*

şükela:  tümü | bugün
 • kabaca ve biraz üstünkörü şekilde post rock ile heavy metalin karışımı olarak tanımlanan, başta progressive ve endüstriyel müzik olmak üzere sludge, stoner, instrumental metal, metalcore gibi türlerle ilgisi bulunan, bu türlerin içerik anlamında bir kısmını altında toplayabileceğimiz (çatı) müzik tarzıdır. genellikle, parçalar ağır atmosferik bir hava taşır, çok katmanlı bir yapıya sahiptir, bu nedenle süreleri uzundur. albümler ağırlıklı olarak konseptiktir, parçalar single havası taşımaz, tüm albümü dinlemekle beklenen etki sağlanır. minimal düzeydeki vokaller genellikle brutal olarak icra edilir. normal rock /metal enstrümanların yanında sıklıkla synthesizer kullandığı görülür. gitarlar distorsiyonludur, yavaş ritimli çalınır.

  post metalin birbirinden farklı alt türlerinde öne çıkan grupları, sludge tarafında neurosis, cult of luna, sludge/industrial karışımı bir müzik yapan isis’tir. ancak, hiç biri mainstream sayılabilecek kadar popülerleşmemiştir. mathcore/metalcore kanatta dillinger escape plan, converge, cave in, instrumental kanatta pelican, jesu, ve russian circles, progressive kanatta the ocean, burst ve intronaut öne çıkan diğer gruplar olarak sayılabilir.
 • (bkz: shels)
 • çoğu kişi tarafından müzik tarihinin en "controversial" denebilecek genre isimlendirmelerinden birisidir, zira "post-metal" hem tarz olarak hem de bu "türe" ait olarak gösterilen grupların müzikal geçmişleri ve tercihleri açısından hardcore camiasından çıkmadır**. diğer bir yandan ise bu etiket layık görülen bazı grupların çok daha drone ve deneysel, avantgarde denilebilecek* eğilimleri bulunur***. metal kelimesinin içerisinde gitar davul bas vs olan her müziğe yakıştırılması biraz tek taraflıdır bu noktada. en basitinden post-rock ile rock arasında olan ilişki post-metal ile metal arasında yoktur. diğer bir açıdan da sludge, stoner ve post-metal olarak lanse edilen gruplar eskinin (ve kısmen şimdinin) punk ve hardcore geleneğinde bulunan local scene, diy felsefesi, minör indie label'lar, split albümler gibi fasiliteleri kullanırlar. örnekler, benzerlik ve farklılıklar çoğaltılabilir, ama işin özeti zorlama ve yanıltıcı bir isimlendirme olduğudur.
 • hikmetinden sual olunmaz simon reynolds üstadımız slate'de yazdığı grunge's long shadow makalesine ek not olarak düştüğü son paragrafında "post-" akımı hakkında yazarken post-metal'e de değiniyor ve şöyle diyor; "post- takısını başına getirdiğimiz bir janr çoğu zaman bir türün mirasını ve varsayımlarını tamamen bırakmadan onun ötesine geçme imajını zihinlerde uyandırıyor. aynı şekilde, post-metal de birbirinin içine geçmiş 90'ların başlarından bu yana ortaya çıkan bir düzine türü (örneğin doom/black/death/grind/drone/sludge'ın binlerce karakteristiği) tanımlarken çok kullanışlı görünüyor. bazen vuruşsuz ve ambient ve artan bir grafikte gruplardan ziyade evde yalnız başına müzik yapan insanların işlerinden oluşan ve hydra head gibi etiketlerden yayınlanan post-metal'in, göründüğü üzere, çoğu zaman bildiğimiz metal kapsamı ile neredeyse hiç bir bağlantısı yoktur. devamlılığı ses ile bağından çok, tavırlarıyla ortaya konmuştur."
 • teknik tabirleri bir kenara birakalim arkadasim, post metalin turkcesi asmis metaldir. hala metal dinleyen ama metallica bozdu abi diye cemkirmeyen herkes metali asmistir, post metalin sefkatli kollarindadir.
 • düzgün bir müzikal altyapı ve grup ile diğer tüm metal türlerini alt edebilir bir yapıya sahiptir.

  edit : tamam o kadar da değil lan.
 • en güzel örneğine şu linkten ulaşılabilir:
  https://www.youtube.com/watch?v=hq-8ncyuwns
 • metal müziğine ilgi duyup, daha çok enstrümantel tarafı hoşunuza gidiyorsa aradığınız kan bu tarz olabilir.
  güzel bir live örnek:
  [https://www.youtube.com/…c0ky&ab_channel=ellipsicon https://www.youtube.com/…c0ky&ab_channel=ellipsicon]
 • türk temsilcilerinden katre'nin yeni albümü encounters ile örneklerini verdiği müzik türü.

  dinlemek için:

  itunes

  spotify

  facebook

  twitter
 • istikbal kesinlikle post metaldedir ve bence her müzisyenin post metal bir yanı vardır.