• office 365 ile çalışan iş zekası çözümü
    (bkz: business intelligence)
  • microsoft office excel 2013'le tümleşik gelecek artiz bir uygulama. bilmem harita üzerinde gezinirken lokasyon bazında misal o konudaki satışları apartman gibi gösteren zımbırtı.
  • gelecek değil, gelmiş uygulama!
  • excel'den bağımsız çalışabilen web ve desktop versiyonları var. indirip kuruyorsun. dosyadan ya da sql server'dan falan data kaynağını belirtiyorsun. tabloları group by'larla oluşturulan sanal tabloları belirtip grafikleri ve iş zekası işlerine yürüyorsun.
  • milletin parayla sattığı şeyi beleşe sağlayan muhteşem bir uygulama. sql server'a bağlı excel tablolarınızı bunun içine gömüyorsunuz, sonra gelsin dashboard'lar, analizler. qlikview için 30 bin dolarlık server alan kafamıza sıçayım.
  • henüz power bi dışına (excel, sharepoint falan) bir export olanağı bulunmuyor ancak hayvan gibi request alan bir özellik. ileride ekleneceğini düşünüyorum. tabii ki amele gibi screenshot alıp koyabilirsiniz sharepoint'e.

power bi'a custom olarak grafik de yazılabiliyor. power bi grafikleri aslında html5-javascript/typescript ile svg render eden kod parçalarından başka bir şey değil. örneğin d3.js kullanarak kafanıza göre chart'lar develop edip power bi'da kullanmanız mümkün.
  • gelecegin excel'i. her ay guncellemesi geliyor ve kullanicilar programi gelistirmek icin onerilerini oylamaya acabiliyor. ayrica ingilizce forum sitesinde aninda destek alabilirsiniz. yakinda buralar senlenecek.
  • hem müthiş hem beleş olan microsoft uygulaması. yumulun beyler.

not: öğrenmesi gayet kolay. bir adet beleş edx kursu ve ebook sizi yeterli bir seviyeye taşır.
  • öğrenmek için can atıyorum ben bunu. biraz power query biraz power pivot var, excel'im oldukça iyi, macro yok.

excel'in geleceği bu zaten belli.
  • excelin geleceği olmasından ziyade big data denilen olayı hem basit hem de kolay bir şekilde yönetmeye yarayan microsoft'un ücretsiz ürünü. yeniler için link1 ve link2 adreslerini ziyaret etmelerini ve arta kalan zamanda üstteki entarilerden birinde de belirtildiği gibi edx eğitimini de almalarını tavsiye ederim. bunlarla uzman altı bir seviyeye gelinebilir.
hesabın var mı? giriş yap