şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tabi ki birçok kişi çevreyi koruma diyebilir devlete ek gelir diyebilir ama bence bu iş bazı marketlerin başının altından çıktı. belki fark edenleriniz olmuştur, son zamanlarda malum marketlerde poşetleri az verme veya küçük poşet verme gibi bir eğilim oluşmuştu. hatta kasiyerlere poşet sayısı konusunda dikkatli olmaları gerektiği uyarısı olduğunu da duymuştum. sonradan ise bu paralı poşet olayı çıktı ve marketler önemli bir masraftan kurtuldu belki kâr etmeye bile başladılar. bugün yanıma torbamı alamadığım için sırf poşete para vermemek için az alışveriş yaptım. eminim birçok kişide benim gibi tüketimini zaman zaman azaltacaktır buda market gelirlerine illaki yansıyacaktır ve yine marketlerin isteğiyle seçim öncesi ya poşet fiyatları 10 kuruşa düşer ya da tekrar bedava olur.

edit: bu poşetlerin az verilmesi olayı poşetin paralı olması daha önceden planlandığı için ön hazırlık tarzı birşeymiş galiba, bu yönde mesajlar geldi. benim haberim olmadığı için hiç öyle düşünmemiştim hazırlık için yapılması kısmen mantıklı.
  • 25 kuruşun 15'inin sağlık bakanlığı'na gittiği düşünülürse... bilemiyorum bilel.
  • söğüşün bir türü
  • bu uygulamadan seçime yakın bir zamanda kahramanlık çıkarılacağını düşünüyorum.seçime az kala sanki bunu başkası çıkarmış gibi iptal edecekler ve halkımız helal olsun naraları eşliğinde kutlama yapacak.
  • para lazım para. devlete para lazım. çevrecilik falan hikaye. yemezler!

15 kuruş deyip geçmemek lazım. poşet kullanan her işletme o parayı almak zorunda. almasa bile fişini kesmek zorunda. müthiş bir gelir kaynağı. adamların kafası çalışıyor böyle şeylere.
  • erdoğan ailesinin dar bütçesine azıcık katkıda bulunmak.
  • bak demedi demeyin. biz bu tepkileri alaya alıyoruz ama poşet tepkisi dominonun ilk taşı olabilir.
    sonunda mehmet emminin canını sıkmayı başardılar!
  • her gün işten eve giderken markete uğrayıp üç beş şey alırdım. sırf poşete para vermemek icin bir haftadır markete uğramadan eve gidiyorum. cimri biri de değilim ama 25 kuruş için resmen 50-60 liralik alışverişten vazgeçtim bir haftada. tam markete gireceğim poşet aklıma geliyor dönüyorum. böyle bir şey yapacağımı rüyamda görsem inanmazdım ama demek ki psikolojik olarak önemli bir şey ve poşete cidden para vermek istemiyorum.
  • temelle dursun çok soğuk bir kış günü köylerinden çıkıp yürüyerek kasabaya gitmek zorundadırlar. yol ilerlediğinde üşüyen iki arkadaş dinlenmek için otururlar. dursun:

-temel böyle giderse donup ölürüz bişiler yapmamız lazım, der.

temelde:

-iyi de yapabileceğimiz hiç bir şey yok diye cevap verince dursun;

-bak temel arkadaşız ama ölmemek içinde ısınmamız lazım.. bu yüzden birbirimizi düzeceğiz.. ilk önce sen yap sonra ben yaparım aramızda kalır der. temel de kabul eder ve geçer arkaya 3-5 dakika sonra ısındığını söyleyip aşağıya yatar. dursun arkaya geçer 10 dakka olur 20 dakka olur dursun`un bırakmaya niyeti yoktur. temel kızgın bir şekilde:

-bak dursun ısınıyorsan lafım yok da beni sikiyorsan cidden ayıp ediyorsun.

aklıma bu fıkrayı getiren uygulama.şimdi hükümette çevre için yapıyorsa eyvallah ama para içinse cidden ayıp ediyorlar.