şükela:  tümü | bugün
  • elon musk'ın yeni ürünü. ev bataryası. ev şarzı. şarz.

http://www.theverge.com/…e-battery-elon-musk-colors

bizi kurtarırsa musk abi kurtarır.
  • adam bildigin tarz kutuyla dizayn edilmis ups satiyor.
    muhtemelen son kullanici icin cok karli bir urun olmayacak ancak surdurulebilir enerji icin bunlar cok guzel adimlar.

merak ettigim en onemli konu ise bu pillerin daha sonra nasil atik olarak degerlendirilecegi. cevreciligi bitirdigi nokta bu pillerin imhasi aslinda...

musktan daha iyisini beklerdim, ama yaptigi urun ozellikle tasrada yasayan adam icin hayat kurtarici, amerikadaki solar enerji sirketinin tamamlayici urunu olarak super bir adim.
  • cep telefonumuzun arkasındaki bataryanın biraz daha büyüğü. elon musk gibi bir dehadan daha mucizevi bir şey beklenirdi ancak powerwall'in yabana atılacak bir ürün olduğunu düşünmüyorum.

nitekim bu ürün piyasada yıllardır var. statik ups bildiğin. yere değil de duvara monte ve biraz daha şık olanı. ancak gözden kaçırılmayacak bir kaç nokta var ki, bu da ürünün inovasyon boyutunu ve katma değerini ortaya koyuyor. cihaz bakım gerektirmiyor. 10 yıl boyunca ilk gün ki gibi çalışıyor. (bazı kayıplar illa olacaktır) normal ups cihazında aküleri değiştirmek gerekir. 10 yıl boyunca duvarda durarak enerji kullanım alışkanlıklarınızı değiştiren bir cihaz. bu sayede daha az elektrik faturası ve daha fazla konfor.

bir icat değil belki ama kesinlikle inovatif bir ürün. bu sayede elektrik kullanma alışkanlıklarımız tamamen değişebilir ve elektrik tüketen çok yeni alışkanlıklar edinebiliriz.

edit: kelime hatası
  • standart ups'ten sanırım temel farkı şu: tamamen güneş panelleri ile çalışmak ve elektrik şebekesine kolay entegrasyon için tasarlanmış.

bana şu noktada biraz snake oil gibi geldi. yani öyle aman aman bir yenilik var gibi durmuyor. teknolojisi konusunda pek bilgi yok, içinde klasik şarjlı pil var herhalde. şimdi bu şarjlı pillerin üretimi için gerekli çeşitli maddelerin temini çevre katliamları ve diktatörlükler altında emek sömürüsüyle oluyor.

yani bunu dünyanın iyiliği için kullanmak biraz şaibeli bir konu. pilin kendisiyse pratik veya ekonomik de görünmüyor, saatte 2kw ve kısa süreliğine 3.3kw enerji sağlayabiliyor(mesela fırında bir şey pişirmeye kalksanız başka bir şeye elektriğini kalmaz), bunları paralel bağlayabiliyoruz ama tanesi 3,500$.

elon musk neden bu problemli teknolojinin üstüne gidiyor anlamıyorum, sanki yakıt hücresi çok daha fazla uut vaadediyor orta vadede?

neyse, tanıtımı şurada: https://www.youtube.com/watch?v=ykorsrln-2k
  • tesla motors'un gelecegini belirleyecek urun.

ya batmasina sebep olacak, ya da yuzyilin sirketi haline getirecek.
  • tesla home battery alt başlığı ile tanımlanabilecek bir tesla ürünü
    geçen gün tesla için otomobil şirketi değil çok büyük bir pil şirketi diye bir yazı okumuştum. sanırım bundan sonraki girişmleri bunu da çok kanıtlar olacak.
    https://www.youtube.com/watch?v=ykorsrln-2k
  • çok şık bir tasarıma (çeşitli renk seçenekleri de olacakmış) ve kendi enerjisini kendi üretmek isteyen ve/veya talebin az, elektriğin daha ucuz olduğu zamanlarda şebekeye bağlanıp dolum yapıp, pahalı olduğu zaman şebeke bağlantısını kesen ya da elektrik kesintilerinde elektrik ihtiyacını karşılayan batarya. daha önce söylenmiş ama kendisinin artık eskimeye başladığı düşünülen lityum-iyon teknolojisi üzerine kurulmuştur. yine de en az 5-10 yıllık ömrü var.
  • pillerinin ömrünü merak ettiğim cihaz. hybrid araçlardaki gibi on sene vs. gibi uzun ömürlü olacaksa süper. yok ups'lerdeki gibi bir iki senede elimizde kalacaksa yok kalsın, para verilmez.

edit: glmaster haber verdi; on yıl garantiliymiş üniteler: http://www.teslamotors.com/powerwall
  • asıl olayı güneş enerjisini depolama yeteneği olabilen bir cihaz olmasıyla öne çıkıyor. aynı zamanda eve bağlandığında anlık voltaj çıkışlarında topraklama görevi ve şehir elektriği kesildiğinde de jeneratör görevi görmekte.
  • powerwall'a "tarz kutuyla dizayn edilmiş ups" demek, iphone'a "tarz kutuyla dizayn edilmiş cep telefonu" demek gibi birşey. musk'ın hedefi, solarcity, tesla motors, powerwall arasında çalışacak bir habitat oluşturmak. yeterli sayıda güneş paneli, powerwall ve tesla araba ile, bir evin 10 yıl boyunca elektrik, ısınma ve ulaşım masrafları sıfırlanabilir.