şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thread yaratma, yönetme ve thread'ler arası senkronizasyon işlemleri için standart bir programlama arabirimi sağlayan standardın ismi. (bkz: posix)
 • linux desteği konusunda,

  linux posix conformance tests summary

  feature status comment

  semaphores (1b) ok
  timers and alarms (1b) ok
  shared memory (1b) ok
  message queues (1b) ok implemented on top of systemv
  asynchronous io (1b) ok implemented as a user level library
  real-time signals (1b) fail implemented in 2.1 development kernels (şu an linux 2.4 kernel versiyonunda)
  posix threads (1c) ok kernel level threads
 • ayrıca windowsun posix desteği hakkında maddog*ın bir makalesinde geçen bir bölüme dikkat çekmek isterim.

  at one time the military had a policy that only operating systems with posix interfaces would be purchased. this was to protect the investments of the government in applications purchased, to make sure that the operating systems could run those applications. to get around this microsoft used two tactics:

  o create a weak set of posix interfaces on top of windows nt
  o get an exception for their windows 95 and 98 operating systems

  after a while, this ruling was worthless, as most isvs wrote their applications to the win-32 interfaces, ignoring posix.

  http://www.bootstrap.org/dkr/discussion/2808.html
 • ayrıca bilgi olarak solarisin şu an 2.9 (solaris 9) versiyonunda olduğunu, 2.4 versiyonunun 1994`de çıktığını belirtmek isterim.
 • "posix threads (1c) ok kernel level threads" cümlesi linux kernelının 2.1 versiyonu çıktığı günlerde yazılmış bir cümledir, yazan da maddog değildir... ayrıca maddogın linux/unix sevgisi ibneliğinden kaynaklanmadığı için o yazsa da çok şey değişmeyecektir.
 • kişisel olarak hiçbir zaman "uzun zamandır" cümlesini kullanmadığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki "evet, ayıptır günahtır", hem de solaris 2.4 de olmadığını söylemek (1994 ile 2003 arasında 9 sene var) katmerli günahtır, hedef saptırmanın sınırı olmalı değil mi canım kardeşim.
 • pthreads 1003.1c ve draft 7 destekleyen başka bir işletim sistemi için, (bkz: aix).
 • hemen tdk simulasyonu yapayım.

  1. solaris 2.4 den önceki sürümlerde desteklenmemektedir cümlesi, 2.4 ve sonrasında destekleniyor anlamına gelir.
  2. solaris 2.4 1994 yılında çıkmıştır ve 1994 den bugüne 9 sene vardır.
  3. cümle içerisinde olumsuz anlamda kullandığının itiraf edildiği de gözönünde bulundurulduğunda, altında unix windows karşılaştırması bulunan bir tartışmamsıda adı geçen özelliğin solaris 2.4 den önceki sürümlerde bulunmadığının söylenmesi iyi niyetin zerresini taşımaz. hedef saptırma yöneliktir.
  bilgisine tecrübesine en güvendiğim insanlardan olan ssgnin aslında olayların gayette farkında olduğuna eminim velakin olanların yoğun bir şekilde kullandığı sistemlerin ms ürünü olmasından kaynaklanan tecrübelerini aktarma girişimi olduğunu da biliyorum.
 • posix threadlerini kernel thread olarak implement eden 2.4'ten sonra 2.6'da bir yerlerde lwp kullanmaya gecildigini duyduk, aferin la linux kedi olali bi kus tuttun, hey masallah dedik.
  (bkz: lightweight process/@detached)