• sekste bir ölçü birimi..
  • bulmacanın yanında gazete vererek hoş bir promosyon yapıyorlar.
  • bugün tüm bir posta gazetesini elden geçirdim sözlük. acaip parantez içleri notluyorlar hacı.
    küçük bir çocuğun feci şekilde can vermesiyle ilgili bir haberden alıntılıyorum;
    ..."bu sırada penceredeki jaluzinin (iple aşağı yukarı hareket ettirilen şerit perde) ipi yunus'un boynuna dolandı"...
    eyjafjallajökull'le ilgili bir haber;
    ..."10 km yükseklikte jet hava akımlarının (yerden çok yüksekte esen sert rüzgarlar) aniden yön değiştirmesiyle"...
    van gölü'ne ufo inmesiyle ilgili bir haber;
    ..."polisler botla van gölü'ne açıldı ama cisme rastlanamadı. (uzaydan geldiğine inanılan cisimlere ufo deniliyor.)...
    cins bir hastalıkla iligli bir haber;
    ..."ölümden dönen emily'e soğuk ürtiker alerjisi teşhisi konuldu. (cildin çeşitli nedenlerle kaşınarak dökülmesine ürtiker ya da kurdeşen deniliyor.)...
    nicolas cage'in kendi için piramit şeklinde mezar yaptırmasıyla ilgili haber;
    ..."firavunlara özenen aktör, kendisi için piramit şeklinde mezar yaptırdı. (firavun: eski mısır'da hükümdarlara verilen isim)...

değişik bir teknik, değişik bir tarz ama işe yarar gibi. ilginç bulduğum her yeni detayı senle paylaşmaya devam edeceğim sözlük. (kutsal bir bilgi kaynağına ekşi sözlük deniliyor.)
  • bugun mansetinde 15 mayis 2011 sansure karsi yuruyus'e en fazla yeri ayirmis olan gazete.

http://gazete.netgazete.com/showallpapers.aspx
  • günlük satış trajı beşyüzbinin üzerinde olan yurdum aile gazetesin göz çekici yanlarından bir sayfası ise amatör şairler ve onların şiirleriyle ilgili köşesi, işte posta gazetesinin amatör şair ve şiir örneklerinden bir ve kaçı:

" merhaba ben niyazi toklu, 13 yıldır şiir yazıyorum, şiirin aşağıdadır, saygılarımla... "

seni çok seviyorum,
    aşkından ölür gibi oluyorum,
    senin için yaşıyorum
    aşkın cennet

seni bana sorsalar,
    çok güzel anlatırım ben onlara
    ben seni çok severken
    bakarım onlara.........

edit: 13 yıl...
  • ne zaman posta gazetesinin ön sayfasını görsem, aklıma, bağlanır bağlanmaz insanın yüzüne onlarca pop-up (fırlama?) reklam fırlatan ucuz internet siteleri geliyor.
  • ilk sayfası artık resmen, şirinevler' e benzeyen gazete. bir sürü tabela var gibi.
  • - 23 ocak 1995 doğumlu posta gazetesi bugün 23 yaşını kutluyormuş.

süreli yayın meraklısı birinin gözünden değerlendirmeler:

- hep karıştırılır ama internet sitesi ile basılı gazetenin içerikleri ve yönetimi farklıdır.

- posta tez konusu olabilecek bir gazete: boğaziçi kıyısındaki yalılarda da okunuyor emeklilerin ilk tercihi de olabiliyor.

- haftada bir tam sayfa tarih yazıları vardı bir zamanlar (ergun hiçyılmaz yazardı). keşke o günler geri dönse.

- künyeye bakılırsa gazetede radikal'in eski sağlam ekibinden timur soykan gibi isimlerin çalıştığı görülebilir.

- sağlık konusunda her gün 2 veya 3 tam sayfa (koah, tansiyon, göz hastalıkları, cinsel sağlık gibi) yazı yayımlanır.

- posta bir evde 3 kuşağın da rahatlıkla okuyabileceği bir gazetedir. (zaten amacı da her yaşın gazetesi olabilmek.)

- istisnasız her gün verilen 4 sayfa bulmaca eki son derece sade ve basit olmasına rağmen hile yapmadan tamamını yapan azdır. (posta'nın bulmaca ekini 22 yıldır hazırlayan nedret erdoğdu yıllarca radikal ve milliyet gazetelerinin de bulmacalarını hazırlamış bir usta. nedret erdoğdu gazetelerin okur kitlesine göre birbirinden farklı zorluk düzeyi ve kültür birikimine uygun bulmacalar hazırlıyordu.)
  • enteresan bir gazete. uydurmada sınır yok.
    $imdi yazmak kısmet oldu.
    fenerbahce'nin galatasaray'ı 4-0 yendigi mactan iki gün sonra alex de souza'nın agzından ''$ampiyonluk hakkımız, söke söke alırız, biz kanarya'yız engelleri a$arız'' yazmı$lar.

altına da alex yaptıgı acıklama da böyle dedi diyo. öh be abi alex bunu söyleyebilse aziz yıldırım yedek kaldıgı zamanlar eline davulu verir maratonda amigoluk yaptırırdı alex'e.
  • gazete bayisine gidip, "abi bana bir posta verir misin?"* deyince sana tip tip bakılmasını sağlayan gazete adı.
hesabın var mı? giriş yap