şükela:  tümü | bugün
 • şehirlere, kentlere enerji sağlayan güç dağıtım şebekelerine de gavurca power grid denir. hatta binalarda enerjiyi dağıtan ağa da bu ad verilr. kuvvetli akım taşıyan ve güç iletmede kullanılan her şebekeye bu ad verilebilir.
  ayrıca (bkz: funkenschlag)
 • bizim elektrik şebekesi olarak bildiğimiz şey.
 • uçarı, yeşil saçlı oyun tasarımcısı friedeman friese'nın tasarladığı 2004 çıkışlı kutu oyun*. her oyuncu bir elektrik dağıtım şebekesini temsil eder ve maksimum sayıda şehre elektrik vermeyi amaçlar. oyunun en orijinal yönlerinden biri oyunda elektrik santrallerinin kullandığı kaynakların bir arz talep dengesi olmasıdır. oyuncular aynı tip santralleri kullandığında(aynı kaynaktan çok satın alındığında) kaynakların fiyatı artar. optimizasyona dikkat edilmesi gereken, para ve kaynaklar doğru kullanılmadığında oyuncuların geri kalabileceği oyun dinamikleri vardır.
  oyunun populerliğine müteakip power grid bir çok expansion ve spin-off çıkarıp bir oyun franchiseı haline gelmiştir.
  http://www.boardgamegeek.com/…dgame/2651/power-grid
 • cok guzel tasarlanmis odullu bir strateji oyunu.

  bu oyunun bir guzelligi oyunda geri kalirsaniz oyunun arayi cok acmayi engellemesi. eger en az ev sayisi sizdeyse oyunda otomatik olarak sonda kaliyorsunuz. ancak oyun kurallari geregi hemen takip eden turda ilk kaynak alisverisini (en ucuz kaynaklar) ve ev dikme islemini (en ucuz yollar ve sehirler) siz yapiyorsunuz. boylelikle oyun size biraz avans saglamis oluyor, aranin acilmasini engelliyor. bu sebeple yaygin stratejilerden biri oyunu azicik arkadan takip edip para biriktirmek ve oyun sonuna dogru buyuk hamleler yaparak oyunu kazanmaktir. mesela settlers of catan oynarken birileri bastan yolunuzu bir kere kesti mi ve yine bastan zarlar pek size yarar sekilde geldi mi artik oyunun geri kalaninda yapacak pek birsey kalmiyor, bitse de gitsek moduna girebiliyorsunuz.

  oyunun bir dezavantaji ise 2 saate yakin surebilmesi. arkadaslarla oyle akla esince degil de onden plan yaparak oynamayi gerektiriyor cogunlukla.
 • ios, android telefonlarda bilgisayarı yonetebileceginiz efsanevi ve muadillerine benzemeyen uygulama. orn bir panel hazirlayip telefon veya tabletinizi command center gibi kullanabilirsiniz.
 • elektrik dağıtma oyunu diye düşününce çok saçma gelebilir ancak oldukça keyifli bir oyun.

  bir çok dinamiği var,
  * ev sayısı fazla olanın hamle sırasının sonra gelmesi
  * aynı kaynağı kullanan santraller çoğunluktaysa hammadde fiyatlarının talep nedeniyle yükselmesi
  * oyunun bitme şartının ev sayısı olması ama kazanma şartının en fazla evi aydınlatabilmek olması
  * santral alımının açık arttırma şeklinde olması ve önde olanın arttırmaya ilk başlaması

  oyunu sürekli ortada bırakıyor. bir önceki el en geride görünen kişi oyunu birinci tamamlayabiliyor.

  oyunun problemli kısımlarından biri yerleşim yerleşim. ciddi anlamda yüksek avantaj sağlıyor, bölgelerin aynı miktarda gelir getirmesi ancak bazı bölgelerde 3-4 kat fazla bağlantı ücreti olması dengesiz.

  farklı miktarlarda kömür, petrol, uranyum ve çöp kullanan, farklı miktarlarda evi aydınlatabilen santraller olduğu gibi rüzgar enerjisiyle çalışan santraller de var. oyunun başlarında kaynak kullanmadan elektrik üretip dağıtmanın faydalı olduğu söylenebilir.

  kısacası power grid karmaşık görünmesine rağmen basit bir oyun düzeni olan keyifli bir oyun.