şükela:  tümü | bugün
 • 16 onsa ya da 453.6 grama esit agirlik birimi..
 • (bkz: pro pain)
 • penny'nin 100 katı..
 • 256 dram, 16 ounce, 1/14 stone, 1/28 quarter ve 1/112 hundredweighte denk agirlik birimi.
 • mısır para birimi. le olarak ifade edilir. 1 mısır poundu 100 plasters (pt)' tır ayrıca.
 • sözlükte bol bol paraların en güçlüsü olduğundan bahsedilmiş para birimidir. gerçekten de, dünyanın en değerli parası olmasa da(kıbrıs lirası örneğin daha değerlidir), diğer önde gelen para birimlerinden(euro, dolar, isviçre frangı, japon yeni vs) parite bazında daha değerlidir ama ekonomi ölçütlerinde bu onu daha güçlü yapmaz, yalnız insanların gözünü korkutur, hele 6-7 sıfırla uğraşmaktan muzdarip türk halkını daha çok korkutur. öte yandan paranın ekonomik(zaten başka ne gücü olacak ki, statik mukavemetinden bahsetmiyoruz!!) gücü likiditesiyle ve konvertibilitesiyle(iğrenç laflar ama ekonomide herkes böyle konuşuyor) yani akışkanlığı ve değişim kolaylığıyla ölçülür. akışkanlık, dünya ekonomisinde birim zamanda o para cinsinin ne kadar el değiştirdiğidir ki, bu konuda dünya ölçeğinde amerikan doları açıııııııııık arayla önde gitmektedir. ardından euro gelir, yen gelir. sterlinin bu konudaki payı bayağı azdır. değişim kolaylığı(konvertibilite) konusunda ise durum bölgeden bölgeye değişkenlik gösterirse de -örneğin türkiye'de neredeyse dolar ve euro eşit kolaylıkta bulunmaktayken, bir balkan ülkesinde dolar bulmak gayet zordur- sterlin bu konuda da gerilerdedir. aşağı yukarı her gelişmiş ülkede aynı oranlarda gezen enflasyon nedeniyle de aradaki kur farkı değişmediğinden, sterlin daha uzun zaman bu bahsi geçen para birimlerinden değerli kalacaktır ama değerli olmakla güçlü olmak aynı şey değildir. örneğin şu an dünyanın en değersiz para birimini kullanan türkiye'nin, aynı zamanda dünyanın en berbat ekonomisine(çok şükür) sahip olmadığı gibi.

  ayrıca tekrar (bkz: sterlin)
 • yakla$ik olarak 2.2 birimi, 1 kilograma e$it olan agirlik birimi. kabaca kilonuz 100 kg ise 220 poundum diyebilirsiniz. lbs olarak yazilir.
 • su anda oldugu gibi insanlar birimleri olusturuken hep bildikleri ölçüleri kiyaslamislardir. mesela atom agirliklari hesaplanirken karbon atomunu baz aliyoruz. pound da bundan nasibini almistir. aslinda kendileri 7000 adet normal büyüklükteki arpanin agirligina esittir.

  bu ingilizlerin kullanmaya basladiklari bir sey. amerikalilar daha sonra bu ise bir standart getirmisler ve demislerki bu agirlik 453.9 cm^3 16.6 c'deki basincinda 76.20 cmhg oldugu andaki suyun agirligina esittir. bakin yine bildigimiz bir seyi suyu kiyasliyarak buluyoruz bu birimi.

  ingilizler kraliyet poundu imperial pound, amerikalilar ve kanadalilar troy poundu ve digerleride metrik poundu* (almanya gibi) kullanmaktalar. bu agirliklar sirayla 0.45 kg, 0.37 kg ve 0.5 kg büyüklügündeki cisimlerin dünaya yüzeyindeki agirliklarina denk gelmektedir.
 • zargan.com'a bakilirsa sadece ingiliz parasi yada agirlik birimi manasina gelmeyen kelime.

  http://www.zargan.com/…agefield.x=53&imagefield.y=7

  düzeltme:hatta seks kültüründe de geçiyormus bu kelime.
 • (bkz: quid)