şükela:  tümü | bugün
  • kontürel yalan
  • sinyalciliktir.
  • - yurtdışında okumak için burs alacak kadar başarılı olamayan ama aslında çok başarılıymış gibi ortam yaratıp; "hadi beni harvard'a gönderiyoruz" diyen,

- öğrenciyim ayağına ücretsiz kitap, ikinci eşya ihtiyacı varmış gibi davranıp; aslında hiç ihtiyacı olmadığı şeyleri toplayıp, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına engel olan ve bunlardan faydalanmak yerine anında parayla satma ile çakallık peşinde koşan,

- hadi bana filanca forma hediye edin sevindirin, şunu alın gülümsetin diye sevimli kampanyalar başlatan

..bu tarz insanların büyük bir kısmı evet postmodern dilencidir. bugün bir videoya denk geldim üstü başı yırtık kıyafetler, evi ise çatlak içinde olan ayakkabı boyacısı amca onca yokluk içinde kendisine değil, beslediği kedi yavruları için "varsa" kedi maması istemekte. üstelik kediler yaş mama yediğinde "bu yaş pasta gibi demi" diyecek kadar yaş pastayı lüks görüyor. bunca yokluk içinde almak yerine vermek için çırpınan insanları gördükçe; bu dilenci geçinen varlıklılardan tiksinti geldi artık.
  • "videomu beğendiyseniz takip etmeyi unutmayın!"
    "paylaşımım x like edilirse y olacak"
    ... gibi örneklendirmeler yapılabilir.