şükela:  tümü | bugün
 • berlin'de iba projesi çerçevesinde yeniden düzenlenen potsdamer platz*'a adını veren kenttir.
 • bu sehir saray icin kurulmustur. tabii sarayin hizmetlileri yasasin diye sehir de olusmustur zamanla. berlin bolunmus iken dogudaydi. dolayisiyla bir cok terk edilmis ve harap dusmus evi barindirir. einstein tower'in da icinde bulundugu almanya'nin gizli teknoloji arastirmalarini yuruttugu bir kampus de vardir burada.
 • amerika'nın new york eyaletinde bir şehir.
 • berlin'e yarim saat uzaklikta; bin yildan fazla tarihe sahip; schloss sanssouci'nin ve babelsberg film stüdyolarinin ziyaret edilebilecegi; üc kampüsten olu$an bir üniversitesi (universität potsdam) bulunan güzel bir $ehir.
 • temmuz 1945'te ikinci dunya savasi nin galiplerinin bulustugu konferans burada yapilmistir. stalin ve batili muttefikleri arasindaki gorus farklari burada iyice belirginlesmistir.

  (bkz: harry s truman)
  (bkz: stalin)
 • oturduum yerden yaklasik 7 dk uzakliktaki sehir...birden fazla sarayi ,oldukca boktan ulasimi ,yikik binalar icindeki black metal barlari ve sahneleri ile ilginc bir yerdir.berlin tarafindan kucaklanmis hatta nerdeyse berlinin bir parcasi olarak görülmektedir.bazi bakanliklarin ,teknoloji merkezlerinin ve pekcok alman ünlüsü ve politikacisinin da evleri burda bulunmaktadir.kiralari oldukca yüksek ama görülmeye deyecek te tonla yeri olan bir sehirdir.türken straße adinda bi caddesi bile vardir.
 • ayrica berlin de en az 3 adet potsdamer straße bulunmaktadir ki akillara zarardir.bense potsdamer schosse de oturmaktayim ki anlayiniz bu potsdam berlin ile ne kadar icicedir.
 • eskiden prusya'nın başkentiymiş.
 • şehirin içinde, muazzam bir park ve bir de göl vardır. buldukları her su birikintisine giren almanlar elbette bu gölün kenarına da plajlar yapmışlardır ve gayet de anadan üryan göle girmektedirler. almanlar rahatlığın sınırlarında gezen bir millettirler. bu rahatlığın sadece almanlara özgü olduğunu düşünmeme sebep olan hadise ise, göle girmek için bi irlandalı, bi brezilyalı, bi ukraynalı, bi japon, bi ingiliz ve bi türk* olarak gittiğimizde karşılaştığımız bu manzaradan hepimizin şok olmuş olmamızdır.
  anne baba ve çocuk: hepsi çıplak... çocuklar koşturup top oynuyorlar. kadının biri yere uzanmış bacakları dizlerden bükük iki yana açık (oha) cep telefonuyla konuşuyor... bi anda patronunuzu, ya da okuldaki bi hocanızı görebilirsiniz o vaziyete.

  o gün içimizden kimsenin göle girmemiş olması da ilginç bi psikolojidir.

  buna ek olarak potsdam nefis bi şehirdir. küçüktür ama gezilip görülecek bissürü şey vardır bu şehirde.
  ayrıca trenle yakındaki bissürü başka yere ve 20 dakika içinde berlin'e gidilir ki, berlin de bu dünyada kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. enfes bir metropol, bir kültürler karışımıdır.

  potsdam'da gidilesi barlardan ismi aklımda kalan hafthorn var.
  bi de gay bar vardı. menüde çırılçıplak, sevişgen adamlar vardı.*

  bi de alman beslenme enstitüsü (german institute of human nutrition - dife) potsdam'da bulunmaktadır.
 • krallardan birinin tüm azınlıklara birer mahalle verdiği, metro ile berlin'in merkezinden 45 dakikada ulaşılabilen, yeşillikler ve göller arasında uzanan,birinci dünya savaşından en az hasar gören almanya şehirlerinden biri.alman yerbilimleri araştırma merkezinin bulunduğu telegraphen'e sahip şehir.