şükela:  tümü | bugün
 • body building'in en fazla ağırlığı kaldırma şeklindeki versiyonu.
  amerika'da ve avrupa'da oldukça fazla miktarda müsabakaları düzenlenmektedir.
  sikletlerine göre yarışmacılar bench press, squat, deadlift gibi hareketlerde en yüksek ağırlığı kaldırmaya çalışırlar.
 • yarışmalar herhangi bir hareketi tek tekrar yapma üzerine kuruludur. misal benchte * başta ağırlığı başlama pozisyonuna kadar yardımcılar getirir.
 • yarismalardaki hareketler, body building le neredeyse birebir benzerlik gösterse de, calisma programları çok farklıdır. genellikle yüksek kiloyla az tekrar çalışılır. yanısıra patlayıcı kuvveti geliştirmek için hız çalışmaları da yapılır.
 • calisma tarzi olarak, bodybuildinge sadece yapilan temel hareketler acisindan benzer. (bkz: the big three) diğer açılardan tamamiyle farklıdır.

  amac, merkezi sinir sistemini* sonuna kadar zorlamadan ayni kas grubunu haftada 2-3 kez gibi bir siklikta yuksek agirlikla calistirarak guc kazanmaktir. dolayisiyla powerliftingde kas gelişiminden çok, merkezi sinir sisteminin yuksek dirence uyum saglayarak gelişmesi söz konusudur. ancak tabii ki, bir yan fayda olarak kaslar da neredeyse body buildingde olduğu kadar gelişir.

  body buildingde ise -bazı program ve çalışma sistemleri haricinde- bir kas grubunu haftada sadece bir kez, ama sonuna kadar çalıştırma yaklaşımı hakimdir. (bkz: training to failure)
  ancak bu şekilde hem sinir sistemi çok çabuk yorulur, hem de iki antrenman arasında geçen yedi günlük sürede kas kolaylıkla toparlandığından, güç kazanma açısından gereksiz bir zaman kaybı olur. (bkz: distributed loading)

  powerlifting çalışma tarzında, iki antrenman arasında kasların tamamen toparlanması beklenmez. bünye tam olarak eski haline dönmeden bir diğer antrenman yapılır, 1-2 gun sonra bir antrenman daha yapılır, bu şekilde vücut hiçbir antrenman arasında tam olarak dinlenip kendini yenileme imkanı bulamaz. (bkz: concentrated loading)

  bu tempoda giden 1-2 ay sonunda, artik pelte gibi olmuş ve muhtemelen programa başladığındaki formuna nazaran güçlenmek bir yana, daha da güçsüzleşmiş olan bünye, bir haftalık hafif çalışma* ya da tam bir aradan sonra eskisinden daha güçlü ve yeni programlar uygulamaya, ortamlara akmaya (sportif anlamda) hazır hale gelir.
 • maksimumlarini kaldirirken sporcular bayilabilir, kusabilir, iseyebilir, hatta kan tukurebilir. herkesin harci bu spora uygun degildir.
 • bilinen anlamdaki bodybuilding ile alakası yoktur.

  amaç şekillendirme değil güçlendirmedir.

  bodybuilding yapan iri yarı yakışıklı kardeşimizin kendisinin yarısı kadar görünen powerlifter kardeşimiz karşısındaki çaresizliğine buyrun buradan bakın.

  powerlifterlar konuya hakim olmayan insanlar tarafından göreşçilere benzetilirler. çünkü vücutlarında belli oranda yağ bulundururlar. cardio çalışmaları daha kısa, setler arasındaki dinlenme süreleri daha uzundur. "tekrar sayısı minimum, zorluk maksimum" temel noktasıdır. çalışmalar bölgesel değil geneldir. güçlü bir merkez bölgesi olmazsa olmazlardandır.

  bel problemleri çok sık görülür.
 • bodybuildingle pek alakası olmayan vücudun görünüşüne değil temel liftlerdeki ağırlıklara önem veren spor.
  (bkz: bench press) (bkz: squat) (bkz: deadlift) (bkz: overhead press)
  bodybuilding ise bunun tam tersi olarak daha ağır kaldırmaya değil görünüme önem verir.