şükela:  tümü | bugün
  • adapazarı merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta, oldukça düzgün ulaşım yoluna sahip, çevresinde yüzlerce piknik masası bulunan, mangal yakmanın ve balık tutmanın serbest olduğu, haftasonunu geçirmeye değecek bir göl.
  • sakaryanın vakit geçirilesi sınırlı yerlerinden biri.
  • duyduğum kadarıyla o gölün olduğu arazi bir şahıs tarafından kiralanmış. özel işletilen yerler mevcut içersinde, gölü görebilmek için arabanızla gittiğinizde araç giriş ücreti 5 tl ödemeden gölü göstermiyorlar. diğer büyük araçlar içinde giriş ücreti oldukça fazla.
  • gölde yüzülmüyor olmasını tek eksi olarak hanesine yazdığım doğa harikası yerdir. deniz bisikleti ile akşam üzeri gezinti yapmak ise paha biçilemezdi. ah bir de kocaeli'ndeki anlamsız ve garip yol çalışması yüzünden eve dönmek 5,5 saat sürmeseydi.
  • hafta sonu 8 arkadaş kamp yaptığımız doğal güzellik. gölün girişinde çeşitli araçlar için farklı farklı ücret tarifeleri mevcut. kapıdaki köylü kurnazı tüccar abimize kamp yapmak için geldiğimizi söylediğimizde "çadır başına 30 lira" alacağını söyledi. bakın içeride bir kamp alanı yok, duş, kamp tuvaleti vs yok. girişteki listede kamp:30 tl gibi bir yazı da yok. döndük bir turlayıp 10 dk sonra tekrar geldik, normal bir ziyaretçi gibi gelip sadece araba için 12 lira giriş ücreti ödeyerek girip kampımızı yaptık. güzel bir gece geçirdik. ertesi gün kaldığımız yeri tertemiz bırakarak döndük. gece 11:00 civarına kadar turistik bir arabayla ziyaretçileri bangır bangır ankara havaları eşliğinde gezdiren araç dışında her şey güzeldi.
  • bu akşam çadırımla birlikte deneyimleyeceğim aslı piknik alanı olan yer , oldum olası sevemedim burayı. harika bir manzara ve doğası olmasına rağmen malum kitle ve kötü yönetimden ötürü içerisi düğün konvoyundan halliceydi hep. bakalım gidip göreceğiz.
  • en son geçen sene araba başına 12 tl verip içeride de leş gibi tuvalete para bayıldığımız, sadece girişte 1 çeşmesi bulunan devasa mesire yeri.
    devlet işletmeyi özele vermiş ne denetim ne kontrol var.
    oysa göl ve doğa muhteşem
  • sakarya'nın içinde bulunan, çevresinde bolca yeşil alan barındıran göldür. doğası harika, söyleyecek laf yok. ama zamanında yazdığım #70435207 entry ile benzer sıkıntılar taşıyor. sakin zamanını yakalamadıkça iğrenç bir yerdir. gitmenizi önermem. ama kimsenin olmadığı, özellikle kışa doğru sakin zamanlarını yakalarsanız keyfini çıkarabilirsiniz. ben burayı sonbaharda ve insansızken seviyordum. tıpkı sapanca'yı insansız sevdiğim gibi. eskiden bu kadar kıro değildi. şu an gitseniz, doğanın tadına asla varamazsınız. insanlar alanı mahvediyor, çok ses var ve hayal kırıklığı yaratır. komik gelir yani! nereye düştüm falan dersiniz. bu yüzden doğayı keşfetmek için serin ve sakin zamanında gidiniz. hala öyle zamanları oluyorsa tabi...
  • sakarya'da karasu yolunda bulunan, ulaşımı pek de zor olmayan -bizim otostopla gidip geldiğimiz- bir göl.

sanırım ocak ayında gittiğimizden dolayı kampçılık faaliyetleri açısından çok da kötü bir yer olduğunu söyleyemem. bizim beklentimiz olan sessizlik, ağaçlık alan ve göl unsurlarını barındıran bir yer. alana sahip bir işletme var, girişte kişi başı 15 tl çadır kurma bedeli ödedik, yaz aylarında 30 tl olduğu söylendi doğru mudur bilemiyorum. bu ödediğiniz bedele karşılık aldığınız işletme hizmeti ise; mekanda sıkça bulunan çeşmeler, barbeküler, hijyenik olmayan bir tuvalet ve isteyenler için mescid. bunun yanı sıra alanın girişinde cafe&restaurant tarzı bir yer ve bir de 24 saat güvenlik var.

not: yola çıkmadan evvel planımız yedigöller olduğu için onun yanında sönük kalan fakat özellikle kocaeli sakarya düzce çevresi için kış aylarında (yazın nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi değilim) gidip görmekten çok pişman olmayacağınız bir yer.

dip not: alandaki köpekler çok insancıl, bir tanesi hep bizimleydi ve gece çadırımızın yanında yatıp bize bekçilik bile yaptı. giderseniz onları da beslemeyi ve sağ gözünün üstünde bir yara olan siyah köpeğe benden selam söylemeyi unutmayın.
  • sakarya'nın hemen yanıbaşında olması nedeniyle özellikle hafta sonları mangalcıların, hava karardıktan sonra da sakarya'nın veya çevre ilçelerin en pis insanlarının müdavimi olduğu yer.

kamp yapmak isteyenlere naçizane tavsiye: kesinlikle gitmeyin. nedeni çok basit, bulunduğunuz yer camping veya sık sık kamp yapılan bir alan değilse ve de oraya araçla ulaşım mümkün ise geceleri işler çığrından çıkabiliyor güzel ülkemde. yapabilirseniz araçla ulaşımın zor olduğu, kimselerin olmadığı yerleri tercih edin.

ben hayatım boyunca bu kadar iğrenç insanı bir arada görmedim. güvenlik filan hikaye, onu da belirteyim.