şükela:  tümü | bugün
  • arastirma... reklam sonrasi testi, sonra testi... reklam yayinlandiktan sonra bir ornek izleyici kumesi uzerinde yarattigi tepkileri ogrenmek, iletinin algilanma duzeyini belirlemek, reklam bilinirligi ya da animsanma oraninda yarattigi degismeyi olcmek amaclariyla yapilan etkililik sinamasi...

    kaynak: reklam terimleri ve kavramlari sozlugu
    (bkz: pretest)
  • sontest de denir. eğitimde de kullanılır. uygulanan bir modelin/dersin etkinliğini test etmek için uygulama sonrasında yapılır. araştırmanın tasarımına göre öntest* gerekebir ya da gerekmeyebilir.

    mesela araştırmada bir grup varsa bir öntest yapılır sonra uyugulama yapılır ardından sontest uygulanır aradaki farka bakılır. istatiksel olarak anlamlı bir fark varsa uygulamanız başarılı/etkin olmuş demektir. ancak bu çalışmanın etki gücü* ve gücüne* de bakılması faydalı olacaktır. istatiksel olarak anlamlı olan bir fark pratikte bir anlam ifade etmeyebilir. örneğin öntest ortalamsı 78 olsun ve sontest ortalaması da 81. bu aradaki fark istatiksel olarak anlamlı olabilir ama uyguladığınız modelin pratikte kullanılması anlamlı olmayacaktır.