şükela:  tümü | bugün
 • ön edit:gelen ısrarlı ferrosiyanür/ferrosiyanid/ferrisiyanid linklerinin yetersizliği, yüksek miktarda tüketilmeyince bir zararı yok itirazlarına binaen şu makale linkini bırakıyorum. open source olup hiçbir telif hakkı üzerime değildir. ha isteyen tuz üreticisi, tuz satıcısı, tuz stokçusu, çok bilmiş ekşi yazarı, ben hep 50tl lik tüketirimci tepeleme ferrosiyanürlü tuz yesin, bebeğine yedirsin bu onların takdiridir.
  genotoxicity testing of two anticaking agents

  paket tuzların (sodyum klorür) topaklaşmaması için kullanılan katkı maddesidir. çok miktarda potasyum ferrosiyanür içeren tuzun tüketilmesi halinde siyanüre bağlı kanserojen etki yaptığını yazılı basında dile getiren haberler yer almaktadır. lütfen kristal tuz paketinizin arkasında yer alan içindeki maddeler kısmını dikkatle okuyunuz ve bu maddeyi içeren tuzları tüketirken dikkatli olunuz. mümkünse granül tuz tüketiniz.

  edit: gelen mesajlar üzerine yazılı basında dile getirilen haberlerden link eklendi.
  link1
  dikkat zabah linkidir!!
 • ölümcül dozunu tuzdan almaya çalışırsanız potasyum ferrosiyanürden değil tuz zehirlenmesinden öleceğiniz kimyasal. tuzlarda vücudun tolere edebileceği seviyenin çok çok altında kullanılır.

  ayrıca kanserojen değildir.