şükela:  tümü | bugün
 • aşırı harry potter hayranı kişilere verilen isim.
  bir potterhead'in normal bir fandan farkları kitapları 5 veya daha fazla sefer okumuş olması, filmlerin her birini 5 kereden fazla izlemesi, yeni çıkacak kitap için saatlerce kuyrukta beklemiş olması yine aynı şekilde yeni çıkacak film için günler öncesinden bilet alması, livejournal veya tumblrda harry potter'a özel bir sayfası olup; fanfiction yazması, fanart ve videolar oluşturması, wizard rock dinlemesi (wrock), jk rowling'den "queen" olarak bahsetmesi ve saatlerce bir teori veya fikir hakkında tartışabilmesidir. potterheadler 13 ile 80 yaş arası her iki cinsiyette olabilirler. hangi yaşta olursa olsunlar harry potter ürünlerini satın alır, kullanırlar, kimin ne dediğine kulak asmazlar. ama yine de 11 yaşında hogwarts üniforması giymiş, gözlük takmış, alnına şimşek çizmiş bir kız potterhead değildir. bir potterhead ron weasley'in aptal olmadığını düşünür. (radikal harry/hermione taraftarları dışında) bir potterhead kitapları, filmlere her zaman tercih eder. aynı zamanda emma watson'a bayılır.
  kısacası fan olmanın biraz ötesidir.
  *
 • sahip olduğum bir sıfattır. her yaz bütün kitapları baştan sona hatmetmezsem o yazı boşa geçmiş sayarım, net.
 • yıl 98, temmuz ayı. yazlığımız urla'da. annem edebiyat öğretmeni. o sıralar yüksek lisans tezi yazıyor. annem, kardeşim yazlıktayız. annem her hafta izmir'e iniyor-evet izmir'e inmek diye bir şey var-, bir koli kitapla urla'ya geri dönüyor. babam bazen izmir'deki evimizde işi dolayısıyla, bazen yanımızda.
  bir gün annem gene izmir dönüşü eve bir koli kitapla geri döndü, bak dedi bir sürü kitap aldım, ben zaten sıkıntıdan bezmişim, evdeki saksının etiketine kadar okumuşum yeni kitapları beklerken.
  bak ilk önce bunu oku, kitapçıda herkes bunu alıyordu dedi ve sırlar odasını uzattı bana.
  hemen aldım koşa koşa gittim okudum, birkaç saatte. geri döndüm dedim bu ikinci kitapmış, ilk kitabı nerede. ilk kitabını biz nasıl farketmemişiz.
  haftaya izmir'e gittiğimde alırım dedi.
  bekle allah bekle. normalde çocukken yazlıkta bir haftada bir koli kitabı bitiren ve sonra sıkılmaya fırsatı olan ben o hafta sadece sırlar odasını okudum. bitir başa dön, bitir başa dön. büyülenmiştim resmen.
  öyle başladı bu macera.
  sınıfta bana haksız yere küsen kıza, başka bir arkadaşımla voldemort'un adıyla yazdığımız mektuplar gönderirdik, çantasına, sırasına, evine gidip kapı girişine falan bırakırdık. mektubu voldemort yazıyor, o da haşin ya, mektubun kenarlarını çakmakla yakıyorduk, sert görüntü vermek için. bir sene boyunca kız bizim olduğumuzu farkedene kadar kıza korkunçlu mektup gönderdik. mektup kenarları yakarken az elimi yakmadım.
  sonra, o kitapları tek tek beklemek. fan fictionlar yazmak. geceleri battaniye altında el feneriyle kitap okumak, gelecek kitaplarla ilgili ipucu verdiğine inandığın yerleri not almak. sonra ertesi gün bak ne buldum bence sonraki kitapta böyle olacak diye okulda arkadaşlarına anlatmak. web sitelerinde mesaj panolarında da bunları paylaşmak. slytherin'i tutanlarla kavga etmek-o kadar ki evden çıkıp markete gidemezdim, gidersem mesaj panosunda slytherini tutanlar bir şeyler yazar kavga çıkar, arkadaşlarımı ve gryffindor'u koruyamam diye. annem derdi hadi sinemaya gidelim, hayır o kadar saatte mesaj panosunda kıyamet kopar der ben evde kalırdım. çünkü ben kavgada baskın sestim lol- internetteki bütün harry potter sitelerine üye olmak. yabancı sitelerde insanlar neler yazmış, hangi ipuçlarını bulmuş diye ilkokulda, ortaokulda arkadaşlarla toplaşıp siteleri aramızda paylaşıp çeviriler yapmak.
  sonra londra'da dil kursuna gitmiştim. işte aileme anlatıyorum, bakın ne güzel olacak, orada bilmemne dil kursu varmış bu yaz oraya gideyim ama palavra asıl amacım o yaz deathly hallows çıkacak, çıktığında londra'dan bloomsbury'den kitabı almak. sonra sen orada o kadar zaman kal, dil kursuna git, yanlış tarihler için dönüş bileti al, kitap çıkmadan bir gün önce izmir'e dönmek zorunda kal, kitabı alama. kazık kadar da kızım o zaman, üniversitedeyim. ve daha başka neler, neler.
  hala da evde baş köşededir kitaplarım.
  kitapların tek tek çıktığı yıllara tanık olmak ve bütün bu anıları biriktirmek çok güzel ve büyüleyiciydi.
 • potterhead harry potter'ın takıntılılarına denir. potterhead arkadaşlarımız her işin ucunu harry potter daki bi olaya bağlamakta son derece ustadır, şahsen ben hiç bir filme gitmemiş, 3 kitap sahibi bir potterhead'im( diğerlerini online okudum ) tüm kitapları 1 ayda bitirmem de cabası. hayırlı potterheadlikler
 • harry potter serisini genelde filmleriyle tanımış, sevmiş, kitapları sonradan okumaya karar vermiş olan kimselere verilen isim.

  kendilerine potterhead diyen kişilerin aslında seri mainstream olmadan önce çoğu şeyden haberleri bile yoktur. çoğunlukla 90lı ya da 2000li yıllarda doğmuş olanlardan oluşurlar.

  her kitabı tek tek beklemenin, çıkan son kitabı kitapçı kitapçı gezip aramanın, tek gecede soluksuz okumanın ve diğer kitap çıkana kadar aylarca arkadaşlarla teoriler üretmenin tadına varamamışlardır.

  geçmişime dönüp şöyle bir bakıyorum, ben resmen harry ile birlikte büyüdüm. elektrikler kesildiğinde el feneriyle de okuduğumu da bilirim, kitabın başından kalktığımda aralıksız okumaktan başımın döndüğünü de. ilk filmine gittiğimde yaşadığım öfke ve hayal kırıklığı ise hala dün gibi aklımda. bu sebepten kendime asla ve asla potterhead diyemiyorum. ben harry potter kitap serisi aşığıyım. rowling tarafından yazılan 7+3 kitaptan daha başka bir materyale ve fangirlish bir sıfata ihtiyacım yok.
 • (bkz: portishead)*
 • kendimi örnek olarak gösterbilirim:d sabah harry potter, öğlen herimone granger, akşam ron wesley, geceyarısı lord voldemort, haftaiçi dumbledor, haftasonu dumbledor. bu bir potterheadın yaşamıdır. kapiş?
 • dünyada ve türkiye'de de oldukça büyük ve eğlenceli bir kitle.

  türkiye'den bir örnek için (bkz: badiparmak.com)
 • yerli bir potterhead takip etmek isterseniz: https://www.instagram.com/polenerciyas/

  bu tatli arkadasim ayni zamanda kendisine yolladiginiz fotograflarda sizi birer harry potter karakteri gibi resmedebiliyor.