şükela:  tümü | bugün
  • doktora sonrası araştırmalar yapan kişiye ecnebi memleketlerinde verilen isim.
  • akademide en az destek alan ve is guvenligi en az olan arastirmaci grubu. genellikle projeler/kontratlar alti ay ile iki yil arasidir. uc yillik postdoc pozisyonlari cok nadirdir ve genellikle universite disi fonlara baglidir. postdoc trapa sikismis bir akademisyen ortalama bir bucuk - iki yilda bir sehir/ulke degistirir.

ayrica son gunlerde postdoclarin psikolojik sagligi yeniden tartismaya acilmisir. ilgili haber
  • son zamanlarda iyice tartisilan akademik pozisyon. millet vazgecmeye calisiyor, bizimkiler yeni yok yasasiyla is guvencesizligini getiriyor.
  • teknik olarak ogrenci ile hoca arasinda ara form olsa da pratikte ogrencidir. nitekim benim postdoc danismanim beni soyle tanitir: "iste mum da benim postdoc ogrencim, biz onunla makale yaziyoruz." gorev tanimlariniz bellidir aslinda ama bazen fakultenin angaryasini uzerinizde bulabilirsiniz.

her seye ragmen doktoradan kalan calismalari makaleye donusturmek, birkac tane de yeni calismaya baslamak icin guzel firsattir. benim kadar bahtsiz degilseniz postdoc biterken doktora makaleleriniz yayinlanmis olur ve siz cok daha guvenle is ararsiniz.

ek: tabii ki bu turkiye'deki tanim. turkiye sartlarini bilmeden "yanlis" filan demek pek de bilimsel bir yaklasim olmuyor. iste bilim insaninin her seyi bilmedigini bilenini o yuzden seviyorum.
  • yardoç kadrosunu kaldırıp yerine zorunlu getirileceğini düşündüğüm şey. şey diyorum çünkü ne idüğü belirsiz. öğrencisiniz ama hocasınız ve aynı zamanda araştırmacısınız ve üniversite üniversite gezmek zorundasınız gibi gibi.

neden yardoçluk yerine bu derseniz, tamamen duygusal. hem doktorasını bitirmiş adamı kadroya almıyorsun, hem 12 saate kadar derse sokabiliyorsun hem de ünvanı falan yok, arızalı biriyse bay bay diyebiliyorsun ve bunun için sorumluluk almana falan gerek yok. taşeron işçi çalıştırır gibi.

önce deniyor ki doktorasını yapmış adamın yardoçluk falan neymiş böyle ünvan mı varmış falan feşmekan. ee deyince de sonrası için plan yok, sadece yardoçluk kalksın yeter. yerine konulabilecek en iyi planları da bu, postdoc.

yarın bir gün evli barklı adamlara yurt dışında 3 sene postdoc yapmayana kadro yok derlerse şaşırmayın. yaptım oldu zihniyeti bunu gerektirir.
  • postdoc ne teknik, ne pratik ne de baska bir acidan kesinlikle ogrenci pozisyonuyla uzaktan yakindan alakasi yoktur. daha henuz akademi geleneginin tam olarak oturmadigi turkiye'yi baz alarak yanlis tanimlamalarda bulunmayin.
    postdoc doktora sonrasinda universitenin ya da baska arastirma fonlarinin belli bir projeye dayali olarak (tekil ya da cogunluklu) kisa donem kontratli (1-3 sene arasinda degisir) bir cesit arastirma gorevlisi pozisyonlarindan biridir (kontrat turune gore ders vermekten de sorumlu olabilirsiniz). postdoc'u diger kisa donem kontratli pozisyonlardan ayiran en onemli sart doktora savunmasindan sonraki ilk 2 bazen 5 sene icerisinde basvurmaniz gerekir. yani doktor olduktan 10 sene sonra kafaniza esip postdoc yapamazsiniz. bir diger genel gecer sarti da doktorayi aldiginiz universitede genelde postdoc'a devam edilmez.
    turkiye'de nasil bilmem ama gene bati ulkelerinde is guvenliginiz normal bir calisanin nasilsa postdoc'un da ayni sekildedir.
    ayrica postdoc her hangi bir unvan kazandirmaz. docent olmak icin bir sart degildir. sadece docent olma yolunda elde edilen arastirma projesi fonu icin yapilan bir kontrat turudur.