1. üniversitede ancak üçüncü sınıfta tam olarak ne olduğunu öğrenebildiğim ve hayatım boyunca kullandığım bi çok cihazda olduğunu ancak 22 yaşında farkedebildiğim ayarlanabilir bir garp direnç, devre elemanı.
 2. cihazlarda genellikle yuvarlak bir düğme şeklinde yer alır.
  siz potansiyometreyi çevirdikçe müziğin sesi açarsınız, klimanin sıcaklığını arttırırsınız, ışığı kısıp romantik ortam yaratırsınız.
  işte böyle her derde deva bir aparattır kendileri.
  (bkz: ayar vermek)
 3. bir ayarlı direnç türüdür.içinde daire parçası şeklinde bir direnç bulunmaktadır ve bu direncin her iki ucundan dışarıya bağlantı uçları alınmıştır.iki uç arası sabit direnç özelliği gösterir.fakat üçüncü bir uç daire şeklindeki direnç üzerinde gezebilen bir uca bağlanmıştır ve sabit dirençlerden bu şekilde farklı bir farklı bir yapı oluşturulmuştur.bu yapının ortasındaki bir şaft döndürüldükçe gezici uç,direnç üzerinde gezinmekte, bunun doğal sonucu olarakta farklı direnç değerleri zuhur etmektedir.lineer ve logaritmik olarak iki tipte bulunurlar.lineer potansiyometrelerde direnç, dönüş miktarı ile doğrusal olarak artar, logaritmik potansiyometrelerde ise direnç, dönüşle logaritmik oranda artar...
 4. genel olarak potansiyometre, bilinen bir emk (elektromotor kuvvet) ile kıyaslayarak bilinmeyen emk' ni ölçmek için kullanılan devredir.
  sürgülü tel potansiyometre olarak bilinen yaygın bir türünde değişken direnç kullanılır.
  (bkz: sürgülü potansiyometre)
  (bkz: serway)
 5. nedense ekşi sözlüğün dimmer ile aynı olduğunu düşündüğü şey.
  dimmer yazınca buraya getiriyor.
 6. adı çoğunlukla uzun uzun söylenmeyen ayarlanabilir direnç. pot deseniz de anlaşılır.
 7. potansiyometre devreye seri veya paralel bağlanarak almacın(=yani elektrik enerjisini işe çeviren dalganın motor,lamba,hoparlör...) içinden geçen akımı veya üstüne düşen gerilimi ayarlyan değişken değerli dirençtir.

  dimmer ise almacın içinden geçen sinüsoidal gerilimin şeklini değiştirerek(yani sinüs şekilli gerilimin belli bölgelerini kırparak) almaca gönderilen enerjinin miktarını
  ayarlayan cihazdır.potansiyometrenin kullanılmayacağı kadar büyük güçlü/veya maliyeti yüksek olacak uygulamlarda kullanılır.potansiyometre dimmer farkı budur.
  dimmer de kullanılan temel elemanlar için
  (bkz: tristör)
  (bkz: triyak)

potansiyometre hakkında bilgi verin