şükela:  tümü | bugün soru sor
 • potsdamer platz şeklinde yazımının alman imlasına daha uygun olacağı meydan.
 • berlin'in eski ve yeni merkezi; savaş öncesinde dünyanın en hareketli meydanlarından biriyken, duvarın ortasından geçmesi ve şehri iki merkezli (doğuda alexander platz batıda ku damm) hale getirmesiyle yıllarca boş kalmış, birleşme sonrasında dünyanın en büyük kentsel tasarım projesi olarak tarihe geçer şekilde yeniden inşa edilmiştir. sembolik anlamı ister istemez büyüktür, iki müteahit firma (sony ve daimler benz) inşaatı üstlenerek yeniden birleşik berlin'in merkezini yaratmışlardır.
 • (bkz: info box)
 • einsturzende neubauten'in sik sik degindigi konu/mekanlardan biri. zaten neubauten'in mimari alegorileri essizdir. (bkz: yikilan yeni binalar) (bkz: strategies against architecture)
 • (bkz: potsdamer ton)
 • tarihi rolünün yanina "event center"ligi da eklemi$ bir meydandir. bünyesindeki sinema salonlari, zoo palast'in tahtini yava$tan ellerine gecirmektelerdir. zira cogu premiere burada yapilir, ödül törenleri ve galalar da burada yapilmaya ba$lanmi$tir.
  marlene-dietrich-platz'ta "spielbank berlin" adinda dev bir kumarhane bulunur. kumarhanenin biti$iginde "notre dame'in kamburu"nun da iclerinde oldugu müzikallerin sahnelendigi bir merkez, kar$isinda ise almanya'nin en büyük kubbe perdeli sinemasi oldugu iddia edilen imax bulunur.
  meydanin bir diger ilginc özelligi, üstünde sat1 televizyon kanalinin reklami bulunan dev balondur. bu balonla yerden yükselebilir ve $ehre yukaridan bakabilirsiniz.
  potsdamer platz'a u2, s1 ve s2 metro hatlari gider.
  2002 futbol dünya kupasi esnasinda sony center'a kurulan dev ekranda izlenen ilk brezilya-türkiye milli macinin ardindan nice brezilyali yigitler aliler'den, mehmetler'den zopayi yemi$, galibiyetleri burunlarindan gelerekten potsdamer platz'i terk eylemi$lerdir. berlin gibi bir yerde türkiye'ye atilan gole sevinmenin yanli$ligini aci bir $ekilde tecrübe etmi$lerdir.
 • içindeki alışveriş merkezleri arkaden nedeniyle her gün bir şekilde eve gitmeden önce uğradığım, douglas adlı parfümeri sahibine nedense kıl olduğum,ama boş anların kurtarıcısı,cinemax ve cinestarın bulunduğu,metronun en sevdiğim durağı olan mekan.
 • kablosuz internet erişiminin olduğu meydan.
 • hemen dibinde ogrenci yurtlari` : studentenwohnheimnin olabilecegine : ki var` inanmasi zor olan hos mekan
  (bkz: aramaya inanmak), (bkz: studentenwerk)
 • insanın kendini bir iskandinav ülkesinde hissetmesine neden olan meydan. şekilli cam kuleleri şık, geniş meydanı ferah. hayat yağ gibi akıp gidiyor. ortada numunelik bir iki berlin duvarı parçası, hatıra niyetine, vaktiyle yanan canlar ateşin düştüğü yeri yaktığı kadarından fazlasını hissettiremiyor insana.

  huzur var kalabalığında da soğuk erken saatlerin ayazında da.