şükela:  tümü | bugün
 • motorola ve ibm firmasinin ortak urunu cpu, macintosh'larda 680xx'lerden sonra kullanilmaya baslandi. g3 ve g4 gibi modelleri vardir. ibm'in bakir baglanti teknolojisi sayesinde 1ghz'lik modellerinin cikmasi bekleniyor bu sene.
 • bir macintosh serisi.uretimi bundan cook zaman once durdurulmus,yerini g3lere ve imac lere birakmistir.ancak windows un tikanip "iki dakka cise gidip gelsem anca yapar heralde"lik program komutlarinda,ses hizini asan bi ucak olarak betimlenmistir.*
 • 601, 603e ve 604'le ba$lami$tir bunlar pentium ve neredeyse pentium ii sinifina kadar e$degerlikte varabilen i$lemcilerdir.

  620 ve sonrasi sinif g3 ve g4 olarak isimlendirilmekte.. ayrica uretimde ibm ve motorola'ya apple da e$lik etmekte.

  risc tabanli en populer ve karizmatik seridir.
 • ayrica entirilerden okudugum kadariyla olsun e$dost toplantilarinda sohbet ederken olsun powermac'in adini powerpc zannedenlerin varligina kar$ilik powerpc bir i$lemci markasidir, bilgisayar degil.
 • isinma problemleri ve verimlilik olarak geriye donuk uyumluluk dertlerinden (bkz: backward compability) muzdarip intel x86lara gore cok daha yeni (bkz: 1993) i$lemci ailesi.. powermac, amiga ve turlu unix istasyonlarinda bolca kullaniliyorlar. onumuzdeki donem xbox 360'la yarattigi sukse ile bol bol ismini duyuracak.
 • motorola'nin 680x0 serisinin devami olarak du$unulen bu i$lemciler yogun reklam kampanyalari ve hatta medya destegine ragmen istenilen ba$ariyi masaustu, sunucu ve embedded platformlarda yakalayamami$tir..

  (bkz: cell)
 • (bkz: freescale)
 • (bkz: powerpc g5)
 • icerdikleri altivec motoru sayesinde clock hizinin 8 kati degerinde teorik single precision flops sunan islemcilerdir. bu da ayni anda carpma ve toplama yaptiran madd (veya nmsub) komutlari ve 128 bitlik registerlarindan (4x32 bit) kaynaklanir. bu 128 bitlik aletle sadece 4 float uzerinde islem yapmanin disinda 16 pixel, 8 short veya 4 32-bit intle de ayni anda islem yapabilirsiniz, 128 bite sigdirabileceginiz hersey yani. bu da vektor-matris gibi islerle ugrasan bazi konularda (goruntu isleme vs.) 1 ghz islemcili bir mac ile arkadasinizin elindeki son model pentium 4u maymun etmenizin esas sebebi.

  simdi bir de http://developer.apple.com/…are/ve/summary.html'dan altivec ssex kiyaslamasina bakarsak:
  altivecin 32 registerina (ki bu hayvani bir 512 byte demektir, kucuk capli bir cache) karsilik 8 register. altivecteki her komut icin 1 cycle throughputa karsilik, ssede cogu komut icin 2 cycleda 1 komut (ki bu cogu komut nedir onu da incelemek lazim). bir de ortalikta yazmayan latency olayi var. altivecte bir komut 4 veya 5 cycleda islenebilmekte, sse'yi bilmesem de bundan az olmasi cok zor. yani uzaktan ikisi de simd iyi hos ama, aralarinda devasa bir performans farki var.

  applein bunlari gore gore intele gecisini anlamak zor. appledan kullanicilarini tatmin etmek icin su anda dual 2.5 ghzlik dual-core g5li, 80 gflopsluk powermace karsilik olarak gelecek seneye 10-20 islemcili bir intel kasasi sunmasini bekliyorum.
 • performance optimization with enhanced risc personal computing sözcüklerinin kısaltması olan, 1991 yılında o zamanlar dünyanın en ileri teknoloji firmaları arasında olan ibm, apple ve motorola'nın ortaklaşa geliştirdikleri mikroişlemci projesi. bu projenin amacı intel'i pazardan silmekti. motorola sırf bu iş için 680x0 olayını bırakmıştır.

  ibm rs6000 mikroişlemcisinin modüler (yani her yerde aynen kullanılabilsin) modunda optimize edildiği bir projedir. bir powerpc mikroişlemcisi hem little endian hem de big endian olarak çalışabilir. dünyada bir tek bu işlemcide olan, tasarımı karışık olan bu özellik işlemciyi benzersiz yapmakta ve her muhabbete gelebilir hale getirmektedir.

  1991'de büyük bir reklam ve şaşaa ile tanıtılan bu mikroişlemciyi apple ve ibm bilgisayarlarında kullanmaya başlamıştır. her iki firma da ortak spesifikasyon ile ayrı powerpc mikroişlemciler geliştirmişlerdir. yani powerpc için geliştirilmiş bir program her iki firmanın mikroişlemcisiyle çalışmak zorundaydı. intel'in pazar baskısı, mmx'i getirmesi ve powerpc işlemcisinin aşırı ısınma sorunları yüzünden motorola powerpc ürünlerini embedded device dediğimiz ufak, yerleşik uygulamalardan başka bir pazara satamamıştır. 2004-2006 arası firmalar bu projeyi durdurmuştur. ibm gene ufak ufak bu işe devam etmektedir gerçi.

  sonuçta gene intel kazanmıştır yani.