şükela:  tümü | bugün
 • fransanin bordeaux kentine cok saglam goc vermis bir ilcedir.
 • geliirim, gidiirim, tüüübeee (tövbe), petek dişledi (arı ısırdı) diye konuşan neşeli, güzel insanların ilçesi.. ardahan'dan sonra zorlu yollardan geçerek gelinen, iklimi yumuşak, sıcak, güvenli bir yer..
 • ömrümün en uzun mektuplarını* gönderdiğim ilçedir.
 • hiç bilmediğim memleketimdi. bu bilmezliğe son verdim bu yaz.
  çok anlatılmış, gereğinden çok betimlenmişti çocukluğumdan bu yana, görünce anladım ki; anlatılacak bir yer değilmiş! elbette bu dünya üzerinde yer alıyor, benziyor yeryüzüne, ancak öyle bir dokunulmamışlığı var ki, insan kendini dünyanın dışında zannedebiliyor.
  saf kafkas ırkı arı sadece burada kalmış ve o balı sadece burada bulmak olası.
  öyle ayrı bir sempatim olmamasına karşın ineklere, burada gördüğüm ineklere, danalara bakakaldım, yüzleri ilginçti, çok güzel görünüyorlardı. meğer onlar da saf ırkmış hiç karışmamış.
  meyvelerin, sebzelerin tadı çok başka. beklenmedik biçimde vahşi bir yeşilliği var. bitki örtüsü çok zengin, o kadar farklı bitkiler bir arada bulunuyor ki, insan yedi bölgenin karışımı olduğunu düşünüyor posof'un.
  ve insanlar... onlara da dünya hiç dokunmamış! buralardan değiller... iyiler. gerçek bir iyilik hali bu. sevgi dolular, samimiyet onlar için bir sözcük değil, yaşamın kendisi. başka türlüsünü anlayabildiklerini sanmıyorum.
  suç oranı ölçülemiyor. yıllar önce biri söylemişti de pek ciddiye almamıştım " hapishanelerde posof'lu bulamazsın" demişti. görünce doğruluğuna ihtimal verdim.
  bilmediğim, tanımadığım memleketim... çok sevdim, birgün dünyadan kaçmak istersem, artık sığınacak bir yerim var biliyorum.
 • memleketim, türkiyemizin kuzeydoğu ucu. atlas dergisinin 161. sayısında (ağustos 2006) gizli bahçe olarak tarif edilen güzel insanların beldesi.
  hakkında birçok internet sitesi mevcuttur. yaz aylarında yabancı plakalı aracların nüfusu katladığı ardahan ilçesi.
 • gidilip görülmesi gereken ancak gitmek için insanları ikna etmenizin uzun süreceği bir yerdir. artvin yöresine benzer olarak pek çok endemik bitki türü barındırır. kafkas arısının türkiye'de yetiştirildiği yerlerden biridir. ilçede gürcü dönemine ait eski kalıntıları bulmak mümkündür. koruma altındaki huş tavuğunun üreme alanlarından biridir. bakü - ceyhan petrol boru hattıda ilçe sınırlarından geçmektedir. ilçede nüfus o kadar azalmıştır ki nefis doğası kendiliğinden koruma altındadır.
 • ardahan ilinin ilçesi,
  ayranlı-sütlü yarma, helle, kesme, puşruk ve benzeri yöresel, harkulade çorbaları vardır...
 • gürcüce "yeni orman" anlamına gelmektedir.
 • o kadar köşede kalmasına rağmen, dünyaya yayılmış bir nesli vardır. özellikle bursa-inegöl, posof ve ahıska türkleri açısından yoğun bir bölgedir. facebook posof75 sayfasında yayınlanan güncel bilgiler ve paylaşımlar memleket hasreti çekenlere iyi gelebilir.
 • türkiyenin ve dünyanın önemli doğa alanlarından biridir. henüz beyaz adamın akın etmediği bu bakir topraklar doğa derneği tarafından posof yaban hayatı geliştirme sahası yönetim planını adı altında incelenmiştir.

  atlas dergisi de posof'un doğasına yer vermiştir. (ilgili sayıyı yazacağım buraya)