şükela:  tümü | bugün
 • muhafazakar ve cumhuriyetçi amerikalıların entelektüel tayfasının açtığı youtube kanalıdır. kendilerine katılmasam da son derece kaliteli bir şekilde kendi düşüncelerini savunabilen önemli akademisyenlerden belli başlı konularda bilgi edinebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=lni07egoefc buradan hem youtube kanallarına hem de modern sanatın neden gittikçe basitleştiğini anlatan örnek bir videoya ulaşabilirsiniz.
 • amerikan muhafazakarlarının sesi. "japonya'ya atom bombasını attık, ama sor neden attık, neyse attık ama bak çok da iyi güzel oldu" benzeri görüşleri içeren bir videoları mevcut: https://youtu.be/bmibbcxsexm
 • nadiren sosyoekonomik konularla ilgili olmayan bir takım videolarında aklı başında insanları çıkarıyor olsalar da -ki modern sanatla ilgili saptamları gayet yerinde idi, fakat bunun nedeni yer verdikleri insanlar oluyor- özellikle ekonomik hiçbir ama hiçbir konuda ciddiye alınmaması gereken, saçma sapan fikirleri insanlara yayarak kara propaganda yapan bir sağ manipülasyon kanalı. üstüne basa basa söylüyorum, bu tiplerin propagandasını yaptıkları ve bilhassa işçi ve emekçi haklarına saldırı içeren hiçbir videonun ne istatistiki ne de iktisadi bir altyapısı bulunmamaktadır. yıllardır sağın deli saçması bir fikriyatı olan bu "asgari ücret olmamalı ki işveren daha fazla iş üretebilsin" zırvası tamamen bir patronlar kulübü manipülasyonundan fazlası değildir. zaten bu yüzden başkanlık seçimlerinden bernie sanders'ı veya jill stein'ı destekleyenler hep işçi ve emekçilerden oluşurken donald trump ve hillary clinton denilen iki malı destekleyen embesiller hiçbir boktan anlamayan millenial'lar veya dünyanın nasıl döndüğünü kavrayamamış cahil cühela takımı ile hepsinin tasmalarından kavramış über-zengin omurgasızlardı.

  nereden mi çıktı bu kanala karşı gıcığım bir anda? şu haberi okuyup videoyu izledim ama elbette bu bardağı taşıran damlalardan birisi oldu, özellikle donald trump destekçisi geri zekalıların kendi sağlık hizmetlerini de sağlamakta olan affordable care act gibi kavramları yıkmaya çalışmaktan kaçınmıyor ve "devlet çok şeyapmazsa zaten fiyatlar düşer!" gibi tarihsellikle hiçbir alakası olmayan boş söylemlerde bulunuyorlarken:

  https://www.theguardian.com/…-pay-popeyes-economics

  şu vakaları dünyanın neresinde olursa olsun gördükçe kan beynime sıçrıyor arkadaş. özellikle insanların sağlık hizmetlerinden bir devletin vatandaşları olarak faydalanamamaları beni deli ediyor, şeker ve tansiyon ilacı almak zorunda olan beni. bir insan sabahın köründen gecenin dibine kadar özellikle multimilyoner şirketlerden birinde işin en önemli kısımlarından birini yerine getirip yani çalışıp da başının üzerindeki evden bile olabilecek kadar, çocuğu hastalansa hastaneye gidemeyecek kadar unutulmuş olabiliyorsa o dünyanın yıkılması gerekmektedir, gençler. ve bu dünyadaki hiçbir argüman, bunun gibi hafif ve bundan daha ağır insanlık ayıpları karşısında omurga sahibi de olamaz.

  bakın neoliberaller, kapitalistler ve liboşlar, ya herkesin hayatı değerlidir ya da hiç kimsenin hayatı değerli değildir. bu kuralı çok iyi anlamak zorundayız hem sosyoekonomik düzeyde, hem de sosyokültürel seviyede. bir devletin yapıtaşına ve toplumun kültürel altyapısına bu gerçeği iyi kazımak zorundayız ki gerçekten adaletli olabilelim. kendi çevresine peşkeş çekeceğim derken ülkenin içine eden tipler görmeye bayağı alıştık hepimiz, biliyorum ama bir argüman türetilecekse ve karşılığında "hep x zaten!" minvalinde yıpratma politikaları izlenecekse bunun altında içimizde yaşayan ve aslında hayatta olması bile matematiksel bir hatanın inatla devam ettirilmiş olmasından fazlasına dayanmayan zavallıların, boktan meslekleri ve iğrenç fikriyatlarını dayatmaları akabinde insanları kandırmaları yatmaktadır. bu ne demek? doğanın seçip ayırmış olması gerekenlerin kendi jenerasyonlarını yaratmalarına bağlı olarak giderek zayıflıyoruz.

  evet, konunun prager university denilen yalan makinası ile zerre alakası yok ama yedirdikleri fikirlerin insan hayatlarını nasıl etkilediklerini her gün show haberi, fox haberi açarak görebilirsiniz aslında.

  bu dünyanın daha akıllı burjuvalara ihtiyacı var, bu zayıflara değil.
 • ılık götlü solcuların zoruna giden oluşum. açın izleyin. belki bir şeyler öğrenirsiniz.
 • mide bulandıracak derecede yalan, manipülasyon ve yobazlık içeren youtube kanalı. adamlar faşizmi bile sol olarak göstermeye çalışıyor kanalda. açıp izlediğinizde geçici olarak iq seviyeniz düşecektir.

  not: solcu değil, sosyal liberal.
 • arapların geri kalmasını israil nefretine bağlayan oluşum. başlangıçta bir nebze kulağa mantıklı gelebilir, lakin videolarını izledikçe bunun sadece bir dayatma olduğunu anlıyorsunuz. "ispanyollar yahudileri kovdu... sonra da fakirlikten kırıldı. aha rus çarlığı da öyle." gibi şeyleri örnek gösteriyorlar. sonra da israil övgüsüne geçiyor. videoda pekala mantıklı şeyler de var, ama israil'in çok şirin bir devlet olmadığını sanırım bu coğrafyada herkes bilir. söz konusu video şurada;

  https://www.youtube.com/watch?v=aaozlinu94g