• merak ediyorum; bu ürünün yapışkanlı bölümü neden yapışkansız bölümden daha kalın değil? 1 milim bile fark yok. ama o yüzlerce sayfada biliyoruz ki, bir yapışkan madde var ve doğada her şeyin olduğu gibi onun da kapladığı bir alan var.

mühendis bir arkadaş açıklayabilir belki..
  • meretin başarısız bir yapıştırıcı icat çalışması sonrası ortaya çıktığı söylenir durur.

benim meretle ilgili bahsetmek istediğim başka bir husus var sözlük. artık kitap ayracı kullanmak yetersiz kalıyor kimi yerde benim için. bunun büyüklerinden yapıştırıyorum kitabın ilk sayfasına, ilerledikçe gerekli notları üzerine alıyorum. ne okuduğum kitap yıpranmış oluyor ne ekstra defterlere not almaya gerek kalıyor. gerçi defterlere not alınca tarih filan da yazıyorduk, dönüp bakınca acayip hisleniyorduk...

bu okuyuculuk manyak bi iş sözlük. post-it de üzerine not tutulabilecek bir ayraç olabiliyor. yabana atmamak lazım...
  • kendilerinin şu reklamları iyi idi:

duvarın üstünde post-it'lerle "buy pen" yazıyor.

(bkz: aferin çocuklara)
  • 3m 'in buldugu binbir faydali $eyden biri.. buyuksun 3m!
  • monitörün üstüne, duvara, bozdolabına, çamaşır makinesine, bilemediniz kapıya falan yapıştırılması öngörülen eşya. fakat gelin görün ki bu böyle olmuyor. yazıp yazıp monitörün üzerine yapıştırıyorum, ertesi gün bir bakıyorum; yapıştırdığım yerde yok. düşüyor aptal şey. geçen gün ben yanıbaşındayken düştü. lan bari çaktırmadan düş, en azından başka birisine suç atabilesin. çok saf şeyler aslında.

bi de boş yapıştırılınca hiç bi anlam ifade etmiyolar. aptal aptal bakıyorum öyle.
  • 1970 yılında 3m firması tarafından minnesota da hata eseri bulunmuştur. asıl yapılan araştırmanın konusu bir yapıştırıcı geliştirmektir ama ortaya post-it çıka gelir.
    bakarlar ki ortaya bişiyler çıkıyor. diyorlar ki ortalığı kirletmeyen, elini attın mı çıka gelen bişi olsun ve tekrar tekrar kullanılabilinsin.
    sonradan bunu bir bir parça kağıda uyguluyorlar, bir kitabın içine yerleştiriyorlar. bookmark gibi yani.

efendim sonra bakıyorlar bunu şey içinde kullanabiliriz, mesela ofislerde meslektaşlar birbirleri arasında ki raporlara bu kağıtları eklesin. raporu gönderdikleri kişi yorumlarını üstüne yazsın ve geri göndersin şeklinde. ve post-in in ana fikri ortaya çıkmış oluyor.

sonra diyorlar ki bir test kullanımı yapalım ve 1977 de dört şehirde bunun verimliliği test ediliyor.
    ee millet alışkın olmadıgından bir garip oluyor.

firma yılmıyor tabi boise kentinde bir sunum gerçekleştiriyorlar, ve post-it patlamayı yapıyor gidiyor.
    bugün post-it in 400 den fazla farklı renk, ebat, şekil de varyasyonları mevcuttur.
  • hatırlatmaç.
  • super yapışkanlı sarı kağıtçıklar.
  • illa onlara yazıcam notlarımı yoksa kaybolacak gibi geliyor
hesabın var mı? giriş yap