• hiç bilmediğim memleketimdi. bu bilmezliğe son verdim bu yaz.
    çok anlatılmış, gereğinden çok betimlenmişti çocukluğumdan bu yana, görünce anladım ki; anlatılacak bir yer değilmiş! elbette bu dünya üzerinde yer alıyor, benziyor yeryüzüne, ancak öyle bir dokunulmamışlığı var ki, insan kendini dünyanın dışında zannedebiliyor.
    saf kafkas ırkı arı sadece burada kalmış ve o balı sadece burada bulmak olası.
    öyle ayrı bir sempatim olmamasına karşın ineklere, burada gördüğüm ineklere, danalara bakakaldım, yüzleri ilginçti, çok güzel görünüyorlardı. meğer onlar da saf ırkmış hiç karışmamış.
    meyvelerin, sebzelerin tadı çok başka. beklenmedik biçimde vahşi bir yeşilliği var. bitki örtüsü çok zengin, o kadar farklı bitkiler bir arada bulunuyor ki, insan yedi bölgenin karışımı olduğunu düşünüyor posof'un.
    ve insanlar... onlara da dünya hiç dokunmamış! buralardan değiller... iyiler. gerçek bir iyilik hali bu. sevgi dolular, samimiyet onlar için bir sözcük değil, yaşamın kendisi. başka türlüsünü anlayabildiklerini sanmıyorum.
    suç oranı ölçülemiyor. yıllar önce biri söylemişti de pek ciddiye almamıştım " hapishanelerde posof'lu bulamazsın" demişti. görünce doğruluğuna ihtimal verdim.
    bilmediğim, tanımadığım memleketim... çok sevdim, birgün dünyadan kaçmak istersem, artık sığınacak bir yerim var biliyorum.
  • eski koy isimleriyle daha bi guzeldi. pedoban, sivashkal, segre, papola, hinya, badele, çorçovan, yukarı cacun, vb.. eski isimlerinin gurcuce oldugu soylenir ama zamanla hepsinin ismi degismis olup turkceye cevrilmistir. hinkal olsa da yesem..
  • geliirim, gidiirim, tüüübeee (tövbe), petek dişledi (arı ısırdı) diye konuşan neşeli, güzel insanların ilçesi.. ardahan'dan sonra zorlu yollardan geçerek gelinen, iklimi yumuşak, sıcak, güvenli bir yer..
  • ömrümün en uzun mektuplarını* gönderdiğim ilçedir.
  • gürcüce "yeni orman" anlamına gelmektedir.
  • türkiyenin ve dünyanın önemli doğa alanlarından biridir. henüz beyaz adamın akın etmediği bu bakir topraklar doğa derneği tarafından posof yaban hayatı geliştirme sahası yönetim planını adı altında incelenmiştir.

atlas dergisi de posof'un doğasına yer vermiştir. (ilgili sayıyı yazacağım buraya)
  • gidilip görülmesi gereken ancak gitmek için insanları ikna etmenizin uzun süreceği bir yerdir. artvin yöresine benzer olarak pek çok endemik bitki türü barındırır. kafkas arısının türkiye'de yetiştirildiği yerlerden biridir. ilçede gürcü dönemine ait eski kalıntıları bulmak mümkündür. koruma altındaki huş tavuğunun üreme alanlarından biridir. bakü - ceyhan petrol boru hattıda ilçe sınırlarından geçmektedir. ilçede nüfus o kadar azalmıştır ki nefis doğası kendiliğinden koruma altındadır.
  • memleket ya, taşı toprağı oranın altın işte. yeterince gelişemese de insanı insan olan yer. bu kadar posoflunun olduğunu görmek mutlu etti :)
  • orta dünya'nın kuzeybatısında eriador'da ki shire nasılsa, öyle bir yerdir benim gözümde. biran önce yüzüğü mordor'a atıp geri döneceğim.
  • son yıllarda yapılan botaş ve hes in faaliyetleri yüzünden doğası tahrip edilmiş bir ilçedir. memleketimdir.
hesabın var mı? giriş yap