şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yönetmenliğini stephan komandarev 'in yaptığı 2017 yılı yapımı bulgar filmi. türkçeye taksi olarak çevrilen ödüllü filmimiz, ödeme güçlüğü çektiği için taksi şöförlüğü yapan bir iş adamının, kredi aldığı bankanın elemanı tarafından şantaja tabi tutulmasının ardından yaptığı görüşme sonrasında, bankacıyı öldürüp intihar etmesinin topluma yansımasını anlatıyor.. bulgar toplumunun bozuk, ekonomik, sosyal, ve toplumsal yapısını taksi şöförleri ve müşterileri üzerinden bizlere aktaran filmimizi öneriyor ve iyi seyirler diliyorum.

    http://www.imdb.com/title/tt6467968/
  • filmin dilini türkçe yapsak, mekanı istanbul olarak belirlesek, diyaloglara ve senaryoya bu mekan ve dil değişikliği dışında zerre kadar dokunmasak kimsenin çıkıp da ''ne alaka türkiye ile'' ya da ''ne saçma olmuş'' falan diyemeyeceği film. o kadar benziyor bize bulgaristan. filmde anlatılan olaylar en azından öyle. yoksulluk örneğin. fahişeler örneğin. öğretmenlerin taksicilik yapmak zorunda kalması. köprülerden atlayan insanlar. her şeyiyle türkiye.

    şahsi türkiye özdeşleştirmem dışında, oldukça sade ve başarılı buldum filmi. sahiden bir gece taksicilerin aracına kamera koyulmuş, olan biten kayda alınmış gibi. o derece gerçekçi.

    taksici ablanın 30 yıl önce kendisine bir şeyler yapmış olan adamla karşılaşması biraz zorlamaydı sadece. o da önemli değil.

    daha güzel görüntüler görebilirdik. özellikle aracın, yolun bol olduğu filmler şehri görmemiz için güzel fırsatlar sunarlar normalde. bu filmde bu pek yapılmamış. belki de genel dokusuna uymak için bilerek yapılmamış. olsun.