şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doktora sonrası araştırmalar yapan kişiye ecnebi memleketlerinde verilen isim.
 • akademide en az destek alan ve is guvenligi en az olan arastirmaci grubu. genellikle projeler/kontratlar alti ay ile iki yil arasidir. uc yillik postdoc pozisyonlari cok nadirdir ve genellikle universite disi fonlara baglidir. postdoc trapa sikismis bir akademisyen ortalama bir bucuk - iki yilda bir sehir/ulke degistirir.

  ayrica son gunlerde postdoclarin psikolojik sagligi yeniden tartismaya acilmisir. ilgili haber
 • son zamanlarda iyice tartisilan akademik pozisyon. millet vazgecmeye calisiyor, bizimkiler yeni yok yasasiyla is guvencesizligini getiriyor.
 • postdoc ne teknik, ne pratik ne de baska bir acidan kesinlikle ogrenci pozisyonuyla uzaktan yakindan alakasi yoktur. daha henuz akademi geleneginin tam olarak oturmadigi turkiye'yi baz alarak yanlis tanimlamalarda bulunmayin.
  postdoc doktora sonrasinda universitenin ya da baska arastirma fonlarinin belli bir projeye dayali olarak (tekil ya da cogunluklu) kisa donem kontratli (1-3 sene arasinda degisir) bir cesit arastirma gorevlisi pozisyonlarindan biridir (kontrat turune gore ders vermekten de sorumlu olabilirsiniz). postdoc'u diger kisa donem kontratli pozisyonlardan ayiran en onemli sart doktora savunmasindan sonraki ilk 2 bazen 5 sene icerisinde basvurmaniz gerekir. yani doktor olduktan 10 sene sonra kafaniza esip postdoc yapamazsiniz. bir diger genel gecer sarti da doktorayi aldiginiz universitede genelde postdoc'a devam edilmez.
  turkiye'de nasil bilmem ama gene bati ulkelerinde is guvenliginiz normal bir calisanin nasilsa postdoc'un da ayni sekildedir.
  ayrica postdoc her hangi bir unvan kazandirmaz. docent olmak icin bir sart degildir. sadece docent olma yolunda elde edilen arastirma projesi fonu icin yapilan bir kontrat turudur.
 • dunyada bir cok yerde bulmanin git gide zorlastigi akademik adim. her gecen gun artan phd sayisi ve azalan devlet destekleri acilan bir pozisyona basvuran yuzlerce cok kaliteli adayin mucadelesine donusuyor. 2 makaleli taze phd olunca 6-7 makaleli 3. postdoca gelenlerle mucadele etmek de oldukca zor oluyor

  edit: oh be sonunda buldum!
 • yök'ün yurtdışı araştırma izinlerini düzenleyen yönetmelikte yaptığı değişiklikle artık yapılması neredeyse imkansız olan şey. üniversitelerden maaşlı-izinli sayılabilmek için 6 yil bir fiil öğretim üyeliği yapma şartı getirildi. bu değişiklik sabbatical için anlaşılabilir olsa da post-doc için maalesef büyük bir engel teşkil ediyor. pek umudum olmasa da ilgili yönetmelik umarim yeniden gözden geçirilir.
 • doku mühendisliği konusunda amerikada olur da yardımcı olabilecek olursa aşırı sevineceğim.

  tanım: türkiyede bazı okulların (bkz: odtü) yurtdışı post doc şart koştuğu doktora sonrası eğitimdir.