şükela:  tümü | bugün
  • polonya'nın kwidzyn köyünde yer alan vicdan azabı bir okul. yıllar önce hakkında yazdığım yazı şu;

eğer türkiye'de herhangi bir üni öğrencisi iseniz ve erasmus öğrenim hareketliliği programı kapsamında bu okulu kazandıysanız bu yazım size..ben okul hakkında hiçbir bilgi bulamadan buraya gelmiş ve 1 sene erasmus öğrencisi olmuş birisi olarak böyle bir yazı yazmaya karar verdim..şimdiki aklım olsa kesinlikle buraya gelmezdim..kwidzyn çok ufak bir yer..köy desek yeridir..yapılabilecek şeyler bir elin parmağını geçmiyor..sosyal yaşantının kötü olması bir yana insanlarla doğru düzgün iletişim kuramıyorsunuz..hayatları boyunca hayvancılıkla ilgilenmiş köy sakinlerinin ingilizce bilmiyor olması çok sürpriz değil aslında..bakkaldaki 80 yaşındaki komünizm döneminden kalma amcanın da bilmemesi normal..eğer ingilizcenizi geliştirmek için bu köye gelmeyi düşünüyorsanız 2 kere düşünün derim..çünkü adım attığınız her yere bir lehçe sözlük götürmek zorundasınız..(eğer bakkal amcaya gidip tavuk gibi gıdaklayıp yumurta almak istediğinizi vücut dili ile anlatmaya çalışmak istemiyorsanız..)

okula gelince..aslında okul değil..yani eskiden iş ve işçi bulma kurumu binasıymış ve özel bir kolej haline getirmişler..7 tane öğretim üyesi birkaç tane çalışan memurundan başka bir şeyi yok..sadece türkiye’de bahsettiğim okullar ile ve litvanya’dan bir okul ile anlaşmaları var..güz dönemi gelecekseniz yalnızsınız çünkü sadece türk öğrenciler var erasmus olarak..litvanyalı okul sadece bahar dönemi öğrenci yolluyor bu köye..bu yüzden erasmus öğrencileri ile konuşur ingilizce pratik yaparım düşüncesi de hayal oluyor..güz dönemi 4 türktük burada yalnız ve bağımsız..bahar döneminde 3 türke düştük ve 4 litvanyalı geldi..polonya’da başka okullarda dünyanın her yerinden 400-500 erasmus öğrencisi olurken burada 4 tane yabancı öğrenci ile ingilizcenizi geliştirmeye çalışmak büyük bir azim ve çaba gerektiriyor demedi demeyin..

kalacağınız yeri seçme gibi bir durumunuz yok maalesef..bir tane pansiyon var merkeze uzak olan orada kalacaksınız..ortak mutfağı, banyosu, tuvaleti olan küçük bir pansiyon..küçük ve kötü şartlar olduğuna aldırış etmeyin..merkezden epey bir uzakta olması ucuz olmasını sağlıyor..(100 €)ya da ben bardağın dolu kısmına bakmayı seviyorum bilmiyorum..

ulaşım olarak çok kötü bir yer..her şey mi kötü diyecekseniz ama çok sapa bir yerde kalıyor..eğer varşova’dan gelecekseniz tren ile 3 aktarma ile kwidzyn köyüne ulaşabiliyorsunuz..7 saate yakın sürüyor..en yakın arap camisi için 4 saat, en yakın büyük şehir için 2,5 saat (gdansk) tren yolculuğu yapmanız gerekiyor..ulaşımın bu kadar kötü olması yapacağınız gezi planlarını da askıya almanıza veyahut hesapladığınızdan çok daha yüksek maliyet oluşturmasına sebebiyet veriyor..fakat krakow, varşova, poznan gibi merkezi ve büyük yerleri kazanmış olsaydınız hem büyük şehir olmalarının faydalarını görürdünüz, hem havaalanlarıyla avrupa’da değişik yerlere gidebilirdiniz ve en önemlisi ingilizcenizi daha çok kullanabilir ve pratik yapabilirdiniz..

ayrıca unutmadan; sizin sorunlarınızla, isteklerinizle, sorularınızla hiç mi hiç ilgilenmeyen magda adında bir kordinatörünüz olucak ve bu yabancı bir ülkede karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan bir tanesi..

burada, kwidzyn’de birçok zorluk yaşamış biri olarak söyleyebileceğim tek şey; buraya gelmeyin..hala vakit varken bölüm kordinatörünüzle konuşun ve kazandığınız okulu değiştirmeye çalışın..çünkü eğer başka okullarda açık konteyjan varsa sizi oraya gönderebiliyorlar..gideceğiniz başka okullarda daha çok erasmus öğrencisi ile pratik yapabilir, erasmus partilerine katılabilir, iyi bir yurtta konaklayabilir, avrupanın heryerini gezebilirsiniz..en azından gübre kokusu ve hemen kwidzyn’in yakınındaki kağıt fabrikasının selüloz kokusunu duymamış olursunuz..beni bilgilendiren olmadı ve geldim buraya, aynısı size olmasın..karar sizin..

erasmus öğrencilerinden sorumlu olan magda isimli kadının mail adresini yazıyorum..kendisi öğrencilerle hiç ilgilenmez hatta onlardan daha fazla para koparmanın derdindedir..çöplük gibi yerde kalman yetmezmiş gibi her ay zam yapar, istemiyorsanız gidin gibisinden tavırları vardır..

magda85d@hotmail.com