şükela:  tümü | bugün soru sor
  • müsait bir ptt'den alınabilecek bir hizmet. pk *** sisli / istanbul gibi bir adres icin idealdir.
  • internetteki posta kutusunun reelde olanı. bu hizmeti veren yerlere*** gidip bir kutu kiralıyorsunuz, size anahtar veriyorlar. paket, kargo, mektup vs. adresi olarak burayı veriyorsunuz. postanız geldiğinde de gidip postanızı alıyorsunuz. anonimity istiyorsanız veya siz yokken gelen postaların güvende olmasını istiyorsanız, suyundan da koysun istiyorsanız vs vs, faydalı birşey. express kargo'nun hizmetinin haftalık yaklaşık 8ytl olduğunu öğrendim. bitti.
  • ptt den ancak ikametiniz olduğu bölgeden kiralayabileceğiniz hizmet. başvuru için ikametgah gerekiyor.
  • kullanabilmek için artık ikametgah belgesine ihtiyaç duymayan bir ptt hizmeti.

    bu hizmeti veren herhangi bir ptt şubesine gidip yalnızca kimlikle başvuru yapılabiliyor. aylık posta abone kutusu kiralamanın bedeli ise 1 tl. 10 tl de depozito ücreti var. bu kutulara özel kargo ve kurye firmalarının da paket ulaştırabilmesi gibi bir ütopyam var.
  • kiralayabilmeniz için ikametiniz olan şehir olması gerekmeyen hizmet. çoğu şube bunu o şekilde yorumlasa da, doğru bilgi genel merkezden alınabilir, gerekli durumda aksini iddia eden şubeye belirtebilirsiniz.
  • aliexpress vb. çin'den gelen ürünler genelde takipsiz gönderiliyor. eğer gönderiniz, posta kutusunun daracık girişinden geçebiliyorsa, sorun yok. postacı gönderiyi posta kutusunun içine atıyor. yok eğer sığmıyorsa (ki belki ürününüz küçücük olmasına rağmen, paketlemeden dolayı da sığmayabiliyor), gerisi postacının insafına kalıyor. genelde de posta kutusunun üstüne, kapının önüne vb. şekilde savunmasız ve hırsızlığa açık şekilde bırakılıyor.

    işte posta abone kutusu, bu probleme son veriyor. gelen gönderiler posta kutusuna sığabiliyorsa, kiraladığınız posta kutusunun içine atılıyor. yok eğer sığmıyorsa, postanede bekletiliyor.