1. bu vh-1 kanali the greatest x, the greatest y serisinin bir bolumunde de greatest 25 power ballads listesi yapmisti. 1.siraya da journey'den open arms'i, 20.li bir siraya da silent lucidity'i koyarak beni dumura ugrattilar. 1. sira icin openarms aklima gelmezdi dogrusu. peki ya silent lucidity power ballad midir? bu listeleri pek ciddiye almamamak lazim tabi.
  2. hard rock balladlarının tadından yenmedigi fakat power metal gruplarının bokunu cıkardıgı duygu yonuyle asmıs eserler.
  3. konserde yanan çakmak sayısına baglı olarak daha da yavaslayan sarkilar grubu.. ters bi orantı oluyo sanırım bu da...
  4. sessiz sakin başlayıp, crescendolarla "dramatik" bir sonla biten şarkılardır bu alt janrla etiketlenenler. aerosmith'in "i don't want to miss a thing" ve evanescence'ın "my immortal" isimli şarkılar son zamanlardaki örneklerindendir.
  5. neredeyse her türe bulaşmaya çalışan bir müziksever olarak dinlediğim power ballad sayısını hatırlamıyorum, ama "dinlediğin en iyi power ballad nedir hacı?" diye sorsa biri, ilk vereceğim cevap bir saniye düşünmeden before the dawn* olur. enteresandır, judas priest toplamalarında yer alsa da öyle çok bilinen judas priest şarkılarından da değil sanıyorum.
  6. ilk örnekleri 70'lerin başına kadar uzansa da 80'lerde scorpions, whitesnake, firehouse, europe gibi hard rock grupları tarafından iyice şekillendirilen müzik türü. insanın ağzının suyunu akıtır. 80'leri sevme sebeplerinden biridir. distortion'lı ballad diyebiliriz.
  7. sanırım europe'un carrie parçasını da bu kategoriye sokabiliriz.

power ballad hakkında bilgi verin