• (bkz: nwobhm) ile ba$lami$ akimla beraber, (bkz: iron maiden) (gerci maiden'in durumu tarti$malidir) (bkz: stratovarius) (bkz: blind guardian) gibi gruplarin tarzina son yillarda verilen populer isim.. ilk kez (bkz: helloween) tarafindan bugunku $ekliyle icra edilmi$tir.
 • lirikler genelde doa ustu gucler ve eski zmanlarla ilgilidir...
  running wild korsanlar, blind guardian middle earth, grave digger kamelot gibi temalar isler... savatage ise gunumuz temel konularina deinir(uyusturucu, saraybosna savasi)...
  genel olarak muzik melodiktir, gitarlar ve davul yaninda klavye ve hatta yayli calgilar kullanildigi gorulur...
 • (bkz: angra)
 • panteranin bir $arkisi.
 • genelde tekduze bir davul ritminin uzerine,2 gitar ya da kaliteli bir klavye yanina gitar ve buyuk ihtimal ince,temiz sesli bir vokalistle yapilan muzik turu..aslinda ho$tur ama bir sure sonra kabak ya da enginar tadi verebilir.
 • son zamanlarda iyice kisirlasan, hep ayni soundlari ureten, riff'ler calan, pek bi haz vermiyen, iyi gruplar cikaramiyan bu tur, isallah falconer, lost horizon, kamelotvs. gibi gruplarla eski performansina kavusacaktir..
  cogu kisi tarafindan, kullanilan clean vocal'den dolayi gay metal olarakta adlandirilir..
 • konusuna orta cag yerine dogaustu olaylar,efsaneler dense daha makul olacak muzik turu.
 • orta çağ efsanleri, druidler ve dwarflar gibi fantezi yaratılkların rol oynadıı melodik ve insana keyif veren müzük türü.
 • metal'in en bos turudur. yani muzikal acidan dolu gorunup de harbi bos olan bi turdur. davulcular diger turlere oranla daha iyi olabilir ama vokalistlerin hepsi birbirinin aynisidir(michael kiske'den sorakilerin elemani taklidi) klavye muzigi kaliteli gibi gostersede hep ayni gitarlar birbirine benzeyen vokaller hic degismeyen twin pedala asilan davulcular, bu muzik bostur.ama ayni zamanda hostur. yani simdi keepers of the seven keys dinlerken alinan zevk super. ama bin tane birbirinin taklidi grup cikinca power metal'in boku cikmistir. blind guardian farkli bisiyler yaptigi icin iyidir ama yenilerden baska iyi bi grup yok. edguy, stratovarius,angra hep bos kalacaklar.
 • heavy metalden farkı daha hızlı olmasıdır.riffler daha melodiktir.lyricler frp öğeleri barındırır.speed metalden en büyük farkı thrash olmamasıdır. fakat çoğu zaman progressive öğeler barındırır.helloween gamma ray,angra,
  örnek verilebilir..fakat tek sorun şu ki bu müzik belirli bir zaman sonra kendini tekrar etmeye başlar(örnek: bateri-tık tıkı tık tıkı tık tıkı tık tıkı ve yine tık tıkı ) belli bir süre sonra kabusa dönüşür.
  ve hala 80'li yılların klişe power metalini yapan gruplara şahit olursunuz.
hesabın var mı? giriş yap