şükela:  tümü | bugün
78 entry daha
 • bir amerikan anlayışıdır. eski filmlerde bu tarz daha azdı, gelecekte olabilecek futuristik teknolojilere odaklanırlardı yeni çekilenlerde bu tarz daha fazla.
  sanırım setleri daha ucuza getirmek ve hayalgücünü kullanıp gelecekte olabilecek yeni teknolojiler tasarlayıp kafayı zorlamak yerine bu şekilde retro öğelerle filmi doldurmak daha kolay oluyor.
  hem de abd seyircisine şirin görünüyor. filmin gelecekte geçtiğine dair lazer silahı, uzay gemisi vs gibi üç beş de bilindik futuristik klişe ekledin mi film tamamdır.
  illaki postapokaliptik olması gerekmez.
  gelecekte geçen çoğu hollywood filminde bir retro fantazisi vardır.
  örneğin uzay filmlerinde bile insanlık uzaya çıkmış ileri teknolojiler icat edilmiş ama sopalarla savaşırlar, yay ve ok kullanırlar, kovboy şapkaları teksas aksanları, retro müzikler..
  özellikle hollywoodun çektiği çoğu futuristik filmde olan western havasına hasta oluyorum.
 • cehaletin kutsandığı bir dönemde yaşıyoruz. üstelik bilgiye ulaşmak bu kadar kolay hale gelmişken. eskiden insanlar bilmedikleri şeyi açığa vurmaktan çekinirdi, şimdi bilgiyi ifade etmek dalga geçilir, ayıplanır bir şey haline geldi.

  tespit çok yerinde olmuş. bu başlık sayesinde başlığın dışında kalan filmleri de öğrenmiş olduk. "kutsal bilgi kaynağı" mottosuna sahip eski sözlüğü anmamı sağladı başlık sahibi.
 • beğendiğim filmler çıkıyor bu senaryoda.
  seyirci çeken bir konu olmuştur her zaman ve olacaktır da.
 • zaten sadece o arabaların kamyonlarin yedek parcasini bulabilmeleri bile onlari retro futurist yapar.
  yok olmadi.
  ne halleri varsa görsünler.
 • ortada cehalet olarak açıklanabilecek bir durum yok. basit kelimelerle açıklanması kolay, basit bir fikri; bilgiyi sadece bahsedilen konuda orta veya ortaüstü bilgiye sahip kişilerin anlayabileceği kelimelerle anlatmaya çalışmak tabi eleştirilir.

  bu konuda dalga konusu olsa da başlık ekonomi bölümüne yakışacak başlık. ekonomistlerde bu hastalık çok yaygın. televizyona çıkıp ekonomice konuşuyorlar , anlaşılmaz olmak için ekstra çaba gösterdikçe daha bilgili olduğunu sanıyorlar. aslında anlatıkları şeyler basit kelimelerle ifade elebilir ama illa artistlik yapacaklar.
 • wtf is going on !
 • şuna doğrudan 'mad max 2' deseydin laf kalabalığı yapmamış olurdun.
 • çoğunuzun gayet iyi bildiği terimleri içeren bir cümledir.

  fakat iste maksat espri yapmak olunca, fular esprileri gırla gidiyor. hadi diyelim google'a yazmadık. kelimeyi inceleyelim;

  retro ve futurism. yani retro öğeler içeren gelecek veya alternatif evren tasviridir. bunun fularlılıkla veya havalılıkla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. fakat bazen mesele öyle bir noktaya geliyo ki, otoriter çoğunluğun alaycı davranışlari arasında, ciddi ciddi yazanların entryleri kayboluo gidiyor.

  mesela bir filmde uçan klasik otomobilgörürseniz bu bir çeşit retrofuturism örneğidir. klasik otomobil retrodur, otomobilin uçması da futuristiktir.

  umarım açıklayabilmişimdir.
 • gerçekten var olan durumdur. post apokaliptik eserler ve dünyalar genelde soğuk savaş ve nükleer savaşın hız kazandığı 50 ve 60'larda ortaya çıkan bir akım diyebiliriz ve günümüzde oynadığımız oyunlardan, filmlere hepsi bu akımdan etkilenmiştir. mesela fallout'da bu akımın birer yorumlamasından ibarettir diyebiliriz.

  sanırım insanoğlu, kendi hayatını ve kaderini değiştirebilecek en büyük şeyin savaşlar ve nükleer bombalar olduğunu düşünüyor (haksız da sayılmaz) ve bu iki kavramın insanoğlunun ilk beynine girdiği 55-60'lar döneminden ister istemez etkileniyor bir nevi onu taklit ediyor.

  bu akımın zıttı için: (bkz: cyberpunk)
 • tepkisizligin disa vurumudur.
25 entry daha