şükela:  tümü | bugün
  • uktede de belirttiğimiz gibi karadeniz kıyısındaki bir gürcü şehridir. limanı vardır (gürcistan'da zaten hepi topu 3 liman var), nüfusu yaklaşık 50 bindir. iklimi aşağı yukarı bizim rize gibidir. rioni nehrinin deltasında yer alır.
    (bkz: kendi uktesini kendi dolduran suser)
  • rus uçakları tarafından bombalandığı bildirilen karadeniz limanı.
  • çirkin kıza rastlama oranının son derece az olduğu, bikinilerle sokaklarda yürüyen kadınların normal karşılandığı tatil yöresi.
  • çaya batırılmış petit beurre tadında insan.
  • (bkz: poti hoti)
  • ufak bir gurcu sehridir. kasaba gibidir hatta. limani vardir. batum'a yakin mesafededir, 1 saatte gidersin. tiflis'e nispeten daha uzaktir, oraya da 4 saatte gidersin. poti'de limanin orada yat kulubu vardir, orada yemek yenebilir, fena degil, baska da aklima birsey gelmiyor akilda yer edecek.
  • sabahtan akşama kadar içki içmek zorunda kaldığım, küçük, şirin bir liman şehri.
    liman şehirleri genelde o ülkenin uluslararası yaşama açılan bir kapısıdır. bu sebeple limanı olan şehirler genelde diğerlerinden çok daha çekicidir. poti de bu yüzden tiflis kadar kasvetli bir havası yoltur.
    kaldığımız otel’den poti limanına giderken öğle yemeği için oturduğumuz dağ evinde (bkz: haçapuri) eşliğinde 2 büyük votka içtik. saat daha 13 ama benim kafam çok güzel. hiçbir iş umurumda değil.
    limanda yaptığımız hiçbir işi hatırlamıyorum inanın. inanılmaz bir yağmur var daha fazla liman sahasında kalamadık. şirin küçük taştan yapılmış bir restorana oturduk.
    kendimi anlatmadan önce içki masası kültürlerinin çok farklı olduğunu belirtmek isterim. gürcüler sofra kurmuşsa orada mutlaka bir tamada vardır. tamada sofrayı yöneten kişidir. lafı o açar, ilk kadehi o kaldırır.bütün bunlardan anlaşılacağı gibi tamada her sofranın en görmüş geçirmiş kişisidir. eğer masada yabancı ülkeden gelen biri varsa, ilk kadeh daima onun geldiği ülkeyle gürcü ülkesi arasındaki dostluğun ilelebet payidar olması için kalkar. bunu anne-babalar, vatan, barış ve nihayet ölen dostlar ve akrabalar için kaldırılan kadehler izler. kadehlerin her kalkışında erkekler i bardağın dibini görmek zorundadır. bunu çocuklar yani gelecek nesillerin sağlığı ve mutluluğu için kalkan kadehler izler ki, en önemlisi de budur. bir gürcü’nün dediği gibi bu sofralar gürcüler için psikoterapi yerine geçer.
  • gürcistan'ın karadeniz kıyısındaki bir liman şehri. çok uyduruk bir şehir. karadeniz kıyısında liman vardır, karadeniz kıyısına dökülen rioni nehri etrafına da şehir kuruludur. şehirde gerçekten hiç bir şey yoktur.

yolunuz olur da düşerse (düşmesin), nikoladze art cafe diye bir yer var o ana caddenin nehre yakın tarafında, orada yiyip içebilirsiniz, nispeten iyi bir yerdir (zira şehirde pek bir şey yok).

ana meydanın etrafında kilise, hükümet binaları falan var ama pek görmeye değer değil. nehir kenarında eski ahşap bir gemi var meydana çıkan köprünün kenarında, orada da birşeyler yiyip içebilirsiniz.

ağırlıklı sovyet dönemi uyduruk bir mimari hakimdir.

derhal 60 km ötedeki batum'a gazlayınız.
  • harika bir şehir/kasaba. gürcülerden ziyade megreller yaşar burada. hani şu soyadı -şvili ya da-adze ile biten değil de -ia ve -ava ile bitenler. lazların akrabalarıdırlar. dilleri hemen hemen aynıdır. kartvelleri yani gürcülerin sistematik olarak asimilasyonu altındadırlar.
    batum'un her yerini kapatan üç kağıtçı türklerin burada olmaması her bakımdan olumlu. işler ve yasal prosedür yolunda giderse rion nehrinin kenarında yaşlı bir rus teyzeden bahçeli dubleks evi kelepir fiyata alıyorum. yazlık için harika olacak. hadi hayırlısı.
  • 1997 de bir kaç gece kalmıştım.

aklımda kalan tek şey ise, geceleri sadece jeneratörü olan oteller ve barlar ile bazı resmi kurumlarda elektrik olması idi.

kent savaştan çıkmış gibi harap bir haldeydi.

sanırım şimdilerde daha iyi bir halde.

yazlık almayı planlayanları görüyorum. doğrusu şaşırdım. demek bayağı bir gelişmiş o zamandan bu zamana.