şükela:  tümü | bugün
  • "ayrımcılığın pozitifi negatifi olmaz" şeklinde devam ettirilebilecek önerme.

    ayrımcılık, bir ya da bir gurup insanı diğerlerinden farklı yere koymak, ona diğerlerinden eksik haklar vermektir. ayrımcılığın iyi bir şey olmadığı tüm entel - dantel sohbetlerde "evet azizim" şeklinde onaylanır.

    pozitif ayrımcılıksa, bir ya da bir gurup insanı diğerlerinden farklı yere koymak, ona diğerlerinden fazla haklar vermektir. yani bu ayrımcılık, "diğerleri" için eksik haklar anlamına gelmektedir. bu durumda diğerleri açısından bakıldığında "negatif ayrımcılık" ya da kısa şekliyle (az önceki tanıma da dayanarak) "ayrımcılık" olmaktadır. ilginçtir, pozitif ayrımcılığın iyi bir şey olduğu da yine aynı entel-dantel sohbetlerde "evet azizim" şeklinde onaylanır.
  • 2*2 = 4 demek gibi bir şey. totoloji.
  • başına pozitif konunca ayrımcılık gibi görünmeyen ayrımcılığın en alasıdır. genelde cinsiyet ayrımcılığı bu isimle yumuşatılır toplumun gözünde.

    bir yerde bir yazı vardı aklıma onu getirir her seferinde bu; ilk önce kadınlar, yaşlılar ve çocuklar diye. neden böyle yazıldığı sorulunca pozitif ayrımcılık. erkeğin canı yok zaten ölsün erkek, emek verilmeden büyüdü o zaten, duyguları da yok. kısaca yazsanıza yetişkin erkekler dışında herkese öncelik var diye. bu tür sonradan görme ülkelerde erkek olmak azap. "sen erkeksin" diye uyutuladursun ülkemin saf erkekleri, burnun dibinde ayrımcılık meşrulaştırılırken.