şükela:  tümü | bugün
  • "ayrımcılığın pozitifi negatifi olmaz" şeklinde devam ettirilebilecek önerme.

    ayrımcılık, bir ya da bir gurup insanı diğerlerinden farklı yere koymak, ona diğerlerinden eksik haklar vermektir. ayrımcılığın iyi bir şey olmadığı tüm entel - dantel sohbetlerde "evet azizim" şeklinde onaylanır.

    pozitif ayrımcılıksa, bir ya da bir gurup insanı diğerlerinden farklı yere koymak, ona diğerlerinden fazla haklar vermektir. yani bu ayrımcılık, "diğerleri" için eksik haklar anlamına gelmektedir. bu durumda diğerleri açısından bakıldığında "negatif ayrımcılık" ya da kısa şekliyle (az önceki tanıma da dayanarak) "ayrımcılık" olmaktadır. ilginçtir, pozitif ayrımcılığın iyi bir şey olduğu da yine aynı entel-dantel sohbetlerde "evet azizim" şeklinde onaylanır.
  • 2*2 = 4 demek gibi bir şey. totoloji.
  • pozitif ayrımcılık bir kesimi ayırıp onu diğerlerinin önüne geçirmeyi değil eksik kalmış geride bırakılmış bir topluluğu toplumun geneliyle eşit seviyeye eriştirmeyi amaçlar. bir bakıma toplumsal denge ve eşitlik kurmaktır amacı. yoksa engelli bir vatandaşı engelli olduğu için şehre vali yapmak gibi bir amacı yoktur. vali olma meziyetlerini taşıyorsa ne ala vali de olur ama buradaki hedef engelli vatandaşımızın engeli dolayısıyla toplum geneline oranla eksik kaldığı maddi manevi değerlerin ona sunulmaya ve eşitlik saglanmaya calisilmasidir. bu bağlamda pozitif ayrimcilik alistidigimiz türde bir ayrımcılık degildir ama pozitif ayrimciliga karsi cikmak ayri tutulmus üstte kalmış vatandaslarin devamliligina tekabül ettiginden bu da ezilenlerin istikrarla ezilmesine yol actigindan ayrimcilik sayilabilir.
  • başına pozitif konunca ayrımcılık gibi görünmeyen ayrımcılığın en alasıdır. genelde cinsiyet ayrımcılığı bu isimle yumuşatılır toplumun gözünde.

    bir yerde bir yazı vardı aklıma onu getirir her seferinde bu; ilk önce kadınlar, yaşlılar ve çocuklar diye. neden böyle yazıldığı sorulunca pozitif ayrımcılık. erkeğin canı yok zaten ölsün erkek, emek verilmeden büyüdü o zaten, duyguları da yok. kısaca yazsanıza yetişkin erkekler dışında herkese öncelik var diye. bu tür sonradan görme ülkelerde erkek olmak azap. "sen erkeksin" diye uyutuladursun ülkemin saf erkekleri, burnun dibinde ayrımcılık meşrulaştırılırken.