*

şükela:  tümü | bugün
 • radyasyonun bilirkişiler (bilimadamları vs) tarafından belirli oranlarda kullanılmasıyla birçok deneylerde olumlu sonuçlar alınmıştır.

  - beyin üzerinde yapılan ve belirli radyasyon miktarlarıyla yapılan bu işleme pozitron emisyon (yayma) tomografisi (kısaca pet) deniyor.

  - şöyle ki: suya bir radyoizotop (bir radyoaktif izotop) bağlanıyor ya da takılıyor.

  - sonra bu su beyin hücrelerinden içeri alınıyor.

  - bir etkinlik sırasında beynin en çok çalışan kısmı suyun çoğunu kullanıyor.

  - radyoaktiflik ölçümünün en fazla olduğu kısım bulunarak farklı zihinsel etkinlikler için beynin hangi bölgesinin kullanıldığı araştırılıyor.

  - örneğin: bir resmi hatırlamak için beynin belirli bir bölgesinin, bir şarkıyı hatırlamak içinse başka bir bölgesinin kullanıldığı bu deneylerle kanıtlanabiliyor.
 • pet olarak bilinir
 • ayni zamanda 18-fdg adli glikoz analogu olan molekulu kana enjekte ederek hucrelerin glikoz kullanma miktarini, yani direk olarak metabolik aktivite hizini olcebiliriz. bu normalden daha cok glikoz kullanan kanser hucrelerini, normal hucrelerden ayirdetmemizi saglar.
  su an ki arastirmalarin amaci, 18-fdg gibi nonspesifik bir molekul yerine, tumor hucrelerine baglanacak spesifik bir molekul gelistirmek ve boylece signal/noise oranini artirmak.

  petin dezavantajlarindan biri bize sadece functional imaging olanagi saglarken, anatomik bilgiler veremiyor olusu. bu yuzden, pet teknigini ct scanner teknigi (3 boyutlu radyografi) ile birlestirip hem tumor anatomisine (tumorun boyu ve kesin olarak bulundugu koordinatlar diyelim) hem de tumor aktivitesine dair bilgileri ayni anda goruntuleyebiliyoruz.
 • ct (bilgisayarlı tomografi)nin torunu. yüksek çözünürlük ve 3d görüntüleme imkanlarının neredeyse sınırsız olması avantajları arasında sayılabilir. son derece pahalı olması ise sayılmaz. ankara gazi hastanesinde mevcuttur.

  ayrıntılı bilgi için: http://www.radiologyinfo.org/…tent/petomography.htm
  http://rst.gsfc.nasa.gov/intro/part2_26d.html
 • pet scan (positron emission tomography scan): vücuttaki tümör hücrelerini saptamak için kullanılır. küçük miktardaki radionükleer glukoz (şeker) toplardamar içine enjekte edilir. ‘pet scanner' vücut etrafında döner ve vücutta glukozun kullanıldığı yerlerin resimlerini çeker. tümör hücreleri daha aktif olduğu ve normal hücrelerden daha fazla glukoz kullandığı için resimde daha parlak gözükürler.
 • insan vücudundaki mikrometastazları göstermede en duyarlı görüntüleme yöntemi. yine de yalancı negatifliği küçümsenemeyecek düzeydedir.
 • bilgisayarlı tomografiyle kombine kullanıldığında pet/bt olarak anılır.
 • yaklaşık olarak 5 mm'den küçük lezyonları gösteremeyen, yine de onkologların kanser tedavisini 'pet'den önce ve pet'den sonra' şeklinde ikiye ayırmasına neden olacak kadar başarılı nükleer tıp yöntemi.
 • şizofreni gibi psikozların tanısında yardımcı görüntüleme tekniği.
 • radyasyonun dışarıdaki bir kaynaktan verilip, insan vücudundan geçirildiği ve bir film ya da tarayıcı üzerine düşürüldüğü x-ray, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak pet'te radyasyonun kaynağı insan vücudunun kendisidir. mesela kıyısına köşesine radyoaktif bir madde bağlanmış glukoz molekülleri damardan verilir, glukozu fazla kullanan dokularca görece fazla alınır (karaciğer, beyin, tümör gibi). sonra bu radyoaktif madde pozitronlar yaymaya başlar (yarı ömrü pek kısadır). bu pozitronlar elektronlarla çarpışınca gama dalgaları oluşur. oluşan gama dalgaları tarayıcı tarafından bilgisayara iletilir. bilgisayar da bu bilgiyi bir görüntüye çevirir.