şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: http://www.postcrossing.com/) adresine faaliyet gösteren, şimdiye dek 150bin adet kartın sahiplerine ulaştığını söyleyen posta kartı değişim sistemi. ekşi duyuru'da netizen konuyla alakalı şöyle demiş:

  --
  kartpostal göndermeyi ve almayı sevenler postcrossing.com'a bir uğrasın. üye olduğunuzda sistem size yabancı bir ülkeden üyenin adresini veriyor. sizin kartpostal o üyeye ulaştığında sistemin size verdiği ve kartpostalın üzerine yazdığınız kodu sisteme giriyor ve kartpostalı göndermiş oluyorsunuz. ardından sistem sizi kartpostal gönderilecekler sırasına alıyor. kartpostal göndermek isteyen üye sizin adresi alıyor ve bir gün bakıyorsunuz kapınızda tanımadığınız yabancı bir kişiden kartpostal gelmiş! hemen kartpostal ile gelen kodu siteye giriyorsunuz ve o kişi kartpostalının size ulaştığını öğrenmiş oluyor. daha ince ayrıntıları da siz girip öğrenin. kartpostalsevenler bağımlısı olacak. ha bir de üye olurken hotmail hesabınızı verecekseniz dikkat edin, hotmail siteden gelen mailleri spam olarak algılıyormuş.
  --

  genel itibariyle güvenilir ve işe yarar görünüyor. adreslerin kötü amaçlı kullanımını önlemek amacıyla aynı anda en fazla beş kişiye posta kartı gönderilebilmesi, ev/iş adresinizin hiç bir şekilde web uzerinde yayınlanmayışı artı puan hanesine yazılıyor. denemeye değer, ilginc bir fikir.
 • ısparta'da kayseri'de bile üyesi var bu sitenin..
  13 bin 656 üyesi var, $imdiye kadar 202 bin adet kartpostal yollanmı$ ve 26 bin kartpostal da yolda..
  birinci sırada 45 bin kartpostal ile finlandiya var. türkiye'nin skoru ise 212.
  hastasıyız..

  ayrıca bu resim sanırım her$eyi açıklıyor:
  http://www.postcrossing.com/usersmap

  (e tabi kartpostal atmak için bir zahmet nazik bir organınızı kaldırıp postahaneye kadar gitmek gerekiyor)
  (bkz: kartpostal)
 • postcrossing'de yollanmı$ karpostalların bir bölümünü görmek için buyrun flickr sayfası..
  http://flickr.com/groups/postcrossing/
 • bir portekizli tarafindan baslatilmis bir projedir. uye oldugum andan itibaren bana gelen ve benim gonderdigim kartlarin cogunlugunun finlandiya'dan olmasindan dolayi orada iyi pazarlanmis oldugunu dusundugum guzel bir proje.
 • hergün gmail vs. mailbox kontrol etmekten bayılmış bünyeye ilaç gibi gelen, hergün evin girişindeki posta kutusunu büyük bir heyecanla kontrol etmemi sağlayan site. ayrıca rengarenk, canavar bir kartpostal arşiviniz olmasını sağlıyor.
 • finlandiya nin ulkece uye oldugunu dusundugum site. zira simdiye dek en cok finlandiya'ya kart attim, ve istatistiklere gore en fazla kart alan ve atan ulke de finlandiya'ymis.
 • bir seferde 5'le sınırlı olan kart gönderme sayısında deği$iklik yapmı$lar. buna göre, eğer bugüne kadar en az 100 kart gönderdiyseniz bu sayı 10 oluyor.

  devamı için:
  http://www.postcrossing.com/…chan-chan-chan-changes
 • kart gönderikten sonra beklemenin ve eve gelen kartı alıp posta kutusu önünde sekerek zıplamanın yarattığı keyif ve heyecan ile üyelerine sonsuz mutluluklar vaadeden oluşum.ingilizce biliyor olmak, posta kartı alacak ve gönderecek kadar para sahibi olmak ve üşenmemek yeterli. bir de posta kartlarını pulla gönderirseniz elbette çok daha makbule geçiyor ama bizim postahanelerde pulla gönderebilir miyim dediğinizde o görevli kızın size bir bakışı var ki, dillere destan.sanki küfretmişsiniz gibi bir muamele görüp, ama pulla göndermek daha güzel falan deseniz de bir şey değişmiyor.
  posta kartı göndermek 75 kuruş bu arada, kartlar da 50 kuruşa falan bulunabiliyor kırtasiyelerde. kullanıcılar genelde gönderenin, kendi ülkesine dair bir şeyler göndermesini seviyorlar, yani istanbul kartları bu durumda gayet güzel bir seçim. kadıköy nezih kitabevinde gayet güzel istanbul kartpostalları var bu arada, meraklıları için.(biraz reklam gibi oldu ama)
  bir de bu kartpostalları daha sonrasında flirck'e yükeyip, oradan da gönderilmiş diğer kartlara bakmak, keyfi uzatmanın en güzel yolu.
  tavsiye etmekten keyif duyarım.
 • turkiye'den 10000 sayili karti* atma serefini bana yasatmis olan site.
 • hayırlı işlere de vesile olan bir proje.
  http://www.postcrossing.com/…ook-them-to-a-marriage