/ adresinden interaktif vergi dairesi kısmından giriş yaparak çevre şehircilik bakanlığı sistemine gireceksiniz.

  boş beyanname gönderiliyor. yani kendi bilgilerinizi girdikten sonra "poşet bilgileri" kısmında herhangi bir alan doldurmadan geçebilirsiniz. zaten sonrasında onay kısmı geliyor.

  şimdilik gelen bilgi inşaat müteahhitleri ve hizmet işi ile uğraşanlar. geri kalan işler beyanname verecek.

  fakat aklıma takılan bazı hususlar var;

  1- toptan satış yapanların yazarkasaı yok. poşet çıkısını nereden yapacak. fatura üzerinde mi gösterecek?
  2- örneğin, araba alım-satım işi yapanlar ne amaçla poşet beyannamesi verecek?
 • konu hala muallak e-devlet üzerinden verilecek işi mali müşavirler mi yapacak mükellefe mi paslayacak belli değil,hala yazar kasasına poşet satışı ekletmeyen mükellefler var ve neye göre bildirecekler belli değil,şimdilik nisan sonuna uzatıldı,karmakarışık sistemsiz bir iş daha bekliyor ülkeyi