*

şükela:  tümü | bugün
 • oxford sözlüğü tarafından 2016'da yılın kelimesi seçilmiştir.
 • kucağımıza yeni düşen kavram-kelime.
  ....ve benim bir teorim var paylaşayım:
  post truth aslında post modernizmin sonuna işaret...

  ...şimdi anlı şanlı yıldızlı falan bir restoranda olduğunuzu düşünün yemeği yapan adam da geldi size anlattı; bu yemekteki bulguru falanca yerden getirdik işte buğdayını biz ektik, etini şöyle bulduk zart zurt...ve yemeği yediniz... post modernite size bu lafları anlatırken sizi manupule edip bu yemeğe 500 tl vermenizi istedi ve verdiniz. siz de herkese anlattınız havasını bastınız...buraya kadar herşey yolundaydı..ama bir gün dank etti o kadar para bayıldınız ama sofradan aç kalktınız işte bu gerçekti...şimdi bu kavram o gerçeği anladıktan sonraki halinizi karşılıyor...

  bunun politik karşılığı: aktif elitlerin onlara 'laf' sattığına isyan eden grubun karşı aksiyon yani 'aç kaldık' demesi üzerine kurulu. buradan şu mantığı zorluyorum trump v.s de gerçek değil ve onlar da gerçeği manupule etmeye çalışıyor ama kullandıkları arguman elitler sizi kandırdı... yani trump ve diğerleri aslında son postmodernler olabilir.

  edit: bu durumda bir hata var. post truth bir nevi uyanis gibi yazmisim. uyanma ihtimalimiz yok bence... yani uyandik ve artik postmodernizm bitti deme ihtimalimiz yok. entropiye aykiri... post modernizmin kaotikliginin evrildigi nokta demek daha dogru gibi...yalanlar yalanlar o kadar artacak ki yalan yalanliktan cikacak tam bir kaos.
 • kısaca: gerçek ötesi / gerçek sonrası

  tam anlamıyla: "nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu"

  yaygın şekilde dolaşıma girmesi ise, ralph keyes’in 2004’te basılan kitabı the post-truth era ile olmuş

  2016 yılında oxford üniversitesi ve the society for the german language in wiesbaden tarafından yılın kelimesi seçilmişti.

  kaynaklar:
  https://teyit.org/yilin-kelimesi-post-truth-nedir/
  http://www.dw.com/…anys-word-of-the-year/a-36702430
 • son zamanlarda alt-right'la birlikte favori buzzwordler listeme dahil oldu.
 • türkçesi "ee amına koyayım ?"dir.
 • ilk olarak 1992 yılında, the nation dergisinde oyun yazarı steve tesich'in körfez savaşı hakkında yaptığı bir yorumda kullanılan sözcük. kaynak bilgi: internet
 • objektif gerçeklerin kamuoyunu şekillendirmede duygular ve inançlara göre daha az etkili olduğu koşullar olarak tanımlanıyor.