şükela:  tümü | bugün
 • body building'in en fazla ağırlığı kaldırma şeklindeki versiyonu.
  amerika'da ve avrupa'da oldukça fazla miktarda müsabakaları düzenlenmektedir.
  sikletlerine göre yarışmacılar bench press, squat, deadlift gibi hareketlerde en yüksek ağırlığı kaldırmaya çalışırlar.
 • yarışmalar herhangi bir hareketi tek tekrar yapma üzerine kuruludur. misal benchte * başta ağırlığı başlama pozisyonuna kadar yardımcılar getirir.
 • yarismalardaki hareketler, body building le neredeyse birebir benzerlik gösterse de, calisma programları çok farklıdır. genellikle yüksek kiloyla az tekrar çalışılır. yanısıra patlayıcı kuvveti geliştirmek için hız çalışmaları da yapılır.
 • calisma tarzi olarak, bodybuildinge sadece yapilan temel hareketler acisindan benzer. (bkz: the big three) diğer açılardan tamamiyle farklıdır.

  amac, merkezi sinir sistemini* sonuna kadar zorlamadan ayni kas grubunu haftada 2-3 kez gibi bir siklikta yuksek agirlikla calistirarak guc kazanmaktir. dolayisiyla powerliftingde kas gelişiminden çok, merkezi sinir sisteminin yuksek dirence uyum saglayarak gelişmesi söz konusudur. ancak tabii ki, bir yan fayda olarak kaslar da neredeyse body buildingde olduğu kadar gelişir.

  body buildingde ise -bazı program ve çalışma sistemleri haricinde- bir kas grubunu haftada sadece bir kez, ama sonuna kadar çalıştırma yaklaşımı hakimdir. (bkz: training to failure)
  ancak bu şekilde hem sinir sistemi çok çabuk yorulur, hem de iki antrenman arasında geçen yedi günlük sürede kas kolaylıkla toparlandığından, güç kazanma açısından gereksiz bir zaman kaybı olur. (bkz: distributed loading)

  powerlifting çalışma tarzında, iki antrenman arasında kasların tamamen toparlanması beklenmez. bünye tam olarak eski haline dönmeden bir diğer antrenman yapılır, 1-2 gun sonra bir antrenman daha yapılır, bu şekilde vücut hiçbir antrenman arasında tam olarak dinlenip kendini yenileme imkanı bulamaz. (bkz: concentrated loading)

  bu tempoda giden 1-2 ay sonunda, artik pelte gibi olmuş ve muhtemelen programa başladığındaki formuna nazaran güçlenmek bir yana, daha da güçsüzleşmiş olan bünye, bir haftalık hafif çalışma* ya da tam bir aradan sonra eskisinden daha güçlü ve yeni programlar uygulamaya, ortamlara akmaya (sportif anlamda) hazır hale gelir.
 • maksimumlarini kaldirirken sporcular bayilabilir, kusabilir, iseyebilir, hatta kan tukurebilir. herkesin harci bu spora uygun degildir.
 • bilinen anlamdaki bodybuilding ile alakası yoktur.

  amaç şekillendirme değil güçlendirmedir.

  bodybuilding yapan iri yarı yakışıklı kardeşimizin kendisinin yarısı kadar görünen powerlifter kardeşimiz karşısındaki çaresizliğine buyrun buradan bakın.

  powerlifterlar konuya hakim olmayan insanlar tarafından göreşçilere benzetilirler. çünkü vücutlarında belli oranda yağ bulundururlar. cardio çalışmaları daha kısa, setler arasındaki dinlenme süreleri daha uzundur. "tekrar sayısı minimum, zorluk maksimum" temel noktasıdır. çalışmalar bölgesel değil geneldir. güçlü bir merkez bölgesi olmazsa olmazlardandır.

  bel problemleri çok sık görülür.
 • bodybuildingle pek alakası olmayan vücudun görünüşüne değil temel liftlerdeki ağırlıklara önem veren spor.
  (bkz: bench press) (bkz: squat) (bkz: deadlift) (bkz: overhead press)
  bodybuilding ise bunun tam tersi olarak daha ağır kaldırmaya değil görünüme önem verir.
 • stronglifts 5x5 programı ile giriş yaptığım daha doğrusu giriş yapmaya başladığım spor disiplini.

  şimdilik ağırlıklarım(bar ağırlığı hesaba katılmamıştır);
  deadlift 80kg
  squat 45kg
  overhead press 38.75 kg
  bench press 40kg
  barbell row 60 kg

  en çok overhead press te ağırlık artırırken zorlanıyorum sonra bench press te. gerisi çatır çutur gidiyor. özellikle bacaklarımın güçlendiğini çok net hissediyorum. bi ara deload yapsam iyi olacak ama

  5 3 1 düzeltmesi;

  5 3 1 programının 3. haftasına bugün başlıyorum. 1 rm ler deadlift 127kg squat 93 kg overherad press 73 kg bench press 80 kg. bu değerler üzerinden programı düzenledim. en zor haftaya giriş yapıyorum. yardımcı hareketlerle birlikte vücut daha çok çalışıyor.

  strongliftte yorulmuyordum. az geliyordu. zaten kas kütlesi artışı da olmamış yağ yakımı da olmamış. tabi bunların tek sebebi antrenman değil biliyorum ama 1 aylık program neticesinde az çok değerlerde değişiklik beklerdim. her gün hamburger patates kızartması yiyip kola içmedim. antrenman günleri et yedim. alkolü çok azaltamadım arada tatlı kaçamağı yaptım ama beslenmem o kadar da kötü değildi.

  kuvvet artışı kaçınılmaz tabi ilk başladığım ağırlıkların çok üstündeyim. yüksek ağırlıklarda çalısırken hocalara ya da salondaki arkadaşlara sürekli formumu takip ettiriyorum. zaten tekrarlar çok olmadığı için kısa sürüyor sıkılmıyor elemanlar. bu programı sevdim. çünkü 5 tekrar dediği hareketi en fazla 6 7 yapabiliyorum gerçekten de 7. tekrarda da form bozuluyor. tekrar aralıkları ve kilolar çok dengeli. tavsiye ederim.
 • 20 gün mecburiyetten ara verdim. haliyle oldukça geri gittim kilo aldım. kilo neyse de güç kaybı da olmuş. ama tekrar rm hesaplayıp başlıyorum. bu sefer sıkı diyet te olacak mecburen.