şükela:  tümü | bugün soru sor
 • phenylpropanolamin hydrochlorur (ppa)..ilac formullerinde ani inme ve beyin kanamasi riski olusturdugu icin cikarilmasi ongorulen madde..aferin, theraflu, alfarol, trimaninic gibi ilaclarin icinde var, kullanilmasi tavsiye edilmiyor..
 • (bkz: ppc)
 • kimyasal bir madde, riski*, faydasından daha ağır basıyor, risk oranı düşük olmasına karşın yine de ppa içeren ilaçların kullanımını hemen durdurulmasını öneriyor bir grup bilimci*. soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları ile kilo düşürücü diyet ilaçlarının bazıları içeriyor. aferin alımının güçleştirilmesi de bu yüzdendi.
 • zararı tespit edilip ilan edildiği vakit tylol hotın içermemesinden dolayı piyasayı ele geçirmesine yol açan madde.
 • bu maddeyi iceren ilaclar komple piyasadan cekilmistir. zannediyorum ki bu piyasadan cekilmenin esas nedeni abd deki metamfetamin ve bilimum uyaricilarin yapimindaki ana madde olmalarindan kaynaklanmaktadir, cunki birsuru ilac bu beyin kanamasi yapici potansiyeldedir zaten piyasada. son 4-5 yilda ppa ile beraber, efedrin satisinin yasaklanmasi, sudafed in ise giderek sudafed pe ye donusmesi ve marketlerden sudafedin ayda 3 kutudan fazla alinamamasi, alinirken isim yazdirilmasi ve sudafed ilac iceriginde degisiklikler yapilmasi tezimi guclendirmektedir. zart diye ilaci ortadan kaldirmak icin en iyi yontem hoca kalp krizi yapabilir, spazm gecirtebilir demektir ne de olsa. tutupta bu ilaclardan speed yapiliyo ondan yasakliyoz derseniz hakkinizda acilacak davalarin, tazminatlarin yatirilacagi banka hesaplarinin haddi hesabi yoktur. 1908 den beri piyasada olan ilacin beyin kanamasi yaptigi simdimi ortaya cikmismis. neyse, tabii bu abd icin gecerli, bizimkilerde hemen orjinal kopyalama ile imam ossursa biz sicariz hesabi yasaklayacaktir.
 • 1999-2000 kışı itibarı ile hakkında çıkan ölümlere yol açtığı haberinlerden dolayı ülkemizde a-ferin, katarin vs tarzı soğuk algınlığı ilaçların formülünden çıkarılmış olan dekonjestan maddedir.
  zannedilenin aksine abd'de ppa içeren ürünler piyasadan çekilmemişlerdir.
  soğuk algınlığı ilaçları dışında reçetesiz satılan, daha yüksek dozda ppa içeren ve uzun süre kullanılan zayıflama ürünleri de ppa içermekte idi ve gerçekleşen ölümler bu ürünlerin yanlış kullanımlarının bir sonucu idi.
  ancak ülkemizde medyanın ortalığı velveleye vermesi sonucunda bu maddeyi içeren ürünlerin tümünün formülü değiştirildi. yorgan gitti, kavga bitti.
 • (bkz: poliftalamid)